Bilişim Dünyası 23 TEMMUZ 2014 / 13:33

"Genişbantta 18bin net abone kazanımı sağlandı"

Türk Telekom yılın ikinci çeyreğinde de abone kazanımını ve karlılığını sürdürürdü.Grup, Türk Lirasının değer kazanmasının da olumlu katkısı ile 801 milyon TL’lik rekor düzeyde net kâr elde etti. Mobilde 493 bin net abone kazanımı ile 15,8 milyon aboneye ulaşılırken, mobil numara taşımada 1,1 milyon net abone elde edildi. Ayrıca genişbantta 18 bin net abone kazanımı sağlandı. Türk Telekom CEO’su Rami Aslan, güçlü operasyonel verimlilikleri etkin bir biçimde uygulamaya devam ettikçe, yüksek kaliteli gelirlere odaklandıklarını belirtti. “Mobil operasyonlarımızda 2014’ün 2. çeyreğinde yıldan yıla yüzde 5 büyüme gerçekleşti. Mobil sonlandırma ücretlerindeki indirim kaynaklı inorganik düşüşü hariç tutarsak, büyüme yüzde 14 olarak gerçekleşti. Ayrıca karma Kullanıcı Başına Ortalama Gelir geçen çeyrekten bu yana yüzde 5 artarak 21,7 TL seviyesine ulaştı” dedi.Türk Telekom, 2014 yılı ikinci çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı.

Mobil sonlandırma ücretlerindeki azalma büyümeyi olumsuz etkiledi
Aslan “2014’ün 2. çeyreğinde konsolide gelirlerimiz yüzde 1,3 azalarak 3,3 milyar TL olarak gerçekleşti. Gelirlerdeki bu azalma geçen sene ortalarında mobil sonlandırma ücretlerinde meydana gelen düşüşten kaynaklandı ve mobil gelirlerimizi olumsuz etkiledi.”dedi. 2.çeyreği değerlendiren Aslan “Gelir büyümesini olumsuz etkileyen başka bir önemli faktör ise, fiber yatırımlarımızla ilgili zorunlu muhasebe uygulaması olan “UFRYK 12 - inşaat geliri” gibi operasyonel olmayan gelirlerdeki düşüş oldu. Mobil sonlandırma ücretlerindeki azalma ve “UFRYK 12 - inşaat geliri” hariç tutulduğunda, büyüme oranı yüzde 4,5 olarak gerçekleşti. Operasyonel olmamalarının yanı sıra bu azalan gelirlerin aynı zamanda düşük marjlı olması kârlılığımızı olumlu etkiledi. Bu çeyrekte konsolide FAVÖK marjı yaklaşık yüzde 1 iyileşme göstererek yüzde 38’e ulaştı. Finansman alanında ise grubumuz 1 milyar Amerikan Doları değerinde ilk tahvil ihracını gerçekleştirerek olağanüstü bir başarıya da imza attı.” dedi.

 

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN