Bilişim Dünyası 18 ŞUBAT 2016 / 12:00

Geleceğin trendleri Intel Teknoloji Konferansı’nda ele alındı

Intel Teknoloji Konferansı, İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlendi. T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ile Intel Türkiye, Orta Doğu, Afrika Bölge Başkanı Çiğdem Ertem’in açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği etkinlikte, Vodafone Türkiye CEO’su Gökhan Öğüt, konuşmacı olarak yer aldı. Intel teknolojisi ile akıllanan BMW i8 ile sahneye çıkan Burak Aydın, Nesnelerin İnterneti uygulamalarının hayatlarımızda yaratacağı etkiden bahsederek, heyecan dolu bir geleceğe ilerlediğimizi örnekleriyle aktardı.
 
Teknopark dönemini başlatıyoruz
Etkinliğin açılış konuşmasını gerçekleştiren Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, yeni teknolojileri ülkemize getirmek için çalıştıklarını belirterek şunları söyledi:
“Nanoteknoloji ve biyoteknoloji strateji hazırlıklarımızı tamamladık ve en kısa sürede uygulamaya başlayacağız. Nesnelerin Interneti ve bulut bilişim alanlarında da çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Ar-Ge gelişmelerinde geldiğimiz seviyeyi Türkiye’nin taşıdığı potansiyel açısından yeterli bulmuyor ve artırmak istiyoruz. Intel gibi dünya devleri gelip Türkiye’de Ar-Ge merkezleri açıyorlar. Biz de şirketleri destekleme çabalarımızı artırıyoruz. Ar-Ge reform paketiyle 2002 yılında 2 olan teknoloji geliştirme bölge sayısını 63’e çıkardık. Şimdi Ar-Ge reform paketiyle teknopark dönemini başlatıyoruz.”
 
Artan verimlilik ve tasarruf
Konuşmasında geleceğin teknoloji trendlerini aktaran Intel Türkiye Genel Müdürü Burak Aydın, “Dünyada üç endüstriyel devrim, iş yapış tarzımızı değiştirdi. Buharlı makineler, seri üretim ve internet teknolojisi ile yaşamlarımız farklılaştı. Bugün ise Nesnelerin İnterneti teknolojileri dördüncü devrim tanımını hak ediyor. Tüm sektörler bu dijital dönüşümden etkileniyor, iş hayatımız kökten değişiyor. Çok yakın gelecekte üretim alanlarında belki de yüzde 70 makinaların yüzde 30 insanların olduğu bir ortam bizi bekliyor olacak. Ancak bu değişim, yaratıcı beyinler ve geleceğin teknolojilerine hükmetmek isteyenler için pek çok fırsatı da içinde barındırıyor” dedi. Yeni teknolojilerin kullanılmasıyla artacak verimliliğe ve oluşacak tasarruf oranına dikkat çeken Aydın, “Enerjiye senede 17 milyar dolar harcıyoruz. Enerji yönetim sistemlerini kullansak 1,5 milyar dolar cebimizde kalacak” dedi.
 
Patent sayımız artıyor
İstanbul’da 2014 yılında açılan Intel Ar-Ge Merkezi’nde, giyilebilir teknolojiler ve Nesnelerin İnterneti uygulamalarına yönelik çözümler geliştirdiklerini aktaran Burak Aydın, şu detayları paylaştı:
 “Türkiye’nin kendi fikri mülkiyet projelerini üretmesini ve ülkemizin patent sayısını artırmayı hedefliyoruz. Ar-Ge merkezimizin açılmasından bu yana 5’inci uluslararası patent başvurumuzu da geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdik, 7 başvurunun da yolda olduğunu söyleyebilirim. En son geliştirdiğimiz Adaptif Öğrenme Platformu’nun başarısı Türkiye sınırlarını aştı. “Sanal Öğretmen” olarak da bilinen proje, Harvard’lı profesörlerden oluşan, teknolojiyle eğitimi birleştiren çalışmalarıyla dünya çapında ünlü CAST organizasyonunun da dikkatini çekti. Intel ve CAST, gerçekleştirdikleri işbirliği ile Intel’in teknolojisi ve CAST’ın eğitim tecrübesini birleştirerek projeyi yeni bir boyuta taşıyacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics