Bilişim Dünyası 11 KASIM 2013 / 08:10

Fortinet Türkiye’de daha da güçleniyor

Türkiye ekibini büyütmeyi planlayan Fortinet, sunduğu çoklu güvenlik çözümleriyle Türkiye’de de pazar payını artırarak Bütünleşik Güvenlik Sistemleri’nde (UTM) birinci sıraya yerleşti.

IDC raporlarına göre, genel güvenlik cihazları kategorisinde gelirler açısından 2’inci sırada yer alan, Bütünleşik Güvenlik Sistemleri (UTM) pazarında Türkiye’de lider konumda olan Fortinet’in 2200’den fazla çalışanı bulunuyor. Fortinet Güney Doğu Avrupa Satıştan Sorumlu Başkan Yardımcısı Joe Sarno ile Türkiye’ye yatırımlarını ve yeni güvenlik çözümlerini konuştuk.
2012 yılında 534 milyon dolar gelirle yüzde 23 büyüme kaydettiklerine dikkat çeken Sarno, bu başarıyı yenilikçi yaklaşımlarına ve Ar-Ge yatırımlarıyla açıkladı:
“Son 10 yılda 300 milyon dolarlık Ar-Ge yatırımımız bulunuyor ve çalışanların yüzde 30’u Ar-Ge biriminde çalışıyor. Dünyada 1 milyon 300 cihazımızla dünyanın en büyük ağ güvenliği cihazları sağlayıcısıyız. Ağ güvenliği alanında önemli sertifikalara sahibiz.”

“Krize rağmen istihdamımız ve büyümemiz artıyor”
Sarno, Fortinet’in dünya çapında yatırımlarına devam ettiğini belirtti ve Türkiye ile ilgili şunları ekledi:
“Son 2 senede Türkiye’deki ekibimizi 3 kişiden 7’ye çıkarttık ve önümüzdeki sene en az 2 kişiyi daha görevlendirmeyi düşünüyoruz. Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de sanayi, telekom, sağlık gibi pek çok sektörde hizmet veriyoruz. Geçen seneki ilk 6 ayla karşılaştırdığımızda pazar payımız yüzde 42’den yüzde 50’ye yükseldi. Avrupa’da kriz yaşanırken ve işten çıkartmalar söz konusuyken tüm ülkelerde istihdamımız artıyoruz.”
Çok karmaşık güvenlik tehditlerinin söz konusu olduğunu ve bunlara karşı çoklu çözümler sunduklarını söyleyen Sarno, şöyle devam etti: “Müşterilerimize güvenlik ihtiyaçlarına cevap verecek çözümler sunuyoruz. Sunduğumuz güvenlik duvarı oldukça farklı güvenlik çözümlerini bir arada veriyor. IPT (kimlik koruma teknolojisi) gibi farklı teknolojilerle odaklı saldırıları (APT) engelleyebiliyoruz.”
FortiGate güvenlik cihazları için daha fazla güvenlik ve kontrol sağlayan FortiOS 5 işletim sistemine 150’den fazla uygulama eklediklerini belirten Sarno, FortiOS 5’teki en önemli özelliklerden birinin ağ trafiğinde tehlikeli bir hareket gördüklerinde kum havuzuna(sandbox) düşürerek müdahale edebilmeleri olduğunu söyledi ve ekledi: “Bu özellik sayesinde son zamanlarda oldukça yaygın olarak karşılaşılan sıfırıncı gün saldırılarına (zero-day-attack) ve gelişmiş saldırılara müdahale edebiliyoruz. Trafiği analiz eden yüzlerce uzman çalışıyor ve böylelikle saldırının hangi adresten geldiğini de tespit edebiliyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:945

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics