Bilişim Dünyası 07 HAZİRAN 2013 / 12:13

Gelecek akıllı şehirlerde

Amsterdam’da gerçekleştirilen Smart City Konferansı, “akıllı şehirler” kavramının tüm detayları ile ele alındığı bir platform oldu. Dünyanın en başarılı “akıllı şehir” uygulamalarından biri olarak gösterilen Amsterdam’ın Smart City Proje Danışmanı Frans-Anton Vermast, yaptığı konuşmada “Projeyi 3C dediğimiz ’Collaboration, Connection, Coffee’ (iş birliği, bağlantı, kahve) yaklaşımla hayata geçirdik. ‘Collaboration’, şehirdeki tüm paydaşların işbirliğini simgelerken, ‘connection’ güçlü ve son teknoloji bir altyapıyla sunulan fiber internet bağlantısını ve ’coffee’ ise sosyal hayatı, projenin günlük hayata etkilerini tanımlıyor. Öncelikle bu projenin olmazsa olmazı şeklinde değerlendirdiğimiz güçlü bir fiber optik altyapıyı tüm şehre yaymayı hedefledik. Bunun ardından 2012’de öncelikle “Open Data” (Açık Veri) dediğimiz açık iletişim platformunu kurmak üzere yola çıktık. Bu sisteme her vatandaşın ve kurumun veri aktarabilmesini sağladık. Şehirde akıllı şebekeler, akıllı sayaçlar, enerji tasarrufu sağlayan sistemler kurduk, CO2 miktarını azaltan çözümler ürettik. Böylelikle ekonomik büyümemiz hızlandı. Rekabet avantajımız güçlendi. Vatandaşlarımızdan gelen talepler bizleri olumlu etkiledi. Yaptığımız yarışmalarla halkımızı bu sisteme kattık, güzel fikirlerin çıkmasını sağladık. Projenin esas başarısı da bu noktada oldu. Kamu, özel sektör, Amsterdam halkı, tüm paydaşlar hep birlikte hareket ettik ve ortaya bu başarılı proje çıktı.” diye konuştu.

Fiber optik teknolojiler öncü olacak

Amsterdam Smart City projesinin yöneticileriyle görüşerek, 29-30 Mayıs tarihlerinde Amsterdam’da gerçekleştirilen Avrupa’nın bu alandaki en büyük etkinliği olan Smart City Konferansı’nı da izleyen Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan da, “Hedefimiz ‘dijital şehirler’ dönüşümüne öncülük etmek” dedi. Sağladıkları son teknoloji fiber optik altyapı ile kaynakların etkin ve verimli kullanılmasına, sürdürülebilir rekabet ortamının yaratılmasına ve belediyelerin herhangi bir altyapı harcaması yapmadan akıllı şehirler oluşturmasına olanak sağladıklarını ifade eden Murat Erkan, “Sayısal dönüşüm ancak fiber optik teknolojinin yaygınlaşmasıyla mümkün olacak. Bunun için de Ulaştırma Bakanlığı’nın ve BTK’nın bu vizyona verdikleri desteklerin yanı sıra, tüm kamu kurumlarının, yerel yönetimlerin, üniversitelerin, araştırma kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin, vatandaşlarımızın işbirliğinin çok hayati olduğuna inanıyorum.” dedi.

Amsterdam Smart City Projeleri’nden örnekler

OPEN DATA (Açık Veri) PROJESİ: Amsterdam bu proje ile 2012'de Dünya Akıllı Şehirler Ödülü'nü aldı. Proje Amsterdam'ın akıllı şehir yaklaşımının bir parçası ve şehrin veri erişilebilirliğini geliştirmeyi hedefliyor. Özellikle şehrin trafik ve ulaşımla ilgili verilerine erişilebilirlik konusunda önemli çalışmalar bulunuyor. Otoparklarla ilgili tarifeler, parka uygun yerler, taksi bekleme noktaları, bisiklet güzergahları, ana yollardaki trafiğin sıkışık olduğu noktalar halka açık şekilde online paylaşılıyor.

HEALTH LAB (Sağlık Teknolojileri) PROJESİ: 2,5 yıllık bir proje olan Health Lab, inovatif bakım teknolojileriyle ilgili ortam oluşturmayı amaçlıyor. Health Lab çalışanları, bilim adamları ve girişimcilerin omuz omuza çalıştığı projede son kullanıcıya sunulabilecek çözümler araştırılıyor. Oluşturulan platformda yeni çözümler üretilip, gelişmeler paylaşılıp tartışılabiliyor. Çeşitli living lab lokasyonlarında yeni çözümler test edilip, geliştirilebiliyor. Amaç, teknolojinin imkanlarından yararlanarak yaşlı nüfusun ve hastaların, bakım evleri ya da hastaneler yerine kendi ortamlarında, gerekli bakım hizmetlerini de alarak, konforlu bir şekilde yaşamalarını sağlamak.

SMART STREET (Akıllı Sokak) PROJESİ: Utrechtsestraat, Amsterdam’ın merkezindeki kafe, restoran ve mağazalarla dolu en yoğun alışveriş caddelerinden biri. Bu caddede hayata geçirilen “Climate Street” projesinde CO2 miktarını azaltma ve çevreyi koruma amacıyla sürdürülebilir çözümler üretiliyor. Sürdürebilir çözümlerin 3 odak noktası arasında girişimciler, halka açık alanlar ve lojistik yer alıyor. Amsterdam Smart City ve Utrechtsestraat girişimcileri sürdürülebilir alışveriş caddesi için detaylı bir plan çalıştılar ve “Climate Street” projesini ortaya koydular. Proje sokak lambalarında enerji tasarrufundan, güneş enerjisiyle çalışan çöp konteynırlarına kadar CO2 miktarını azaltma ve çevreyi korumaya yönelik birçok çözüm içeriyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics