Bilişim Dünyası 20 OCAK 2014 / 08:08

Girişimcilere taptaze bir fon

Girişimcilik ekosisteminin iki önemli kurumu olan ODTÜ Teknokent Yönetim ve Rhea Portföy, önemli bir işbirliğine imza attı.

ODTÜ Teknokent Yönetim ve Rhea Portföy, kaynak ihtiyacı olan çekirdek ve başlangıç aşamasındaki girişim projelerine destek vermeye yönelik bir Girişim Sermayesi Yatırım Fonu kurmak üzere işbirliği protokolü imzaladı. Taraflar arasında imzalanan işbirliği protokolüne göre, çekirdek ve başlangıç aşamasında olup kaynak ihtiyacı bulunan girişim şirketlerine ve projelere finansal destek sağlamak üzere Girişim Sermayesi Yatırım Fonu (GSYF) kurulacak. Fonun 80 - 100 milyon lira büyüklüğünde olması öngörülüyor.
SPK’nın 2 Ocak 2014 tarihli tebliğiyle kurulmasının önü açılan, vergi teşvikleri başta olmak üzere nitelikli yatırımcılara pek çok yatırım avantajı sağlayan GSYF’ler, özel sektör yatırımlarına da yeni bir pencere açıyor. Vergi teşviklerinden faydalanmak isteyen yatırımcıların vergi beyannamesini vermeden, Nisan ayı sonuna kadar bu yönde karar almış olmaları gerekiyor.

Hedef dünya şirketleri yaratmak
Girişimcilik dünyası açısından Türkiye’de bir ilki hayata geçirmeyi amaçlayan işbirliği protokolünün imza töreni, iki kurum temsilcilerinin hazır bulunduğu bir törenle, ODTÜ Teknokent’te yapıldı. Protokol’ün ODTÜ Rektör Yardımcısı ve ODTÜ Teknokent Yönetim A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Prof.Dr. Volkan Atalay ile Rhea Portföy Yönetim Kurulu Başkanı Onur Takmak tarafından imzalandığı törene ODTÜ Teknokent Genel Müdürü Mustafa İ. Kızıltaş, Metutech BAN Yönetim Kurulu Üyeleri T.Hürsel Kendir ve Haluk Safi ile Rhea Portföy Yönetim Kurulu Üyesi ve Rhea Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı Genel Müdürü Seda Önen de katıldı.
Tarafların ortak temsiliyle kurulup faaliyet gösterecek olan GSYF, SPK tebliğine uygun olarak Rhea Portföy tarafından kurulacak. GSYF’nin portföy yönetimi ise Rhea Portföy çatısı altında taraflarca oluşturulacak bir Yatırım Komitesi tarafından yürütülecek. GSYF’nin yatırım yapacağı proje ve girişim şirketlerinin seçimi de yine bu Yatırım Komitesi tarafından karara bağlanacak.
İmza töreninde bir konuşma yapan Volkan Atalay, ODTÜ Teknokent’in, Türkiye’nin ilk ve en yenilikçi teknoparkı olduğunu belirterek, “Girişimciliği ve yenilikçiliği teşvik etmek ve desteklemek, teknoloji üretebilme yeteneğini geliştirerek ülkemizin girişimcilik ekosisteminin büyümesine katkı sunmak bizim varlık sebebimiz” dedi.
ETİKETLER : Sayı:955

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics