Bilişim Dünyası 31 MART 2014 / 08:17

Gelişmiş arama özellikleri şirketlerin verimliliğini artırıyor

Google’ın kurumlar için geliştirdiği Google Search Appliance çözümleri, kullanıcıların ve müşterilerin bilgiye en kısa sürede ulaşabilmelerini sağlayarak üretkenliklerini ve verimliliklerini artırıyor.

Günümüzde küçükten büyüğe şirketlerin karşı karşıya kaldıkları en önemli sorunlardan birisi ERP sistemleri, doküman yönetim sistemleri, veritabanları gibi farklı kaynaklar üzerinde bulunan dokümanlar arasında arama yaparak ihtiyaç duyulan bilgiye en hızlı şekilde ulaşmak. Diğer bir sorun ise şirket dışı kullanıcıların şirket web sitelerinde aradıkları bilgiye kolayca erişebilmeleri. Arama teknolojileri konusunda uzun yıllardır büyük bir deneyime sahip olan Google, geliştirdiği Google Search Appliance (GSA) çözümleriyle şirketlerin bu ihtiyaçlarına cevap veriyor.
Google’ın arama konusundaki tecrübesini ve teknolojisini bir araya getiren GSA donanımları, hem şirket içerisindeki kullanıcıların hem de müşterilerin aramalarını Google kolaylığında yapmalarını sağlıyor. GSA, yapılan aramaları en yüksek ilgi düzeyinde sonuçlarla yanıtlayarak kullanıcıların en kısa zamanda istedikleri sonuca ulaşılmasını sağlıyor. Arama yapılacak kaynakların ve bu kaynaklarda kimlerin arama yapabileceğinin kurum yöneticileri tarafından belirlenebilmesi aramaları daha güvenli hale getiriyor. Doküman ön izleme, yazım düzeltme ve tamamlama, üst verilere göre filtreleme, dinamik gezinme, 72 farklı dil desteği ve şirket içi uzman arama gibi özellikler kurumlara çeşitli avantajlar sağlıyor. GSA, kurumların tüm bu özellikleri düşük toplam sahip olma maliyeti ve kolay bir kurulum süreciyle elde edebilmesine imkân veriyor.
GSA çözümünün, Google’ın sahip olduğu arama teknolojilerini kurumların kendilerine en uygun ve en doğru şekilde kullanabilmelerini sağlayan çok özel bir ürün olduğunu belirten Google MEA Bölgesi Kurumsal Kanal Yöneticisi Mohammed Tamimi, sözlerine şöyle devam etti: “GSA çözümümüz özellikle üretim, hizmet, finans ve sigorta şirketleri, büyük mağazalar gibi çok fazla doküman, veritabanı ve ERP gibi çeşitli bilgi kaynaklarına sahip olan kuruluşlara büyük avantajlar sağlıyor. Şirketler Google’ın arama teknolojileri konusunda uzun yıllara dayanan deneyimlerinden GSA çözümü sayesinde yararlanabiliyorlar.”
Günümüzde kurumların en önemli ihtiyaçlarından birisinin dokümanlara hızlı erişim olduğunu söyleyen Tamimi, her yıl kullanıcıların çalışma zamanlarının dörtte birine yakınını sonuçsuz aramalar yaparken harcadığına dikkat çekti. Bu yitirilen zamanın maddi değerinin yüz milyonlarca doları bulduğunu ifade eden Tamimi, şöyle devam etti: “GSA çözümü şirketlerin bu ihtiyaçlarına cevap olarak ortaya çıktı. Ayrı kaynaklarda bulunan dokümanları ve bilgileri tek bir donanım üzerinden indeksleyebiliyorsunuz. Milyonlarca doküman içerisinde kolaylıkla arama yapılabiliyor ve kurumlar için hayati önemi olan zamanı kazanıyorsunuz. GSA’nın bir diğer önemli özelliği ise gelişmiş güvenlik özelliklerine sahip olması. Kullanıcılara ve içeriklere farklı yetkiler atanabiliyor. Böylece arama sonuçlarında yetkisi olmayan kişilerin görmemesi gereken içerikler çıkmıyor. GSA kurumların ihtiyaçlarına göre kolayca özelleştirilebiliyor.”
“GSA çözümü dünyada birçok büyük şirket tarafından kullanılıyor. Türkiye’de GSA’yı büyük bir banka ve önde gelen GSM operatörlerinden birisi kullanıyor.” Tamimi’ye göre bu şirketler hem kurum içinde çalışanların hem de web sitelerinde müşterilerin bilgiye erişimi açısından çok önemli avantajlar elde etmişler. Türkiye’nin Google açısından çok önemli bir pazar olduğuna dikkat çeken Tamimi, “Türkiye büyük bir potansiyele sahip ve hızla gelişiyor. Hem bizim hem de GSA çözümlerinin Türkiye’de yetkili çözüm ortağı ve dağıtıcısı olan Eteration açısından inanılmaz bir fırsat. Bu yılın başında beraber çalışmaya başladığımız Türkiye’deki yetkili kurumsal iş ortağımız Eteration ile büyük bir başarıya imza atacağımıza inanıyorum” dedi.
Eteration Satış Yöneticisi Mehmet Abdulkadir ise konuyla ilgili olarak şunları söyledi: “Eteration olarak 12 yıldır birçok büyük teknoloji sağlayıcısıyla birlikte çalışıyoruz. Google da bizim birlikte iş yaptığımız küresel iş ortaklarımızdan birisi. Google’ın bu alanda bizi iş ortağı olarak seçmesi şirketimizin ilerici ve yenilikçi anlayışıyla örtüşüyor. Bilişim sektöründeki tecrübemizi GSA çözümü ile birleştirerek gelişmiş arama özelliklerine ihtiyaç duyan şirketlere hizmet vereceğiz.”
GSA çözümünün bütün sektörler için önemini vurgulayan Abdulkadir, bu çözümün çok sayıda müşteriye hitap eden ve büyük miktarlarda dokümanı olan bütün şirketler için ihtiyaç duyulan bir görevi üstleneceğini belirtti. Abdulkadir sözlerine şöyle devam etti: “GSA’nın Türkiye’deki şirketlere özellikle iki konuda avantaj sağlayacağını düşünüyoruz. Bunlardan ilki kurumların kendi içerisinde yaptıkları aramalar. Yani şirket bünyesinde bulunan doküman sistemleri gibi çeşitli kaynaklarda içeriklerin aranması ve en ilgili sonuçların kullanıcıya hızla sunulması. Bu şirketlerin verimliliklerin ve üretkenliklerinin en üst düzeye çıkmasını sağlıyor. Ayrıca bilgilere tek bir noktadan ulaşabilmek zaman kaybını da ortadan kaldırıyor. GSA çözümü kullanıcılara günlük hayatlarında aşina oldukları kullanımı kolay bir arayüz sunuyor.”
İkinci avantajın ise çözümün kurumların web sitelerinde de kullanabilmesi olduğuna işaret eden Abdulkadir, “Bu sayede şirket dışındaki kullanıcılara da hizmet verilebiliyor. Şirket web sitesini ziyaret eden müşterilerin aradıkları ürün ya da hizmetlere hızla ulaşabilmeleri şirketlerin dijital pazarlamasına katkıda bulunarak web kanalını güçlendiriyor. Dolayısıyla ürün ve hizmetlerin hızlı bir şekilde pazarlanması ve müşteri memnuniyetinin en üst düzeye çıkması sağlanıyor” dedi.

Google Search Appliance çözümünün avantajları

• Verimlilik artışı ve zaman kazanma
Google Search Appliance çözümü şirket içinde kullanıldığında çalışanların ihtiyaç duydukları bilgilere daha hızlı bir şekilde ulaşmalarını ve kuruluş içerisinde başka şekilde öğrenemeyecekleri bilgi ve kişilere erişebilmelerini sağlayarak çalışanların verimliliklerini artırıyor, zaman kayıplarını en aza indiriyor.
• Pazara daha hızlı giriş imkanı
Şirket içi kullanımda ürün yönetiminden geliştirmeye, pazarlamaya ve satışa kadar en iyi ve en ilgili bilgilere en kısa sürede erişebilmek, bir ürünün rakip ürünlerden önce piyasaya sürülmesinde kritik önem taşıyor. Çözüm, şirketlerin pazara daha hızlı bir şekilde girmesine yardımcı oluyor.
• Web sitesinde yeni müşteri kazanımı ve memnuniyeti
Google Search Appliance şirketlerin halka açık web sitesi üzerinde de konumlandırılabilmesi sayesinde ziyaretçilerin site içeriğinde arama yapabilmelerini kolaylaştırıyor, aradıkları ürün ve hizmetlere hızla erişebilmelerini sağlıyor. Bu sayede hem yeni müşteri kazanımına yardımcı oluyor hem de var olan müşterilerin memnuniyetini artırıyor.
ETİKETLER : Sayı:965

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics