Bilişim Dünyası 09 NİSAN 2016 / 15:00

Genişbant internetin ilacı Kablo TV

TELKODER, 4.5G’ye geçiş sürecinde yetersiz bulunan ulusal fiber altyapısına alternatif ve tamamlayıcı olabilecek Kablo TV şebekesi hakkında hazırlanan “Türkiye’nin İletişimde İkinci Baharı-KabloTV Şebekesi: Genişbant ve Kablo TV Raporu”nu değerlendirdi. Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesinin, genişbant İnternet bağlantısını yaygınlaştırmak için önemli bir fırsat olduğunu belirten TELKODER’e göre, Kablo TV altyapısı, altyapıdaki rekabet eksikliği sorununa da önemli bir çare.
Kalkınma Bakanlığı tarafından yayınlanan, 2014-2018 arası “Bilgi Toplumu Stratejisi ve Eylem Planı”nda 2015 sonuna kadar “Kablo TV ve İnternet Altyapısının Özelleştirilmesi” hedefine işaret eden TELKODER, böylece elde edilecek en büyük faydalar arasında 4.5G yatırımlarında fiber odaklı sıkıntıların aşılabilmesini gösterdi. Kablo TV şebekesinin özelleştirilmesi, duraklamaya giren ADSL ve hızlanamayan fiber şebeke yapımındaki açığa çare olabilecek. 
 
Kablo TV altyapısından yararlanmak gerek
Kablolu yayın hizmeti sunan Türksat’ın 2015 yılı dördüncü çeyreği itibarıyla toplam 1 milyon 160 bin 985 kablo TV abonesi var. Teledünya markasıyla sunulan sayısal Kablo TV abone sayısı 798 bin 476, Kablo İnternet abone sayısı 629 bin 64, kablo telefon hizmetinden yararlanan abone sayısı da 34 bin 806 seviyesinde. TELKODER, 3 milyon 600 bin ev ve işyerine 100-150 MBPS yüksek hızında internet sağlama kapasitesi olan bu şebekenin özelleştirilmesi ile 4.5G’nin fiber ihtiyacının da önemli bir kısmının karşılanacağını hesapladı.  TELKODER Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ata Arıak da tespitlerini şu sözlerle paylaştı:
“Mevcut Kablo TV internet şebekesi, genişbantın yaygınlaştırılmasında değerlendirilmek için bekleyen ikinci ve çok önemli bir fırsat. Kablo TV şebekesi, hem alternatif işletmecilerin hem de mobil işletmecilerin önüne geniş bir otoyol sunacak. Bu da rekabeti arttıracak ve vatandaşlara ses-internet-video gibi tüm hizmetlerin rekabet altında sunulmasına katkı yapacak. Son zamanlarda ortak bir ‘telekom altyapı şirketinin’ kurulması gündemde. Böyle bir durumda, Kablo TV altyapısı da bu büyük altyapının önemli bir parçası olabilir. Özelleştirmenin oluşturacağı gelir devlet için önemli bir kaynak olacağı gibi, yapılacak çalışmaların hem istihdama hem de vergiye katkıları olacak.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics