Bilişim Dünyası 16 HAZİRAN 2016 / 14:05

Futbolda köklü değişim

Dell, IoT teknolojilerinin spor müsabakalarında sıkça kullanılmaya başlamasıyla birlikte IoT teknolojilerinin futbolu nasıl değiştirdiğini açıklıyor. Yeni nesil çözümler sayesinde hakem hataları azaltılırken, izleyenlere ve saha kenarındaki ekiplere anlık olarak sağlanan veriler sayesinde keyifli anlar yaşatılıyor. Hakemler ve saha kenarındaki ekiplere kameralar ve sensörlerden alınarak analiz edilen verilerin gönderilmesiyle elde edilen değerli bilgiler, tüm spor ekosistemini değiştiriyor. Bilindiği üzere çizgi teknolojileri tenis, futbol, hokey gibi sporlarda hatta yelken yarışlarında rüzgara karşı hangi pozisyonun alınacağı konusunda dahi yardımcı oluyor. Avrupa Futbol Şampiyonası 2016’da da kullanılan çizgi teknolojilerinin bir benzeri Brezilya’da düzenlenen Dünya Kupası 2014’te kullanılmıştı. Dünya kupasındaki statlara aralarında çatının da bulunduğu birçok alana yerleştirilen 14 kamera topun pozisyonunun 3 boyutlu şekilde belirlenmesine olanak tanıdı.
Kameralardan elde edilen veriler Dell sunucularına gönderildi. Saniyeden kısa bir süre içerisinde ise topun çizgiyi geçip geçmediği titreşim ve sinyallerle hakemlerin kolundaki saatlere gönderildi. Böylece hakemler hiçbir tereddüt yaşamadan doğru kararı verme şansı yakaladılar. Aynı teknoloji 2015-2016 sezonunda Fransa Futbol Ligi’nde (Ligue 1) kullanıldı. Benzer teknolojiler otomobil yarışlarında da kullanılıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nde yarışlara devam eden RCR Racing de IoT’den elde edilen verileri avantaja dönüştürüyor. Örneğin otomobilin tekerleklerine yerleştirilen sensörler yardımıyla RCR takımı adına yarışan sürücünün başarısı diğer otomobillerle kıyaslanabiliyor. Bunun yanı sıra otomobilin bilgisayarda modellemesini yapan RCR ekibi, otomobilin her pit stop sırasında veriyi alarak Dell Edge Gateway 5000 serisine gönderiyor. Ardından Dell Statistica analitik platformu üzerinde işlenen veri, takıma gerçek zamanlı olarak motor ve otomobil hakkında detaylı bilgiler veriyor.
Dell EMEA Kurumsal Ürünler Pazarlama Müdürü Burak Ereren, “Daha fazla sensör kullanılması, birbiriyle bağlantılı sistemlere kameraların eklenmesiyle IoT teknolojilerinin hayatın her alanında çok daha fazla görülmesi bekleniyor. Gartner’ın öngörülerine göre, 2020 yılında IoT cihazların sayısı 21 milyara ulaşacak. Bu vizyon doğrultusunda Dell, hem IoT hem de büyük veri gibi alanlarda şimdiden tüm kurumların geleceğe adapte olabilmesi için çalışmalarını sürdürüyor” dedi.
ETİKETLER : Dell Iot Futbol

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics