Bilişim Dünyası 05 ARALIK 2010 / 18:00

Gelecek hedefleri çok yüksek

Yurtdışına açılmaya hazırlanan Smartiks, uzun vadede yerel pazarın en büyüklerinden biri olmayı hedefliyor.

Beşinci yaşını kutlayan Smartiks, kısa vadede yurtdışına açılmayı uzun vadede ise Türkiye’nin en büyük beş şirketinden biri olmayı hedefliyor.
Kurulduğu 2006 yılından bu yana cirosal anlamda beş kat artış göstererek büyüyen Smartiks, büyüme hedefini 2011 vizyonuna da yansıtmış durumda. Şirketin faaliyet gösterdiği üç önemli alan müşteri ilişkileri yönetimi (CRM), iş zekâsı ve özel kurumsal yazılım geliştirme olarak sıralanıyor. Toplamda 53 kişilik bir ekibe sahip Smartiks’te uzun vadeli hedeflerde bu sayıyı 150’ye çıkarmak var.
Ekiplerinde konularının uzmanlarıyla birlikte çalıştıklarını belirten Smartiks Genel Müdürü Serkan Karahanoğlu, “Özellikle CRM ve iş zekâsı tarafında Oracle, Microsoft gibi markaların ürünleri konusunda uzman arkadaşlarımızla büyük projeler gerçekleştirerek şirketimizi ileri taşımaya çalışıyoruz. 2009 krizine rağmen ayakta kalmayı başardık. Ayrıca 2008’de şirketimize yerli bir kurumun yönettiği yabancı bir yatırımcı şirketi ortak aldık. O anlamda yatırıma değer bir şirket olarak görülmemiz hem bize krizi kolay aşma şansı tanıdı hem de büyüme yolunda önümüzü açmış oldu” dedi.
Büyük şirketlerde projelerinin sürdüğünü ifade eden Karahanoğlu, “Turkcell, TT, Borusan Holding ve Koç Grubu şirketleriyle birlikte özellikle iş zekâsı tarafında projeler yapıyoruz. Teknosa, Avea ve Vodafone tarafında da CRM projelerinde yer aldık. Bu projeler de bizim Türkiye’deki bilinirliğimizin artmasını sağladı. Özel kurumsal yazılım tarafında da 2 kişilik bir ekiple başlamıştık çalışmaya. Koç Grubu’nda gerçekleşen başarılı projeler sonunda artık o tarafta 15 kişilik bir ekibe sahibiz” şeklinde görüş belirtti.
Yazılım dünyasında son dönemde yaşanan şirket satın almalarına uyum sağlamaya çalıştıklarının altını çizen Karahanoğlu, “Özellikle Oracle kendine satın almalarla büyüme yönünde bir strateji çizmiş durumda. Bu da aslında bize hem avantaj hem de dezavantaj sağlayabiliyor. Ancak bu satın almalara hızla uyum sağlayabilen bir şirket olduğumuz için de çok uluslu büyük şirketlerle çalışma konusunda tercih edilir bir hale geliyoruz” dedi.
Önümüzdeki yılda yeni alanlara yöneleceklerini kaydeden Karahanoğlu, “2011 hedefimizde niş alanlara yönelim de var. Bunlardan bir tanesi Incentive Compensation Management olarak bilinen ICM hedef prim sistemleri. Bu tip sistemler şirketlerin bütün olarak yukarıdan aşağıya hem prim hem de maaş sistemlerini yönetmek için kullanılan yazılımlar. Bu alan 2011 yılında ciddi olarak büyüyecek noktalardan bir tanesi ve biz Exentive adlı şirketin Türkiye dağıtıcılığını aldık. Bu alanda ilk projemizi de Turkcell ile gerçekleştirdik” şeklinde görüş belirtti.
2011 yılında yurtdışına açılma planları da olduğunu ifade eden Serkan Karahanoğlu, sözlerini şu şekilde bitirdi:
“2011’deki en önemli planlarımızdan bir tanesi de yurtdışına açılmak. Burada önceliğimiz de EMEA ve Türk Cumhuriyetleri. İlk olarak Dubai ofisimizin açılışını iki ay içinde yapmayı planlıyoruz. Orada bizim için çalışan bir arkadaşımız var ama fiziksel ofisimizin kurulum çalışmaları sürüyor. Türk Cumhuriyetleri’nde içinse 2011 sonu hedefimiz var.”
ETİKETLER : Sayı:798

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics