Bilişim Dünyası 27 ARALIK 2015 / 09:00

Gelecek, hızlı olana emanet

Bu sloganla, yani ‘Tomorrow belonges to the fast’ mottosu ile Hewlett Packard Enterprise’ın (HPE) yeni teknoloji çözümleri ve uygulamaları, ayrıca Microsoft ile derinleşen işbirliğinin detayları HPE Discover 2015 etkinliğinde ele alındı. 13 bin müşteri ve iş ortağının bir araya geldiği Discover London 2015, kurumsal ayrışma sonrası, ‘HPE’ olarak bir ilk oldu, kurumsal strateji ve hedeflerin tüm paydaşlarla paylaşılmasını sağladı. Her ölçekte şirketin teknoloji kullanımında etkili ve hızlı bir yapılanma hedefi HPE’nin stratejisinde öne çıktı. 
 
Londra’da ExCel Fuar Merkezi’nde 30 Kasım-2 Aralık 2015 tarihlerinde düzenlenen Hewlett Packard Enterprise (HPE) Discover London 2015 etkinliği yeniliklerin tanıtılmasını sağladı. Bunların ilki; HPE ve Microsoft melez bulut yapısında Azure odaklı, HPE altyapı ve hizmetlerini temel alan işbirliği. HPE ve Microsoft arasında işbirliğinin gelişmesi anlamını taşıyan bu hamle ile HPE müşterileri için tercih edilen genel bulut iş ortağı Microsoft Azure olurken, HPE de altyapı ve Microsoft’un melez bulut hizmet sunumlarında tercih edilen iş ortağı görevi üstlenecek.
Etkinlikte yapılan ikinci tanıtımla HPE, melez altyapı avantajından yararlanmak isteyen işletmelerin hem geleneksel hem de bulut tabanlı uygulamaları için özel tasarlanan HPE Synergy çözümünü duyurdu. Yeni bir mimari içeren HPE Synergy; akışkan kaynak havuzunu, yazılım tanımlı iş zekâsını ve birleştirilmiş API’ları daha da geliştirirken, şirketlerin geleneksel ve özel bulut yapılarını verimli biçimde ‘karma’ hale getirmelerini sağlıyor.
Üçüncü tanıtımda odak noktası IoT oldu ve HPE, işletmelerin IoT verilerini daha verimli toplamasını ve bunları analiz etmelerini kolaylaştıran yeni IoT sistem, ağ ve bağlantı çözümlerini katılımcılarla paylaştı. Yeni HPE Edgeline IoT Systems,  Intel ile işbirliğinin sonucunda IoT pazarına açık çözümler getiriyor. HPE şirketi Aruba da çoklu tedarikçi yapısındaki Wi-Fi ağları için sektörün ilk bulut tabanlı beacon yönetim çözümünü,  IoT Aruba Sensor’u duyurdu.
Discover London 2015’te yapılan bir diğer tanıtım da HPE’nin, işletmelerin farklı bulut iş yükleri ve tedarikçileri arasında servisleri devreye almalarını, erişime açmalarını, konsolide etmelerini ve güvenli biçimde kontrol edebilmelerini sağlayan yeni ‘yönetilen servisi’ HPE Helion Managed Cloud Broker oldu. Bu servis ile BT yöneticileri, geleneksel BT’den özel ve genel buluta kadar işletmenin tüm varlıklarını anında görüp kontrol edebiliyor. Bu varlıkların birbirine uyumlu hale getirilmesiyle hızlı çözüm oluşturma, finansal yönetim ve son kullanıcı memnuniyeti de geliştiriliyor.  Bu hizmet ile CIO; bir BT entegratörü ve simsarı haline gelirken, melez hizmet sunumu ve yönetimi başlığında güvenlik, servis yönetimi, finansal yönetim ve performans yönetimi, katalog ve kullanıcı yönetimi gibi yapılar yerini alıyor. Geleneksel altyapılar da destekleniyor. Çünkü HPE yetkililerinin de dikkat çektiği gibi, bir anda buluta geçmek kolay bir adım değil.
 
Güçlü BT için işbirliği şart
Discover London 2015’in açılışını, dijital dönüşümün ve özellikle melez bulut yapılarının kullanımındaki artışa işaret eden HPE Cloud Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Bill Hilf yaptı ve beklentilerini paylaştı. Buna göre, gelecek 2 yılda farklı özel ve genel bulut kombinasyonlarına yatırım yapılacak ve HPE’nin yaptığı araştırmalar da bunu gösteriyor. Bunun üç temel adımı var: Kendiniz için doğru kombinasyonu tanımlayın, bunu hayata geçirin ve optimize edin. Bu kombinasyonu saptamak konusunda HPE’nin portföyünün gücüne dikkat çeken Hilf’e göre, BT ve çözümler artık tek bir şirkete ait değil. Terzi usulü bir çözüm ise artık çok daha önemli. Microsoft Bulut ve Kurumsal Pazarlama Grubu Genel Müdürü Garth Fort, HPE ve Microsoft arasındaki işbirliğinin bulut bilişime yansıdığını şu sözlerle anlattı: “Azure, HPE’nin sattığı tüm sunucularda yerini alıyor. Farklı iş yükleri ve sorunlara yönelik ortak çözümler üzerinde çalışıyoruz. 2016 itibariyle Azure pazarında daha fazla HPE yazılımı göreceksiniz.”
 
Bulutta iç pazarın büyüme potansiyeli var
 
Londra'da The Drapers’ Hall'da düzenlenen Türkiye ülke yemeğinin ardından bir araya geldiğimiz Hewlett Packard Enterprise Türkiye Genel Müdürü Güngör Kaymak, 2016 yılı beklentilerini ve pazara bakışını paylaştı:
 
HPE’nin Helion ve Microsoft’un Azure yapıları arasında işbirliğini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu önemli bir adım. Bulut bilişim, en önem verdiğimiz 4 dönüşüm alanından biri ve geleceğe yön verecek bir başlık. HPE, artık direkt bir hizmet sağlayıcı olmayacağı, genel bulut hizmetine ihtiyacı olan müşterilere stratejik iş ortakları ile hizmet etme tercihini gösterdi, Azure platformunun ve servislerinin tüm dünyada müşterilerine tavsiye edeceği genel bulut olduğunu duyurdu. Buna karşılık Microsoft da, kendi açık genel bulut, yani Azure ortamında HPE teknolojileri kullanacağını, bu teknoloji ile yeni çözümler ve ürünler geliştirmek için iki mühendislik merkezinde mühendisler bir arada çalışarak Azure ile beraber ve HPE teknolojileri kullanarak melez bulut altyapılarını birleştirmek için çalışacaklar. Ayrıca 2016’da 5 bin mühendisimizi Azure sertifikalı yapacağız. Microsoft da melez altyapılarımız üzerinde Azure'u daha da etkin hizmet verecek hale getirmek için çalışmalara destek verecek. Bizim genel bulutu stratejik iş ortaklıkları ile müşterilerimize sunma stratejimizi tamamlayan ve destekleyen bir yapı oluştu.  
 
Bu işbirliği nasıl hayat bulacak?
Microsoft ve HPE birbirlerinin en büyük ticari müşterileri. Hem iş ortaklığımız var, hem birbirimizin küreselde en büyük kullanıcılarıyız, hem de küresel bazda Microsoft ve HPE iş ortaklığını yapan 29 binden fazla iş ortağı var. İşbirliği, iş ortağı açısından katma değer demek. Azure ve Helion altyapı işbirliği, onların da müşterilerine daha gelişmiş çözümler sunabilmesi için fırsat olacak, iş ortağının değerinin artması, şirkete ve sektöre, ihtiyaca uygun ve terzi usulü bir danışmanlık desteği sunarak ihtiyacı karşılamak gündeme gelecek.
 
Türkiye pazarında bulut ilgisini nasıl değerlendiriyorsunuz?
Türkiye’de bulut kavramı biraz daha yavaş yaygınlaşıyor ve bunun üç nedeni var. Birincisi KOBİ’lerin ihtiyaçları o ölçeğe gelmedi ve bugüne kadarki standart altyapı yatırımlarıyla yetiniyorlar. Oysa ihtiyaçları arttıkça ve veriyi daha fazla kullanma becerileri geliştikçe, bu firmaların da daha büyük altyapılara ihtiyacı olacak ve bu yatırımı yapmanın çok ekonomik olmadığını görecekler ya da görmeye başladılar bile. İkincisi Türkiye’deki telekom firmaları ağırlıklı olmak üzere bazı şirketler kendi bulut hizmetlerini geliştiriyor ve pazara hizmet olarak bunları sunuyorlar. Şirketler yurtdışına çıkmadan, Türkiye’deki operatörlerin sağladığı bulut hizmetinden faydalanabiliyorlar. Üçüncüsü ve asıl bulutu büyütecek taraf ise büyük kurumların buluta çıkışının hızlanması. Burada sektör bazında bazı düzenlemelerle gelen engeller var. Ama bu, aslında Türkiye için bir avantaj olabilir.
 
2016 yılına yönelik beklentileriniz neler?
Hem IoT gelişimi hem kamuda dağıtılmasını beklediğimiz ‘akıllı kimlik kartları’ her türlü kurumla her sektöre yeni iş modelleri geliştirme fırsatı sağlayacak. Kimlik doğrulama ve ödeme hizmetleri, sağlık hizmetleri gibi alanlar buna örnek olabilir. Bu dev entegrasyon beklentisine ek olarak, IoT ile sensörlerin artması ve birbiri ile haberleşmesi, iletişimin de katlanarak artması demek. Türkiye’de de hem sensörlerin haberleşmesi ve IoT’nin yaygınlaşması, hem bulut ihtiyaçlarının ve bulut bilişim odaklı sunumların artması gündeme gelecek. Kamuda bazı e-Devlet uygulamalarının yanında, bazı kamu kurumları da kendilerine has uygulamaları kamu bulutları üzerinden sunmaya başladığı takdirde, HPE olarak ciddi bir taleple karşılaşmayı bekliyoruz. Burada HPE Helion ekseninde çözümlerin yanında, Synergy ürün ailemizle IoT platformlarıyla önümüzdeki dönemde gelişen bir pazar bekliyoruz. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics