Bilişim Dünyası 23 ŞUBAT 2016 / 09:38

Gigabit Toplumu'na dönüşüm, birçok açıdan fırsat demek

Dünya GSM Birliği (GSMA) tarafından düzenlenen Mobil Dünya Kongresi’nin açılışında konuşan Vodafone Grubu’nun Dünya CEO’su Vittorio Colao, bilişim sektöründeki oyunculara ve karar alıcılara çağrıda bulundu. Bireylerden kurumlara tüm dünyanın Gigabit Toplumu’na dönüştüğünü belirten Colao, “Hem rekabetçi hem de yatırımı destekleyen politikalara odaklanmamız ve sektörümüzde bazı oyuncuların tekelleşmesini engellememiz gerekiyor” dedi. Vittorio Colao, “Gigabit Toplumu’na dönüşüm, adil ve sürdürülebilir eğitim, çalışma ve yaşam için bir fırsattır” dedi.
Colao, giderek daha bağlantılı hale gelen dünyanın 4G, 5G ve fiber teknolojilerle Gigabit Toplumu’na dönüşeceğini söyledi. Önümüzdeki 5 yılda veri trafiğinin 6 kat artacağını öngördüklerini ifade eden Vittorio Colao, 4G teknolojileri ile mobilde saniyede 10 Gigabit hıza ulaşılabildiğini belirterek, “Mobil Dünya Kongresi’ndeki Vodafone standında 4G’de saniyede 1 Gigabit hızı bugün canlı olarak görebilirsiniz. 5G ile bu hızların saniyede 10 Gigabit’e kadar ulaşabileceğini öngörüyoruz” dedi.
Colao, bireylerin ve toplumların Gigabit Toplumu’na giden yolda dönüştüğünü belirterek iş modellerinin de böylece daha esnek hale geldiğine dikkat çekti. Vodafone’un esneklik konusunda dünya çapında yaptığı bir araştırmaya göre şirketlerin %75’inin esnek çalışmaya başladığını kaydeden Vittorio Colao, bu yöntem ile yine şirketlerin %61’inin daha yüksek kâr, %83’ünün daha yüksek verimlilik, %58’inin pozitif itibar kazandığını ifade etti. KPMG’nin Kasım 2015’te dijitalleşmenin faydalarına dair yaptığı araştırmadan veriler paylaşan Vittorio Colao şöyle konuştu:
“IoT her geçen gün gelişiyor. IoT ile daha akıllı hale gelen otomobiller sayesinde kaza oranlarının %8 azalacağı, otomobillerin %18 daha az karbon emisyonu üreteceği ve hastane başvurularının %74’e varan oranlarda azalacağı tahmin ediliyor.”
 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics