Bilişim Dünyası 09 ARALIK 2015 / 11:11

Geleceğin görüntüleme teknolojisine 4 milyon dolarlık yatırım

BASF, bünyesinde faaliyet gösteren BASF Venture Capital aracılığı ile Amerikan teknoloji şirketi QD Vision Inc.'e 4 milyon dolarlık yatırım yaptı.
QD Vision, benzersiz elektro-optik özelliklere ve görüntüleme, aydınlatma, fotovoltaik, sensör ve diagnostik alanlarında geniş bir uygulama yelpazesine sahip bir nano malzeme sınıfı olan kuantum noktacıkları konusunda lider bir şirket olarak dikkat çekiyor. Şirket, minimal maliyetle Sıvı Kristal (LCD) Ekranların renk gamını önemli ölçüde artırmayı sağlayan kuantum noktacığı tabanlı bileşenler geliştiriyor ve pazarlıyor.
İki şirket, LCD ekranlarda kullanılmak üzere kuantum noktacığı ile artırılmış arka ışık ve renk filtresini ortak geliştirmek üzere sözleşme imzaladığını duyurdu. İşbirliği sayesinde, geniş renk gamı teknolojilerine yönelik artan talebe yanıt verilmesi hedefleniyor. Geniş renk gamı teknolojisi ile bugün kullanılan Ultra Yüksek Çözünürlük (Ultra High-Definition - UHD) ve 4K ekranlardan çok daha fazla rengi göstermesi mümkün olacak.
BASF Venture Capital Genel Müdürü Dirk Nachtigal, gerçekleştirdikleri yatırım ile ilgili olarak, "QD Vision'un ürünleri, çok daha düşük enerji tüketimi ile LCD görüntü deneyimi sağlıyor. Bu inovasyonun, yeni nesil LCD cihazlarda geniş bir uygulamaya sahip olacağını düşünüyoruz." dedi.
 
Normal LCD TV'lerde sistem arka ışığında beyaz LED'ler kullanıyor, ancak söz konusu beyaz LED'ler genişbant ışık yayımına sahip. Bu nedenle renk filtresi tarafından oluşturulan kırmızı, yeşil ve mavi renkler, istenilen canlılığa sahip olmuyor. Ancak QD Vision'un color IQ™ teknolojisi, LCD'ler için optimize edilmiş bir şekilde oldukça saf, canlı, dar bant genişliğinde kırmızı, yeşil ve mavi ışık yayıyor. Bu sayede QD Vision, daha yüksek çözünürlük, daha iyi kontrast ve ayrıca daha geniş bir renk gamını bir araya getiren UHD ekran trendini daha kolay yakalayabilecek.
ETİKETLER : BASF

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics