Bilişim Dünyası 15 OCAK 2012 / 15:21

Geleceğin tarayıcıları taşınabilir ve bağımsız olacak

Türkiye’de gelişmiş teknolojilerin dağıtıcılığını yapmayı hedefleyen ETB, depolama, tarayıcı ve görüntüleme sistemleri alanında birçok uluslararası şirketin ürünlerini Türkiye pazarına sunuyor. ETB’nin uzmanlık alanları arasında yer alan tarayıcı ve görüntüleme teknolojileri son yıllarda hızlı bir değişim geçiriyor ve sayısallaşmanın ayrılmaz parçası haline geliyor. Fiziki ortamda yer alan belge ve dokümanların sayısallaştırılması bir anlamda sayısal evrim geçirmesinde tarama sistemlerinin büyük katkılar sağlarken bu teknolojilere olan ihtiyacın artması da yeni nesil çözümleri ön plana çıkarıyor.

Elektronik ortamda işlem sayısı artıyor
ETB Operasyonel Genel Müdürü Kemal Okyay, dünyadaki teknolojik gelişmelerin tüm hızıyla devam ettiğini belirterek geleceğin, bilgi teknolojileri üzerine inşa edileceği ve bu konuda yapılan yatırımların önemine inananların sayısı gittikçe arttığını vurguladı. Okyay, bu hıza yetişebilmek, yenilikleri izleyebilmek, yerel ihtiyaçlara göre uyarlayabilmek için de uzmanlığın önemli bir faktör oluşturduğunun altını çizdi.
Okyay, teknolojik gelişmelerle birlikte elektronik ortamda iş yapma biçiminin her geçen gün hızla arttığını ve e-belgenin insan hayatının kaçınılmaz bir parçası haline geldiğini belirterek sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Yakın gelecekte doküman ve içerik yönetimi günlük hayatımızı bugünkünden çok daha fazla etkiler hale gelecektir. Günlük yazışmalar, internet üzerinden alışveriş yöntemleri, devlet kurumları ile yapılan yazışmalar, noter, tapu, vergi alım satım işlemlerinin büyük bir bölümü elektronik ortamda artarılarak yapılacaktır.”

Geleceğin tarayıcıları
“Bu gelişmeler doküman tarama teknolojilerinin ve en önemli bileşeni olarak da doküman tarayıcıların gelişmesi ve pazar paylarının artmasına önemli bir katkı sağlamaktadır” diyen Okyay, geçtiğimiz beş yıl içinde doküman tarayıcıların pazar payları yüzde 100’lerin üzerinde bir artış gösterdiğini hatırlattı.
Önümüzdeki beş yıl içinde bu artışın hızla devam etmesi beklenirken mobil teknolojilerde yaşanan gelişmeler ve bu değişime paralel olarak kişisel kullanıma yönelik doküman tarayıcılar hayatımızın değişmez bir parçası olması beklenmektedir. Tak-çalıştır modeli mobil tarayıcılar, dizüstü bilgisayardan daha küçük boyutları, kolay sürücü kurulumu ve elektrik prizi olmadan çalışabilirliği sayesinde hızla gelişmektedir. Yine bu gelişime paralel olarak bilgisayar bağımsız tek bir cihaz olan ağ tarayıcıları maliyet ve kullanım kolaylığı sayesinde gelecek 5 yılın teknolojileri olarak günlük yaşantımıza girmesi beklenmektedir.
ETİKETLER : Sayı:854

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics