Bilişim Dünyası 10 ŞUBAT 2014 / 08:10

Geniş ürün yelpazesi etiketlerin emrinde

Brother Türkiye, farklı kullanım alanları sunan etiketleme ürünleri P-Touch serisi etiket yazıcıları için bayileri ile biraraya gelirken, kırtasiye sektöründe faaliyet gösteren MAS ile P-Touch serisinde dağıtıcı bilgilerini de paylaştı.

5 Şubat’ta Shangri La Bosphorus’ta gerçekleştirilen toplantının açılışında konuşan Brother Ortadoğu Bölge Başkanı Soichi Murakami, 25 yıldan uzun zamandır yaptıkları P-Touch odaklı çalışmaların, Türkiye’de de gittikçe daha fazla kullanıldığına işaret etti. Bu yapıyı, ‘farklı sektörler için uygun’ olarak tanımlayan Murakami, örnek olarak ev ve sanayide farklı sektörlerde kullanım imkanına dikkat çekti. “Etiketlemede maddeler değişse de etiketleme ihtiyacı değişmeyecek” diyen Murakami, MAS ile işbirliğinin de önemini vurguladı. Brother Türkiye P-Touch Ürün Müdürü Başak Gökçetekin de, P-Touch ürün ailesinde Türkiye pazarındaki cihazlar, bunların kullanım alanları ve MAS ile dağıtıcılık anlaşmasının detayları hakkında bilgi verdi. Türkçe menülerle kullanımı kolay olan etiketleme cihazları, özellikle demirbaş barkodlama ve etiketleme alanında birçok sektörde kullanılıyor. Çıkan etiketlerde laminasyon özelliği ise ısı, nem, sıcaklık, soğukluk gibi birçok faktöre karşı dayanıklılık, etiketlerde kalıcılık sağlıyor. P-Touch serisindeki cihazların her biri farklı kullanım alanları için konumlanıyor, ama her birinde etiket kasetleri 8 metre. Gökçetekin’in verdiği bilgiye göre, bu yapıda hedef uygulama sağlık sektörü. Gökçetekin, özellikle adli tıbbın P-Touch ürünlerini kullanmasını örnek gösterdi. P-Touch serisi etiket yazıcılarında fiyatlar ise ev kullanımına uygun ürünlerde 85 TL’den başlıyor, sektöre özel yapılarda bin TL’ye kadar değişebiliyor.

Büyümede hedefler ‘büyük’
Toplantı sonrası Brother Baskı Çözümleri Genel Müdürü Özgür Koca ve MAS Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Özay ile biraraya geldik. P-Touch’ın yaklaşık 20 yıldır dünya ve Türkiye pazarında olduğunu, ama hiç bu kadar agresif bir modele geçmediğini söyleyen Koca, MAS’la dağıtıcılık anlaşmasıyla özellikle kırtasiye tarafında beklentileri olduğuna dikkat çekti. Küresel pazar payına benzer bir paya vurgu yapan Koca, “2014 yılında, geçen yıla göre yüzde 50-60 oranında büyüme hedefliyoruz” dedi.
Bu ürün gamı için pazarlama stratejilerini ikiye ayırdıkları bilgisini veren Mehmet Özay, “Öncelikle var olan BT sektöründe hedeflerimizi büyütmek ve var olduğumuz noktaları çoğaltmak, ikinci olarak da kırtasiye üstünden son kullanıcıyı çekmek istiyoruz” dedi. Bu amaçla MAS iki ana dala bölünürken, bu iki başlıkta da kendi içinde kırılımlar yaptı. Türkiye’de 7 bin perakendeciye dokunabildiklerini söyleyen Özay, P-Touch’ın tüm modellerinin her segmentte müşteri için uygun olduğunu, bunu tüketicilere anlatmaya öncelik vereceklerini ifade etti. Son kullanıcı ve kurumsal kullanıcı için kendi içinde iki segment oluşturan, satış ağını da buna hizmet verecek biçimde kurgulayan MAS, bayi yapısı kadar, kendi satış ekibini de buna göre organize etti. “Çünkü her ürünün seslendiği kitlenin dinamikleri, ihtiyaç ve öncelikleri birbirinden çok farklı” diyen Özay, şöyle devam etti:
“Biz sadece ürün tanıtım noktasında olacağız. Perakendecilerimize, kendi bayilerimize de ürünü tanıtacağız. Pazarlama faaliyetini sahada birebir oluşturacağız. Stratejik kararları P-Touch ve Brother Türkiye ile birlikte alıyoruz.”
ETİKETLER : Sayı:958

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics