Bilişim Dünyası 30 NİSAN 2014 / 11:24

Girişimciler destekle buluşuyor29-30 Nisan tarihlerinde gerçekleştirilen SAP Startup Forum İstanbul ile başlayan SAP Startup Focus Programı, yerel girişimlere büyük veriyi gerçek zamanlı analiz edebilme imkânı tanıyan SAP HANA platformunu öğretiyor. Program, 225 binin üzerindeki SAP müşterisine erişim sağlıyor.

Teknopark İstanbul’da geçen yıl hizmete giren SAP İnovasyon Merkezi’nde başlayan SAP Startup Forum İstanbul’da, girişimciler ve yazılım geliştiricilerin iş becerilerini geliştirmelerini hedefleyen birçok eğitimi yer alıyor. Program, SAP HANA platformunu katılımcılara tanıtmayı amaçlıyor.

Girişimlere ücretsiz olan program, SAP uzmanlarının ve sektörlerinde söz sahibi fikir önderlerinin girişimcilerle buluştuğu “Startup Forum”, bilgi ve teknik imkânlara erişim sağlayan “Gelişim Hızlandırma” ve SAP HANA platform kullanılarak geliştirilen ürünlerin müşterilerle buluşturulduğu “Pazara Çıkış” aşamalarından oluşuyor. Program kapsamında SAP HANA kullanarak başarılı ürünler ortaya koyan girişimlere SAP’nin 225 binden fazla müşteriden oluşan ağına erişim ve ürünlerini pazarlama imkânı sunuluyor.

Büyük veride hızlı dönüşüm

SAP Startup Forum’un ilk gününde SAP Innovation Center Türkiye Genel Müdürü Cafer Tosun, Golden Horn Ventures Yönetim Kurulu Başkanı Paul Doany ve SAP Ürün ve İnovasyon Araştırma Geliştirme İcradan Sorumlu Başkan Yardımcısı Franz Faerber’in yanı sıra etkinliğe Silikon Vadisi’nden katılan SAP Ürünler ve İnovasyon Platformu Strateji ve Adaptasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Aiaz Kazi ve SAP Startup Focus Programı Küresel Başkan Yardımcısı Kaustav Mitra, yaptıkları sunumlarla inovasyon ve teknolojinin iş süreçlerinin basitleştirilmesi ve verimli hale getirilmesi üzerine etkilerini katılımcılarla paylaştı. Programın ikinci gününü içeren SAP HANA Bootcamp’te ise SAP HANA platformunun uzmanları, platformun kullanımı ve faydalarını içeren eğitimler verecek.

Girişimler desteklenecek

Program hakkında bilgiler veren SAP Innovation Center Türkiye Genel Müdürü Cafer Tosun, “Startup Forum İstanbul ve Startup Focus Programı Türkiye’deki girişimlerin gelişimine büyük fayda sağlayacak” dedi. SAP İnovasyon Merkezi’nin amacının Türkiye’nin inovasyon potansiyelini açığa çıkarmak olduğunu belirten Tosun, SAP’nin tüm dünyaya yayılan laboratuvar ağının bir parçası olacak olan merkezde konuşlanacak 100 kadar geliştiricinin girişimlerle bilgi paylaşacağını ve yeni işbirlikleri oluşturacağını kaydetti. Merkezin eğitim, havacılık ve savunma sanayi, enerji, bankacılık, mobil ödeme, PhD programı, yaşam bilimleri, sağlık, gibi alanlara odaklanacağının altını çizen Cafer Tosun, yeni nesil in-memory ve bulut teknolojilerinin Türkiye’deki ekibin özel çalışmalarıyla şekilleneceğini vurguladı. “Türkiye’deki startup’larla çalışmak istiyoruz” diyen Tosun, startup’ların pazara giriş, pazarlama ve teknoloji konularında SAP İnovasyon Merkezi tarafından destekleneceğini de vurguladı.

57 ülkede girişimlerle çalışılıyor

Etkinlikte konuşan SAP Ürünler ve İnovasyon Platformu Strateji ve Adaptasyondan Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Aiaz Kazi, halihazırda Startup Programı’na dahil olan girişimlere dair örnekler paylaştı. Kazi, 18 ayın üzerinde sürenin geride kaldığı programda bugüne kadar toplamda 10 milyon doların üzerinde gelir elde eden bin 300’den fazla girişimin yer aldığını belirtti. Dünyanın 57 ülkesinde 22 farklı sektörde faaliyet gösteren girişimlerle çalıştıklarını ifade eden Kazi, SAP HANA’nın verinin derinlik, genişlik, hız, etkileşim ve basitlikten oluşan 5 boyutunu aynı anda sağlayan tek çözüm olduğunun altını çizdi.

SAP Ürün ve İnovasyon Araştırma Geliştirme İcradan Sorumlu Başkan Yardımcısı Franz Faerber, “SAP İnovasyon Merkezi’nde ciddi bir gelişim ekibi kuruldu. SAP HANA platformunun yeni versiyonları ve geleceğinin inşa edilmesine bu merkezin katkısı büyük olacak” dedi.

Girişimler doğru riskler almalı

BT şirketlerine yaptığı yatırımlarla tanınan Golden Horn Ventures Yönetim Kurulu Başkanı, Türk Telekom’un eski genel müdürü Paul Doany ise SAP Startup Focus Programı’nın katılımcıları ile deneyimlerini paylaştı. “Risk almakla bilmeniz gereken ilk unsur doğru risk almaktır” diyen Doany, SAP Startup Focus Programı’nın, sunduğu kaynaklar ve değerle büyük bir fırsat olduğunu, girişimlerin bu fırsatı değerlendirmesi gerektiğini söyledi. Bir yatırımcı olarak Türkiye’deki internet tabanlı girişimlerin potansiyelinin yüksek olduğunu vurgulayan Doany, siyasi istikrarın sağlanmasının ardından ekonominin hızlı bir yükselişe geçeceğini, bunun da internet tabanlı şirketlere avantaj yaratacağını ifade etti. Girişimcilerin yatırımcıların bilgi ve deneyimine güvenmesi gerektiğini vurgulayan Doany, girişimlere sabit ve yüksek bir değer biçilmesinin hatalı olacağını, tecrübeli yatırım fonlarına güven duymanın uzun vadede daha faydalı olacağını belirtti.

Bu yapıda herkes kazanıyor

Startup Forum İstanbul’da ilk günün son konuşmacısı SAP Startup Focus Programı Küresel Başkan Yardımcısı Kaustav Mitra’ydı. Kendisi de girişimci bir geçmişe sahip olan Mitra, program katılımcıları ile deneyimlerini paylaşırken program hakkında da bilgiler verdi. Programa katılan girişimlerin teknoloji, kaynak, müşteri, yatırım ve bir topluluğun parçası olma avantajlarına sahip olacağını ifade eden Mitra, SAP’nin programa katılan girişimlerden herhangi bir hisse talep etmediğini de hatırlattı.

 
ETİKETLER : SAP

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics