Bilişim Dünyası 28 EKİM 2013 / 08:12

Girişimci ekosistemi göz dolduruyor

iX Istanbul etkinliği, altıncı kez girişimcileri, yerli ve yabancı yatırımcılarla biraraya getirecek.

iX Istanbul 2013, 5-6 Kasım tarihleri arasında, ama bu sefer yeni bir noktada, Bahçeşehir Üniversitesi’nde girişimcileri ve yatırımcıları bir araya getirecek. Etkinlikte paneller, yatırımcı ve girişimci görüşmeleri ile yarışmalar ve iletişim buluşmaları düzenlenecek. WBCons Danışmanlık Kurucu Ortağı Ebru Özülkü, etkinlik kapsamında çok farklı hedef kitlelerine seslendiklerini söyledi. İlk etapta, girişimciler var. Bunu, gerek Türkiye gerekse yurtdışından etkinliğe katılan yatırımcılar izliyor. Üçüncü hedef katılımcı grubu ise üst düzey şirket yöneticileri. Yatırımcılar da kendi içinde ikiye ayrılıyor: Teknoloji yatırımcıları ve finansal yatırımcılar. ‘Teknoloji yatırımcıları’ küresel olarak önde gelen BT şirketleri ve iyi fikirlere ilk yatırımı yapan olmak istiyorlar. Etkinliğe katılacaklar arasında Sony, Panasonic, Orange, Qualcomm gibi şirketler var. İkinci yatırımcı grubu ‘finansal yatırımcılar’ da girişimcileri desteklemeyi hedefliyor ve etkinliğe katılacak yatırımcılar arasında BBVA, e.Ventures, DCM, EarlyBird, 3TS Capital Partners var. Özülkü, bunlara risk sermayesi şirketlerinin bir araya geldiği birlikleri de ekledi.
Bootcamp Ventures Kurucu Ortağı Ed Frank, bu yıl altıncısını gerçekleştirecekleri etkinliğe her yıl daha çok yabancı yatırımcının geldiğini söyledi. Yabancı yatırımcılar Türkiye pazarının büyüklüğünü anlamayı, yaratıcı şirketlere ulaşmayı hedefliyor. Frank, geçen yıl katılan birçok yatırımcıdan olumlu geri dönüşler aldıklarını da belirtmeden geçmedi. Bunlar arasında Skype’ın ilk dönem yatırımcılarından Klaus Hommels, HIP Digital’dan Barış Karadoğan ve Credo Ventures da var. Hatta Spil Games gibi bazı yatırımcıların hâlihazırda Türkiye’ye yatırım yaptığını belirten Frank, birçok işbirliği görüşmesinin de devam ettiğine dikkat çekti. “Türkiye yabancı yatırımcılar için çekici bir pazar” diyen Frank, Türkiye’de girişimcilik yapısını ve iX İstanbul’un gelişimini, “Her geçen yıl girişimcilik seviyesi yükseliyor. Her ülkenin kendine has bir yapısı vardır ve Türkiye, özellikle yüksek teknoloji şirketleri için inanılmaz bir pazar demek. Şirketlerin büyük bir bölümü önce Türkiye’de başarı elde edip, ondan sonra küresel pazara çıkmaya odaklı. Biz de uluslararası yatırımcıları Türkiye’ye getiriyor, Türkiye pazarı dışında büyümek, küresel oyuncu olmak isteyen şirketlerle tanışmalarını sağlıyoruz” sözleriyle anlattı. Frank, Bootcamp Ventures’ın etkin olduğu diğer pazarları da Türkiye ile kıyaslayarak örnekliyor. Bunlardan biri olan Tel Aviv’in oldukça gelişmiş bir yüksek teknoloji sektörü var. Ama tüm şirketler İsrail dışı pazarlara odaklanmış durumda. Bir tarafta da Paris, büyüyen bir yüksek teknoloji alanına sahip ve şirketler de önce Fransa pazarında, ardından Avrupa’da güç kazanmayı hedefliyor. Singapur’da küçük bir pazar var, girişimler yerel pazarda güç kazanmak için çabalıyor, ama yatırımcılar daha büyük bir pazar istiyor. Bu küresel örnekler ışığında Frank ekledi: “Teknoloji kullanımı sürekli artan, bölgede köprü görevi üstlenen Türkiye karşısında yatırımcılar da, yüksek teknoloji girişim fikirleri için Türkiye’nin küresel bir kuluçka merkezi olma potansiyeli taşıdığını görüyor. Yatırımcılar burada atacakları adımların meyvelerini ilk olarak Türkiye’de alabilir, ardından bu stratejik konum avantajı ile Ortadoğu, Avrupa ve Kuzey Afrika’ya ilerleyebilirler.”

Anadolu’ya yayılım neden olmasın?

Her iX Istanbul etkinliğinde 20 girişim seçiliyor ve yatırımcılara sunum yapmadan önce bir eğitimden geçiyor. “Onlara nasıl sunum hazırlamaları, izleyici karşısında nelere odaklanmaları gerektiği konusunda rehberlik yapıyoruz” diyen WBCons Danışmanlık Kurucu Ortağı Hatice Dabak, teknoloji odaklılıkları ışığında e-Ticaret, m-Ticaret, mobil uygulamalar, sayısal pazarlama, büyük veri ve BT sektörleri gibi başlıklarda girişimleri seçtiklerini vurguladı. Dabak, etkinliği farklı şehirlere taşımaya, Anadolu’daki üniversitelerde etkinliği düzenlemeye sıcak baktıklarını, “Türkiye, teknoloji ekosistemi konusunda gelişen pazar. Yerel melek yatırımcılarla, yabancı risk yatırım şirketleri ile tanışmaya çalışan çok girişimci var” dedi.
ETİKETLER : Sayı:943

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics