Bilişim Dünyası 16 MART 2015 / 07:50

Geleneksel veri merkezini unutma vakti

Nutanix, Türkiye pazarında Exclusive Networks ve iş ortakları ile sağladığı etkinliği, Türkiye ofisi ile daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Ekibin başında, Türkiye bilişim sektörünün deneyimli ismi Mehmet Tarımcı var. Nutanix EMEA ve Hindistan’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dirk Marichal, Türkiye pazarında konumlanmadan önce iş ortağı modeli ile pazarı, eğilimleri gözlemlediklerini belirtti. “Bu tarz bir kanal modeli, ikinci seviyeye ulaşmamız adına önem taşıyor” diyen Dirk Marichal, böylece potansiyeli yüksek ülkede bir ofis açmanın kolaylaştığını, distribütör ve iş ortakları ile hemen harekete geçebildiklerini belirtti. Marichal ile Türkiye pazarı stratejilerini ve Nutanix’in veri merkezi yapısında yarattığı değişimi ele aldık.

Odaklandığınız temel ülkeler neler?

Çekirdek pazar Avrupa ve bu pazarı Türkiye gibi ülkelerle geliştiriyoruz. Rusya da önemli ve gelecek vaat eden bir pazar. Bu ülkelere ayrı bir genişleme politikası ile yaklaşıyoruz. Ülke seçimimizde birçok kriter başrol oynuyor. İnsanların teknolojiye bakışı, iş potansiyeli ve kurulu şirket sayısı, büyük ölçekli şirket ve KOBİ pazarının büyüklüğü bunun ilk akla gelen örnekleri. Çünkü sunduğumuz teknoloji, varolan yapıyı geri planda bırakıyor. İnsanlar da veri merkezlerini yenilerken ve sanallaştırmaya ilgi gösterirken, neden geleneksel veri merkezi teknolojisini kullansınlar ki? Nutanix’i konumlandırmak kolay ve maliyet avantajını birçok başlıkta elde ediyorsunuz. Tek bir bütünleşik platform ile kolaylık sağlıyoruz.

Türk şirketlerinin ilgisi nasıl?

Türkiye’de kısa zamanda önde gelen şirketlerde bu yapı konumlandı. Sanallaştırıp işletiyoruz ve donanım, bizim için bir sadece sanallaştırma platformu. İlgi çok fazla ve ‘geçen yıllarda neredeydiniz?’ sorusuyla çok karşılaştık. CTO gibi CIO, CFO gibi farklı yöneticilere de sesleniyoruz. Çünkü onlar da geleneksel veri merkezinde silolardan kurtulmak istiyor. Bu konuda farkındalık gelişiyor ve tüm yönetim birimleri veri merkezi yapısının silo odaklı yapıdan kopacağının farkında. Ayrıca yazılım tabanlı bir yapıyla kaynaklarını daha verimli kullanabileceklerinin farkındalar. Böylece inovasyona daha fazla odaklanabilecek, günlük rutinden çıkabilecekler.

Ya 2015 gündeminiz?

EMEA bölgesinde istihdamımız yarı yarıya artacak. Türkiye’de de var olan ekibimize yeni kadroları katacağız. Uygulamalarını sanallaştırmak isteyen tüm şirketlerin ilgisini çekiyor bu yapı. Avrupa’da Nutanix kullanan veri merkezi sayısı çok. Türkiye’de ise veri merkezlerinde hızlı bir kullanım gelişimi var. Bu konumlandırma hızının bir sebebi sistemin sadeliği. Optimum maliyet ve insan kaynağı ile bir projeyi yerine getirmeniz mümkün. Her şey bütünleşik, kullanıma hazır ve kullanımı kolay, konumlandırılması da pratik. Böylece projeler hızla hayata geçebiliyor. Bir sebep de, gerektiği zaman kolayca genişletilebilecek bir yapıya sahip olmak. Kurumsal büyüme paralelinde bu yatırımı da genişletme imkanına sahipsiniz.

Yani geleneksel yapıdan tamamen kopma vakti mi geldi?

Geleneksel yapılar geleneksel uygulamalar için uygun, tamam. Ama uygulamalarınızı modernize etmek istiyorsanız, yani sanallaştırmaya yönelecekseniz, unutmayın sanallaştırma geleneksel altyapılarda işlemeye uygun değil. Burada yöntemimiz ‘büyüdükçe öde’ (pay as you grow). Böylece gereksiz bir yatırım yapmak ve atıl kaynakla beklemek zorunda kalmıyorsunuz. CTO’lar gelecek 3 yılı hesaplayarak veri merkezinde bir teknoloji konumlandırıyorlar, ama 1 yıl sonra dönüp baktıklarında hesaplarının gerisinde olduklarını görüyorlar. Bu da yönetimden bütçe almalarını zorlaştırıyor. Bu belirsizlik CTO’ların temel derdi. Veri de sürekli büyüdüğü için sürekli ihtiyacınıza göre şekillendirebileceğiniz yapıya ihtiyacınız var. Esneklik çok önemli. Veri merkezini nasıl inşa etmeniz gerektiği konusunda size farklı yöntemler sunuyor, geleneksel düşünüş şeklini değiştiriyoruz. Sanallaştırma için oluşturulmuş tek bir uygulamada sunucu ve depolama teknolojilerini bir araya getiriyoruz. Bunun üstüne, her şeyin birlikte uyumlu çalışabilmesi için bir yazılım tabanı da döşüyoruz. Yazılım tabanlı teknoloji bu yönüyle geleneksel algıyı kökten değiştiriyor. Bu teknoloji ile donanım ihtiyacınız bitmiyor, ona her zaman ihtiyacınız var. Ama bu yapının gelişmesi ile donanım ikincil öneme sahip olacak. Çünkü işleyişin belirleyicisi artık donanım değil, bu donanımda işleyen yazılım.

Nutanix çözümünde yazılım nasıl konumlandırılıyor?

Bizi farklı kılan unsur, “hyper converged” yapılarda öne çıkmamız. Kurumlara web ölçeği sunuyoruz. Bu ölçekleme ile Nutanix yazılımı ile birçok kaynakta veri yönetiyoruz ve bu yazılımın tabanında birçok başarılı web şirketinin geliştirip kullandığı konsept var. Facebook, Google gibi web şirketleri artık geleneksel veri merkezi kullanmıyor. Geleneksel bir veri merkezinde birbirine bağlı birçok parça vardır. Ama gerçek web ölçekli şirketler, bu karmaşadan kendini kurtardı. Yönetilmesi zor ve ölçeklenmesi zor bir yapıydı bu ve Facebook’a günde yüklenen foto sayısını düşünürseniz, bu geleneksel sistemle çok fazla ayakta kalamazlardı. Biz sunucuları bir araya getirip üstüne bir yazılım ekliyoruz ve birçok sunucu tek bir sunucu gibi hareket edebiliyor.

Yazılım da burada mı öne çıkıyor?

Evet, bu bütünlüğü sağlamak için iyi dağıtılmış bir yazılıma ihtiyacınız var. Sunucu kümesini tek makine gibi kullanabiliyorsunuz. Yazılım burada yetkin yapıştırıcı. Nutanix’i oluşturan kişiler, Google, Amazon gibi şirketlerden çıkıp biraraya geldi, orada yaptıklarını tüm dünya için jenerik bir yapı haline getirme, modern veri merkezini hayata geçirme hedefiyle ilerledi. Sınırsız ölçeklendirme ve kontrol avantajı öne çıkıyor. Tüm bunlar ‘web scale’ unsurları.

Peki ya güvenlik?

Şirket çalışanları Dropbox, Evernote, Google Docs kullanıyor. Şirket yöneticileri de buluttan bu uygulamaların kullanıldığının bilincindeler. Ayrıca herkesin taşınabilir cihazları ile sürekli bağlantıda olduğunu biliyorlar. Bu cihazlarda uç nokta güvenliği seviyesinin önemi yok. Çünkü her zaman sorun olabilir. Bu nedenle 2015 yılı, masaüstü sanallaştırmanın çok öne çıktığı bir yıl olacak. Masaüstleri veri merkezinin dışında, sanal yapıda işleyecek ve tüm veriye kullanıcılar veri merkezinden erişebilecek. Güvenlik riski yok, çünkü herşey veri merkezinin güvencesi altında.

Peki 2014 yılında masaüstü sanallaştırma ilgisi bu kadar neden değildi?

Bunun iki sebebi vardı. Birincisi masaüstü başına maliyet. Sonuçta fiziksel bir masaüstü, sanallaştırılmış ve veri merkezinin dışında işleyen bir masaüstünden daha ucuzdu. İkinci sorun ise karmaşa ve bunun performansa etkisiydi. Doğru altyapıyı tasarımı ile tüm sanal masaüstleri böylece tahmin edilebilir bir performansa ulaştı. Ama kurumsal yardım masaları bu gelişime aynı hızda yetişemedi. Nutanix ise bu iki sorunu çözüyor. Öncelikle Nutanix’le sanal masaüstü sanallaştırma (VDI) projeleri konumlandırılabilir ve geleneksel veri merkezine kıyasla maliyet yüzde 30-40 azalır. İkincisi Nutanix yapısında herşey düzgün dağıtılmıştır ve masaüstü başına performans da standart hale gelir. Nutanix’in büyüdüğü ülkeler, aynı zamanda masaüstü sanallaştırmanın öne çıktığı ülkeleri ve bu, Türkiye için de önemli bir potansiyel demek. Güvenlik konusunda bir soru işareti kalmıyor. Uçtan uca güvenlik var ve tüm açılar düşünülmüş. Masaüstü sanallaştırma konusunda Türkiye’de de bazı çalışmalarımız oldu ve daha fazlasının da olacağına inanıyoruz.

 
ETİKETLER : 1013

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics