Bilişim Dünyası 14 ŞUBAT 2016 / 15:04

Gaz pedalı zeka dolu

Bosch aktif gaz pedalı; sürücülerin yakıt tasarrufu yapmasına yardımcı oluyor ve tehlikeli durumlarda sürücüleri uyarıyor. Bosch’un bu tasarımının hedefinde ise çevreleriyle bağlantı içinde olan otomobiller var. Aracın bir sürücü destek sistemine sahip olması halinde pedal, bir uyarı göstergesi haline geliyor. Bu yapı navigasyon sistemiyle veya yol işaretlerini tanıyan bir kamera ile birleştirildiğinde, Bosch gaz pedalı sürücülere, örneğin tehlikeli bir viraja yüksek hızda yaklaşmaları halinde dokunsal bir uyarı sinyali veriyor.
 
Aktif gaz pedalı, sürücülerin gaz pedalına oldukça hafif basmasına yardımcı oluyor. Gaz pedalının şanzıman gibi diğer otomobil işlevleri ile bağlantılı olması ışığında pedaldan alınan geribildirim, yakıt tüketimini yüzde 7'ye kadar azaltmayı sağladığı gibi, CO2 emisyonları da aynı şekilde azalıyor. Aktif gaz pedalı, en iyi vites değiştirme zamanını hissedilir biçimde belirtme özelliğine sahip. Pedal, sürücüye ekonomi ve hızlanma eğrilerinin kesişme anını söylüyor, ama sürücü vites değiştirmeden önce hala hızlanmak istiyorsa, hafif bir basınç uygulamak yeterli oluyor.
 
Aktif gaz pedalı, otomobilleri daha güvenli hale getiriyor ve bunu bir dizi destek sistemiyle bağlantı kurarak sağlıyor. Örneğin, çarpışma uyarı sistemlerine bağlantı ile sistem, sürücülerin daha fazla hızlanmamasını söyleyen titreşimli bir sinyal oluşturabiliyor. Dokunsal geribildirimin türünü ve gücünü otomobil üreticilerinin tanımlamalarına uygun hale getirmek için tek gerekense pratik bir yazılım değişikliği. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics