Bilişim Dünyası 23 NİSAN 2011 / 00:38

Fütüristler Ankara’da

Fütüristler Derneği Ankara Şubesi’nin açılışında konuşan Fütüristler Derneği Başkanı Ufuk Tarhan, fütürizmin yaşamsal bir sorumluluk olduğunu ifade etti. Bu nedenle geleceği şekillendirmek hedefiyle yola çıktıklarını belirten Tarhan, dünyanın gelişmiş ülkelerinin ajandalarında yıllara ve alanlara göre geleceğini fütüristik bakış açısıyla planlandığını söyledi. Bireylerin ve kurumların bu planlar doğrultusunda desteklenerek yönlendirildiğini söyleyen Ufuk Tarhan sözlerine şöyle devam etti: “Bireyler uzgörülü yaklaşımlar sonucunda yaşamsal kararlar, tedbirler alır, planlar yaparlar. Bu sayede de geleceği oluştururlar. Biz de, Fütüristler Derneği olarak geleceği şekillendirmek amacıyla yola çıktık. Fütürizmi yaşamsal bir sorumluluk olarak kabul ediyor, yaygınlaştırmak için çalışıyoruz.”

Cari açığı kapatmak için katma değer gerekli
Fütüristler Derneği Onursal Başkanı Alphan Manas da Ankaralı fütüristlere cari açığı kapatmak için kullanılacak teknolojik yöntemleri anlattı. Türkiye’nin hızla büyüdüğünü ve 2023 yılında 500 milyar dolar ihracat hedefi olduğunu hatırlatan Manas, ithalatın en önemli iki kaleminin enerji ve ara mamul olduğunu, bu iki kalemin de cari açık için çok ciddi birer tehlike olduğunun altını çizdi.
Manas, “Cari açığı kapatmak için uygulanan polisiye tedbirler bizi nereye kadar götürebilir ki? En önemli çözüm katma değer yaratmaktır. Yani çeliğin tonunu 950 dolardan alıp, bitmiş mamul olarak 30 bin dolara ihraç edebilmektir” dedi. Fütüristler Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Erbay ise Ankara’da planlayıcı ve karar verici kurumlar iradesindeki tüm resmi doku ile etkileşim halinde olmayı amaçladıklarını ifade etti. Erbay, “İlgili kurum, kuruluş ve etkilenen paydaşların görüşlerini kapsayan, sektör uzmanlarının değerlendirme ve kritiklerini içeren ve her dönemde yayınlanması keyifle beklenen sektör, dönem, yer odaklı yayınlar hazırlayacağız” dedi.
ETİKETLER : Sayı:818

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics