Bilişim Dünyası 04 TEMMUZ 2010 / 18:00

Futbolda teknoloji kullanımı sorgulanıyor

Dünya Kupası’nda hakemler tarafından verilen tartışmalı kararlar, teknolojinin spordaki yerini gündeme getirdi.

Dünya Kupası’nın ilk maçlarında futbol severleri tatmin etmeyen maçlar izledik. Grup maçları bitip de elemelere geçilince futbol kalitesiyle birlikte heyecan da artmaya başladı. Ancak heyecanımızı biraz kısıtlayan bir etken ortaya çıktı; hakemler.
Dünya Kupası’nda hakemler yeniden manşete oturdu. İngiltere’nin top çizgiyi geçtiği halde verilmeyen golü, Arjantin’in ofsayttan kaydettiği gol tartışmaların kaynağını oluşturdu. Teknolojinin futbolda doğrudan kullanılması fikri tekrar gündeme geldi. Daha önce bu fikre sıcak bakmayan FIFA Başkanı Sepp Blatter’den bu kez olumlu bir mesaj geldi.
Özellikle topun çizgiyi geçip geçmemesiyle ilgili pozisyonlarda yaşanan tereddütleri gidermek için teknolojiye başvurulabileceğini açıklayan Blatter, “Yaşadığımız tecrübelerden sonra teknolojinin futboldaki yerini ve hakemlere yardımını tekrar gözden geçirmeliyiz” dedi.
Blatter’in bu geri adımında İngiltere Başbakanı David Cameron’ın açıklamalarının da etkisinin olduğu konuşuluyor. Cameron maçtan sonra “Futbolda da diğer sporlarda olduğu teknoloji kullanılmalı, yaşanan sıkıntılar bunun için iyi bir fırsat” diyerek FIFA’ya mesaj göndermişti.
Topun çizgiyi geçmesiyle ilgili şu anda başka sporlarda kullanılan birkaç yöntem bulunuyor. Bunlardan biri ‘Hawk Eye’ yani ‘Şahin Gözü’ uygulaması. Bu uygulama tenis maçlarında karşımıza sıkça çıkıyor ve kararlarda çoğunlukla bu uygulamanın söyledikleri geçerli oluyor. Şahin Gözü teknolojisinde top kameralarla takip edilerek düştüğü nokta yarım saniyede ekrana aktarılıyor. Bu akıllı uygulama, milimetrik hesaplarda bile yanılmıyor. Bir başka uygulanması düşünülen teknoloji de Cairos. Cairos topa yerleştirilen bir yonga. Bu sayede topun nereye vurduğu istenildiği gibi izlenebiliyor.
FIFA bugüne kadar sadece tekrar bakılarak bile karar verilmesini istememişti. Oysa basketbol, tenis, kriket gibi sporlarda teknolojiyle hakem kararları şekillenebiliyor. Tabii her ülkenin aynı teknolojiyi uygulayabilmesinin zorlukları ve getireceği maliyetler dünya   futbolunun önünde çözülmemiş buz kütlesi gibi duruyor.
ETİKETLER : Sayı:778

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics