Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2011 / 20:52

Geri dönüştürmedeki ustalık!

Çevreyi koruma önceliği ile hareket etmeye özen gösteren HP’nin Görüntüleme ve Baskı Grubu (IPG) da kartuş geri dönüşümünde önemli adımlar atıyor. Almanya’nın Nürnberg kentindeki Bamberg bölgesinde bulunan PDR tesisleri, HP Mürekkep Püskürtmeli Kartuş Geri Dönüşüm Tesisi olarak 2002 yılından beri HP’nin Avrupa’da önde gelen kartuş işleme ve geri dönüşüm yapısını oluşturuyor. Üretimleriyle çevresel etkileri en aza indirmeyi hedeflediklerini, tüm ürünlerinde geri dönüşüm süreçlerini öncelikli tuttuklarını belirten HP Görüntüleme ve Baskı Grubu İngiltere-İrlanda Çevre Yöneticisi Bruno Zago şunları söyledi:
“1991 yılında kartuş geri dönüşüm programı başladığından beri, HP 320 milyondan fazla mürekkep ve lazerjet baskı kartuşunun geri dönüşümünü gerçekleştirdi. Bu, HP’nin ‘Planet Partners’ programının da bir parçası. 2008 yılında ise sektörün ilk ve tek uygulamasını hayata geçirerek, mürekkep kartuş geri dönüşüm sürecinde bir mühendislik yapısını yarattık. Bugüne kadar da 1 milyardan fazla mürekkep kartuşu ‘geri dönüştürülmüş plastikle’ üretildi.”
HP, Kanada’da geri dönüşüm konusunda uzman olan Lavergne Group ile çalışarak, plastiğin geri dönüştürülmesini ve yeni orijinal HP kartuşlarında kullanılabilmesi için çevreye duyarlı süreçlerden geçiriyor. “Bamberg’de PDR’ın tesislerinde yapılan ‘geri dönüştürülmüş kartuş’ üretimi de bu alanda HP için önemli bir yere sahip” diyen Zago, şöyle devam etti:
“Enerji maliyetleri katlanarak artmaya devam edecek. Biz de enerji tüketimimizi en aza indirecek yolları bulmaya çalışıyoruz. Enerji tüketiminde, toplam karbon emisyonunda BT’nin payı yüzde 2. Yüzde 98’lik enerji tüketimi ise diğer sektörlerden ve burada da insanları ve iş süreçlerini değiştirerek enerji tüketimi kontrol altına alınabilir. Çevre konusu 1950’lerde, HP’nin gündeminde yerini aldı. 1960’larda da ilk geri dönüşüm çalışmalarımızı yapmaya başladık. Yazılım ve donanım tarafında çevreye duyarlı çalışmalar yaparken, STK’larla da çalışıyoruz. HP olarak 200 sayfayı aşan bir ‘çevre talimatnamemiz’ var. İnternet sitemizde bunun 20 sayfalık özeti bulunuyor. Ürünü en iyi nasıl üreteceğimizi, onu nasıl en verimli biçimde geri dönüştüreceğimizi biliyoruz. Bugüne kadar 1 milyar kartuş geri dönüştürüldü. Aslında geri dönüştürmek ile sıfırdan kartuş üretmek arasında maliyet farkı yok. Üretimde ‘Beşikten mezara’ felsefesini ‘beşikten beşiğe’ (cradle to cradle) olarak tanımladık. Bu kapsamda örneğin bir kartuş 6-10 kere geri dönüştürülerek kullanılabilir. Ama aslında bize göre bunun bir sınırı da yok. Önemli olan, geri dönüşümde ürünün temel yetkinliğini koruyarak ‘yukarı yönlü bir dönüşüm’ sağlamak. ”

HP’den çevre notları

8.5 milyar    2035 yılında dünya             nüfusu
Yüzde 49    2035 yılında tahmini         enerji tüketim             artış oranı
Yüzde 43    2035 yılında             karbon salınımı artış         beklentisi
3,7 milyar    Dünyanın dolar        dört bir yanında             kullanılmayan             sunucuların             harcadığı enerjinin             yıllık maliyeti
ETİKETLER : Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics