Bilişim Dünyası 27 NİSAN 2015 / 10:37

Gençlerle sanayiciyi buluşturuyor

TBD İzmir’in çalışmaları ve hedefleri hakkında bilgi veren TBD İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Fikret Kavzak, ‘Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı’nın 23 Mayıs tarihinde düzenleneceğinin altını çizdi.

Türkiye Bilişim Derneği İzmir şubesinin 2008 yılında kurulduğunu hatırlatarak konuşmasına başlayan Fikret Kavzak, temel amaçlarını sıralarken öncelikle ‘Teknoloji üreten bir ülke’ ifadesini kullandı. Kavzak, amaçlarını saymaya şu şekilde devam etti: “Teknolojiyi yaşam kalitesini yükseltme anlamında kullanabilen bir toplum ve nitelikli insan gücü yaratmak çok önemli. Kaynaklarını etkin ve verimli kullanabilen bir devlet yönetimi, uluslararası rekabet edebilir bir üretim sektörü hedefliyoruz. Ulusal Ar-Ge yatırımlarının teşvik edilmesi, bilişim sektöründe ‘ulusal katma değerin’ artırılması, BT şirketlerimizin yetenekleriyle dikey sektör gereksinimlerinin buluşturulması, teknoparkların iş birliği ve uzmanlık alanlarına yönelik yapılanması, üniversitelerimizdeki genç beyinlerin yaratıcı ve üretime yönelik yönlendirilmesi, vatandaşlarımızın bilişim teknolojilerinden olabildiğince yararlanabilmesi için farkındalık eğitim ve çalışmaları yapılması için çaba harcıyoruz. Türkiye’de bilişimle ilgili teknolojilerin ve bilgisayar kullanımının verimli bir biçimde artması, gelişmesi ve çağdaş boyutlarda tutulmasına yardımcı olmak diğer başlıklarımızdan. Elbette, bilişimcileri bir araya toplamak, mesleki gelişme ve dayanışmaları sağlamak en önemli görevlerimizden. Bilişim sektöründeki insan gücünün verimlilik ve etkinliğini arttırmak, insana yapılan yatırımları desteklemek istiyoruz. Son olarak yine Türkiye için olmazsa olmaz konular olan bilişimle ilgili standartlar, terminoloji, eğitim, yasal düzenlemeler, çalışma koşulları gibi konularda iş birliği sağlamayı hedefliyoruz.”

İzmir’i bilişim sektörünün odağına taşımak istiyoruz

İzmir şubesi olarak yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi veren Kavzak, “Bu yıl 4. kez düzenleyeceğimiz ‘Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı’ (GBYF) 23 Mayıs tarihinde İzmir Kültürpark 1A Hol’de 250’den fazla proje,  8 üniversite ve 11 bölümün katılımıyla gerçekleştirilecek. Detaylar için http://ebiltem.ege.edu.tr/gbyf/ sitesi incelenebilir. Yine bu yıl 4.sünü düzenleyeceğimiz Uluslararası Bilişim Hukuku Kurultayı ( UBHK ) yeni fuar alanında; Fuar İzmir’de 12-14 Kasım tarihinde gerçekleştiriliyor. Ayrıca ‘Engelsiz İzmir Projesi’ne ‘Engelsiz Bilişim Etkinliği’ ile destek veriyoruz” açıklamasını yaptı. Kavzak, şu anda İzmir şubenin üye sayısının 652 kişi olduğunu da sözlerine ekledi. ‘Genç Beyinler Yeni Fikirler Proje Pazarı’nı detaylandıran Fikret Kavzak, bu etkinlikte bilişim sektörü ve üniversitenin buluşacağını vurgulayarak konuşmasını şöyle sürdürdü: “İzmir ve bölgemizde bilişim sektörünün, ulusal ve uluslararası düzeyde rekabette güçlü olması amacıyla üniversite ve öğrencilerimizin inovasyon potansiyeline ulaştırılarak, yeni fikirlerle buluşturulmasını sağlamak istiyoruz. Etkinliği; sektör ihtiyaçlarına yönelik proje ve çözümleri firmalarımızla birlikte geliştirerek, istenilen alanlarda yetişmiş mezunlarla sektöre hız kazandırmak, yetenekli ve dinamik genç insan kaynaklarını firmalarla buluşturmak için düzenliyoruz. İzmir’i bilişim sektörünün odağı konumuna taşımak hedeflerimizden. GBYF’de; ‘Ortak Proje Sergisi’, ‘Proje Fikir Yarışması’, öğrenci – firma/yatırımcı buluşmaları ve firma tanıtımları da gerçekleştirilecek.”

Firmalar ve üniversite arasında kalıcı bağlar kurulacak

GBYF’de düzenlenecek ‘Proje Fikir Yarışması’nın önemine dikkat çeken Kavzak, içerikle ilgili şunları paylaştı: “Yarışmada; bilgi-veri güvenliği, akıllı ev ve sistemler, e-Belediye, e-Devlet, dijital oyun, sağlıkta bilişim, mobil uygulamalar ve diğer konularda sunulan fikirler yarışacak. Etkinlik yoluyla, yeni fikir ve çalışmaların sanayiye aktarılması, etkin üniversite - sanayi iş birliği ortamının oluşturulması, firma - üniversite arasında Ar-Ge ve inovasyon alanında sürekli kalıcı bağların kurulmasını amaçlıyoruz. Firma projelerinin mezuniyet projeleri kapsamında geliştirilmesi, mühendislerin sanayinin ihtiyaçlarına yönelik alanlara yönelmeleri konusunda farkındalık oluşturulması çok önemli. Fikir, çözüm ve yetenek kaynağı konumundaki etkinlikte firmalar için yeni fikir ve projeleri doğrudan inceleme fırsatı, proje sahipleriyle birebir görüşme imkânı, yeni mezun olacak yetenekli insan kaynağına ulaşım, firma projelerinin gelecek senelerde mezun olacak öğrencilerce tez konusu olarak çalışılma olanağı sağlanacak. Ödüllü ‘Proje Fikir Yarışması’nda; inovatif yaklaşımlar, üniversitelerimizin inovasyon potansiyeline ulaşım, kendi konularında üst düzeyde bilgili, uzman öğretim üyeleriyle bir araya gelme ortamı, genç beyinlerle buluşarak farklı bakış açıları elde etme fırsatı, firmaların öğrencilere etkin tanıtım ortamı sunulacak.”

 
ETİKETLER : 1019

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics