Bilişim Dünyası 27 AĞUSTOS 2016 / 09:14

Gezip dolaşırken ‘hedef’ olmayın

Tatile çıkanlar ve iş seyahatinde olanlar da dahil olmak üzere bireyler internette birçok finansal işlem yapıyor, ama yeterli korumaları yoksa risklere de davetiye çıkartıyorlar. Kaspersky tarafından yapılan araştırmaya göre, seyahat eden Türklerin yüzde 43’ü yurtdışında karşılaşabilecekleri en büyük üç tehditten biri olarak para kaybetmeyi görüyor. Kredi kart bilgilerinin çalınması da Türk kullanıcıların yüzde 35’i tarafından ilk üç büyük tehditten biri. Ancak oranlar, konu cihazlara virüs bulaşması veya çevrimiçi dolandırıcılığa geldiğinde azalıyor. Türklerin yüzde 19’u cihazlarına virüs bulaşmasını, yüzde 25’i de çevrimiçi dolandırıcılığı yurtdışında seyahat ederken en büyük üç endişelerinden biri olarak gösteriyor.
Seyahat eden Türklerin yüzde 66’sı yurtdışındayken potansiyel olarak riskli ve siber suçlular tarafından belirlenip kullanılmaya müsait olan herkese açık kablosuz ağlara bağlanıyor. Yüzde 61’i çevrimiçi banka işlemleri gerçekleştiriyor ve yüzde 58’i internette alışveriş yapıyor. Ancak kullanıcıların da sadece yarısı herkese açık kablosuz ağa bağlanırken güvenli bağlantı (VPN) kullanıyor. Yüzde 9’u ise güvenlik için hiçbir şey yapmadığını söylüyor. 
ETİKETLER : 1086 Kaspersky Lab
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN