Bilişim Dünyası 18 TEMMUZ 2010 / 18:00

GlassHouse Türkiye’de yeni adımlar

GlassHouse Türkiye ofisi, yeni hedef ve yetkinliklerle yola devam ediyor.

GlassHouse’un Türkiye ofisi, tam bir hizmet şirketi olma hedefiyle yeni yetkinliklerle yola devam ediyor.
Kurumların bilgiişlem altyapılarının konsolide edilmesinden, operasyonel servis ve stratejik danışmanlığa kadar geniş bir alanda hizmet veren Amerikan şirketi GlassHouse’un Türkiye ofisi, tam bir hizmet şirketi olma hedefiyle yeni yetkinliklerle yola devam ediyor. 2004 yılında MBI adı altında Legato’nun yedekleme yazılımı ürünlerinin dağıtıcı olarak pazara giren ve pek çok projede yer alan şirket, 2007 yılında yaşanan GlassHouse birleşmesinden bu yana GlassHouse Türkiye operasyonunun merkezi olarak hizmet veriyor. GlassHouse Türkiye Genel Müdürü Emre Pekar, bu süreci şöyle açıklıyor: “2004 yılından beri MBI olarak veri koruma ve depolama alanında hizmet veriyorduk. 2007 yılında da GlassHouse bizimle ilgilenmeye başladı. Türkiye ve İsrail’deki operasyonlarını satın aldı. GlassHouse sadece hizmetler üzerine kurulmuş bir şirket. ABD, İngiltere, Hindistan, Almanya, İsrail ve Türkiye’de operasyonları var. Birleşmemizin akabinde onların şemsiyesi altındaki diğer hizmetleri de Türkiye’ye getirdik. O alımdan sonra da biz biraz daha hızlandık. Özellikle yedekleme ve arşiv tarafında. Bayi olmamızın getirdiği avantajla farklı müşterilere daha kolay ulaştık. Pek çok proje gerçekleştirdik.”

Dell’in bölgesel eğitim merkezi de Glasshouse yönetiminde
Bu birleşme sonrasında GlassHouse’un yatırımı olan şirketlerle bir yakınlıkları oluştuğunu belirten Pekar, Dell ile de bir eğitim sınıfı anlaşması yaptıklarını dile getirdi. Romanya, Bulgaristan, Türkiye, Afrika ve Ortadoğu’nun bir kısmı olmak üzere çok geniş bir bölgeyi kapsayan merkezin İstanbul’da GlassHouse içinde yapılandırıldığını belirten Pekar, merkezin yönetimini gerçekleştirdiklerini ve 5 Temmuz’da eğitimlerin başladığını ifade etti.

Tekilleştirme önem kazanıyor
GlassHouse Türkiye olarak geçen yıla göre yüzde yüzün üzerinde bir büyüme kaydettiklerini belirten Pekar, EMC’nin yakın zamanda satın aldığı tekilleştirme ve sanal teyp kütüphanesi teknolojilerinin de kendileri için önemli bir çıkış noktası olduğunu belirtti. Veri yedekleme konusunda pazarın yeni bir teknolojiye geçmeye hazır olduğunu belirten Pekar, “Bu teknolojiler de sanal teyp kütüphaneleri ve tekilleştirme. Biz ikisini de birleştirerek çözüm sunabiliyoruz. Gartner’ın raporlarına bakıldığında da bütün ortamların yüzde 75’inde tekilleştirmenin kullanılacağı tahmin ediliyor” dedi.

Emre_pekarAmacımız yedeklemede akla gelen ilk adres olmak

GlassHouse Türkiye olarak, ana amaçlarının yedekleme konusunda GlassHouse ismini kafalara kazımak olduğunu belirten Pekar, önümüzdeki dönem planları hakkında da şöyle konuştu: “Öncelikli olarak yedekleme konusundaki tüm çözümleri büyük ölçekli şirketlerin yanı sıra daha küçük çaplı işletmelerinde faydalanabilecekleri paketler haline getirip sunmak istiyoruz. Türkiye tarafında verdiğimiz hizmetler veri koruma üzerine konsolide olmuş durumda. Aslında amacımız tamamen bir servis şirketi haline gelip burada hizmetleri sağlayan bir organizasyon haline gelmek. Uzun süreçte amacımız yüzde 50-50 olan ürün ve çözümü, hizmet oranını artırarak günü geldiğinde biz bu kompenantların hizmetlerini sağlıyoruz dediğimiz yere gelebilmek. Yeni gelişmelerden biri ise bu yıl için yıl sonuna kadar açmayı planladığımız Ankara ofisimiz olacak. Bir projeyle birlikte ofisimiz faaliyetine başlayacak” diye konuştu. GlassHouse’un küresel pazarda da büyüme grafiği çizdiğine de değinen Pekar, şirketin ABD’de borsaya açılmak üzere gün saydığını belirtti. Şu anda düşünülen zamanın Eylül ayının başı olduğunu da dile getirdi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics