Bilişim Dünyası 30 EYLÜL 2015 / 15:00

Girişimci, önce müşteriye sormalı

Netaş ve Kanadalı yatırımcı Sir Terrence H. Matthews’un şirketi Wesley Clover arasında yapılan işbirliği kapsamında, TRPE Capital yönetiminde, erken evre şirketlere ve girişimcilere yatırım yapmayı, katma değeri yüksek teknoloji projelerini desteklemeyi amaçlayan Netaş Wesley Clover Teknoloji Fonu kuruldu. Fona ait faaliyetler ve fon desteğiyle kurulan şirketlerin uygulamalarının ele alındığı basın toplantısında konuşan Netaş CEO’su C. Müjdat Altay, fonla amaçlarının sadece gençlere yeni teknoloji geliştirme imkânı vermek değil; mentorluk, dünyaya açılma fırsatı ve uzak hedeflere erişebilecekleri bir platform yaratmak olduğunu belirtti. 40 yıllık bir girişimci olan, küresel bazda ‘kıdemli girişimci’ olarak tanınan Sir Terry Matthews’un kendi yaratıcı yönetim tarzını geliştirdiğini vurgulayan Altay, fon yapısı hakkında şu bilgileri verdi:

“Bu yapıda 40 genç çalışıyor ve burada tersine çevrilmiş bir akış var. Gençleri sitematik bir yaklaşımla aramıza alıyor, onları Türkiye’de ve Netaş’ta ön eğitimden geçirip hazırlıyoruz. Bu adımı gençlerimizin Kanada’ya gitmesi ve bizzat Terry Matthews’un evinde kalarak Kanada kökenli girişimlerle görüşme süreci takip ediyor. Böylece küresel eğilimlere de bakarak çalışacakları konuyu seçiyor ve çalışmalara başlıyorlar.”

Fikir değil, müşteri odaklı olun

Altay’ın ardından söz alan Wesley Clover Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sir Terry Matthews ise Türkiye’deki gençlere ve onların girişimcilik gücüne dikkat çcekerek konuşmasına başladı. Bankadan çektiği 4 bin dolarlık kredi ile kurduğu Mitel’in ulaştığı noktaya dikkat çeken Matthews, kendi girişimcilik macerasından çıkarttığı iki kuralı şöyle anlattı:

“Birincisi, bir girişimci olarak insanlara verecek paranız yoktur ve asıl önemli olan da işi sahiplenmektir. Tüm çalışanlar şirket için değer yaratma hedefi de böyle ortaya çıkar. İkincisi, ‘benim harika bir fikrim var’ demek büyük bir hatadır. Böyle düşünen insanlar, fikrin esiri olurlar ve aslında fikir de o kadar harika falan değildir. Bunun yerine, müşterilerle konuşup yorumlarını, problemlerini öğrenmek gerekir. Böylece müşteriler sizin rehberiniz olur, doğru yolda ilerlediğinizi kontrol ederler. Bu yüzden ‘fikir’ odaklı değil, ‘müşteri’ odaklı şirket olmak gerek. Sonuçta girişimciler müşterilerini dinlemeli ve işi sahiplenen çalışanlar yaratmalı, yola onlarla devam etmeli.”

Fikri olgunlaştırma fırsatı

Netaş Wesley Clover Yönetici Ortağı Tolga Güreş, destek yapısı hakkında detayları katılımcılarla paylaştı. İstanbul ve Ankara’dakiler başta olmak üzere birçok üniversite ile farklı programlar yürütülüyor ve girişimcilik merakı olan profillere ulaşılıyor. Bu kapsamda her genç ile vakit geçiriliyor ve Kanada’ya Matthews’un Kanada’daki evinde 1.5 ay misafir olunuyor, orada 25’e yakın şirketle görüşme imkanı sağlanıyor. “Böylece gerçek müşteri problemlerini öğrenme fırsatı buluyor, ne üzerine çalışma yapacaklarını da netleştiriyorlar” bilgisini veren Tolga Güreş, fonun yatırım yaptığı 5 şirket olduğunu, iki şirketin kurucu ekiplerinin de Ottawa’da Matthews’un evinde olduğunu sözlerine ekledi.

 
ETİKETLER : Netaş

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics