Bilişim Dünyası 05 AĞUSTOS 2012 / 13:16

Girişimcilik ve yaratıcılığın birleşimi: hediyemo.com

30 marka ve bine yakın ürün seçeneği sunan hediyemo.com sizi kargo derdinden kurtararak e-alışverişe farklı bir yaklaşım getiriyor.

Hediyemo sayesinde sadece hediye çeki değil, seçtiğiniz hediyeyi istediğiniz zamanda istediğiniz adrese gönderebiliyorsunuz. Üstelik sistem Facebook kullanımına da uygun. Facebook hesabınıza girdikten sonra tekrar herhangi bir siteye giriş yapmadan ulaştığınız ödeme sayfası sadece kredi kartı ile değil, mobil ödeme kolaylığı da sağlıyor.
Turkcell’den ayrılan Altuğ Acar kendisi gibi teknoloji ile uğraşan eşi Pınar Kart Acar ile hediyemo.com’a dönüşen MobilHediyem’i geliştiren “Mivento” isimli şirketi kurdu. Silikon Vadisi ve Turkcell’de edindiği tecrübelerle sitenin altyapısını oluşturan genel müdür Altuğ Acar, hediyemo.com’un kuruluş öyküsünü şu sözlerle anlatıyor: “Eşimle, 2009 yılında doğum yapan bir arkadaşımızı bir türlü ziyaret edemedik ve nasıl hediye gönderebiliriz diye düşünürken, cep telefonu üzerinden hediye çeki gönderme sistemlerini araştırmaya başladık. Sadece Güney Kore’de tamamen kendi sistemini oluşturmuş, kendi ürettiği cep telefonu ile işleyen bir sistemle çalışan çevrimiçi alışveriş sitesine rastladık. Türkiye’de bunu oturtmak mümkün değildi. Bizde kendi modelimizi geliştirdik. İlk başta sadece cep telefonuna kısa mesaj olarak giden bir sistem geliştirdik, sitenin adı o yüzden mobilhediyem.com’du. Facebook uygulaması ve e-postayı da ekledikten sonra sitenin adını hediyem.com olarak değiştirdik. 2010’un aralık ayında kullanıma açıldı. Bu noktaya uzun sürede ulaştık, altyapının bütünleştirilmesi oldukça önemli. Hediye çeki işin en kolay kısmı; ama pasta, kahve makinesi gibi bir ürün gönderecekseniz markaların sistemiyle örtüşen bir altyapı oluşturmanız gerekiyor.”

Facebook hesabıyla direkt alışveriş
Acar, Facebook içinde bir uygulama geliştiren hediyem.com’un bu konuda oldukça iddialı olduğunu söylüyor ve ekliyor “Arkadaşlarınızın yaklaşan doğum günlerini hesabınızdan başka bir siteye yönlendirilmeden görüp, aynı sayfadan hediye seçip 30 saniyede alabiliyorsunuz. Hediyemo.com’daki markaları da facebook uygulamasında görüp, markanın facebook sayfasından doğrudan hediyemo.com’u kullanabiliyorsunuz.  Ayrıca oluşturduğunuz dilek listesi ile Facebook’ta arkadaşlarınıza istediğiniz ürünleri görüp, size hediye edebiliyor.”

Kurumlar tarafından çok tercih ediliyor
“Müşterilerinin doğum günlerinde, yılbaşı gibi özel günlerde kargo maliyeti olmadan hediye gönderebildiği için kurumlar da hediyemo.com’u tercih ediyor. Ayrıca  saha satış ekibi olan bir kurum,  çalışanlarına sattığı telefondan aldığı primi hediyemo.com’da kullanma imkanı tanıyabiliyor” diyen  Acar, kurumsal tarafta oldukça ilgili gördüklerini bireysel müşteri tarafında farkındalığı artırmayı hedeflediklerini vurguladı. Hediyemo, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırmaları Vakfı (TEPAV) koordinatörlüğünde GEP-Türkiye tarafından düzenlenen ‘Türkiye’nin En İyi Girişimleri İş Planı Yarışması’nda büyümekte olan şirketler kategorisinde yarışan 16 girişimci arasından üçüncülük ödülünü kazandı. TurkTechNet organizasyonuyla 200 girişimci şirket arasından en iyi 10 Türk teknoloji şirketi listesine seçilen hediyemo, yatırımcıların ilgisini çekmeye devam ediyor. Hediyemo son olarak, Endeavor Türkiye 2012 Yaz Ülke Aday Şirketi olarak belirlendi. Site kullanıldıkça ve geribildirimler alındıkça kendilerini daha da geliştireceklerini söyleyen Altuğ Acar’ın hedefi ise önce yerel bir altyapı oluşturma sonra yurtdışına açılma. “Web sitesindeki filtrelemeden Eskişehir’i seçtiğinizde sadece Eskişehir’de olan markaları görebileceğiniz bir altyapı hazırlama aşamasındayız. Diğer çevrimiçi alışveriş siteleri gibi yurtdışında çalışan bir modeli değil, burada kurduğumuz bir altyapıyı yurtdışında da uygulamak istiyoruz. Bizim farkımız yeni bir sistem geliştirmiş olmamız.”

hediyemo.com’da nasıl hediye gönderiyorsunuz?

Hediyeyi ya da hediye çekini seçtikten ve gideceği tarihi, saati yazdıktan sonra gönderdiğiniz kişinin cep telefonuna düşen bir kısa mesaj, posta kutusuna düşen bir e-posta, Facebook adresine gelen bir mesajla hediyeniz hediye koduyla en kolay ve hızlı biçimde sahibine ulaşıyor. Eğer alıcı hediyenin adresine teslim edilmesini istiyorsa mağazayı arayarak hediye koduyla hediyesini alabiliyor. Hediye çeki gönderildiyse, markaya göre mağazaya gidip ya da çevrimiçi alışveriş ortamında hediyesini seçebiliyor. Hediyenin süresi zaman aşımına uğramadan her iki tarafa da uyarı mesajı gidiyor. Hediye ve hediye çeklerine sadece hediyemo.com üzerinden değil, sitenin anlaşmalı olduğu birçok web sitesinde de görüp alabiliyorsunuz.
ETİKETLER : Sayı:883