Bilişim Dünyası 28 EKİM 2013 / 08:13

Glasshouse yedeklemede büyüyor

Glasshouse en yüksek yedekleme ciro performansıyla büyümeye devam ediyor.

Yüksek bir katma değer sağladı
Glasshouse Yönetim Kurulu Başkanı Emre Pekar, şirketi geri aldıktan sonraki farkı “Şirketin büyümesinin yanı sıra pek çok şey öğrendik, bu sürecin bize katma değeri çok oldu” sözleriyle değerlendirdi. Bu süreçte uluslararası şirket dinamiklerini geliştirmek, finansal anlamdaki disiplinin Türkiye’ye uygulanması, uygulama farklılıklarını görebilmek, müşteri tarafındaki ara yazılımlar, hizmetin tanımlanması ve raporlanması gibi şirketin gelecek vizyonunu oluşturmasında da önemli rol oynayacak deneyim ve yetenekler kazanıldı.
Taş yerinde ağırdır
Glasshouse satıldıktan sonra büyümeye devam etti. Şirket odağının satın almadan sonra da değişmemesi, şirketin büyümesinde en önemli avantaj oldu. Satıldığında 5 kişilik bir kadrosu olan şirket, tüm hisseleri geri alındığında 35 kişiydi. Üstelik şirketin çalışma alanında odak noktasını değiştirmeden bu noktaya gelebilmek de taş yerinde ağırdır felsefesiyle şirketi özel bir konuma getirdi.

“Türkiye’nin üs olduğu pilot bir çalışmamız var”
Glasshouse, tekilleştirmede ulaştığı noktanın ardından mevcut coğrafyanın ötesine çıkmayı amaçlıyor. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Pekar pilot projelerini şöyle anlatıyor. “Afrika ve Ortadoğu gibi Türkiye üzerinden ulaşabileceğimiz noktalara açılmayı hedefliyoruz. Dubai’de bir arkadaşımız şu anda tam zamanlı olarak, bizim kadromuzda EMC kurulum mühendisi olarak çalışıyor. Kasım ayından itibaren bu projeden yola çıkarak yedekleme ürünlerinde Türkiye’nin üs olduğu bir bölgesel servis sağlamayı amaçlıyoruz.” Glasshouse’un yedekleme alanında Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’yu kapsayan bir alanda en iyi ciro performansı var. Dolayısıyla şirketin bir diğer amacı da iş hacmini artırarak korumak.

Sanal ekosistem
Teknolojik ivmenin çok yüksek olması ve veri büyümesi nedenleriyle ortam hızla değişiyor. Sanal ortamın etrafındaki diğer sistemlerin de uyumlandırılması sürat kazandı. Fizikseli sanala aktarıyorduk. Fiziksel alanı niş gibi çalıştırıyorduk. Onlar artık kendi teknolojilerini oturtmaya başlayınca sanal bir gerçeklik ve etraflarında yeni bir ekosistem oluşmaya başladı. Yedekleme de onun en önemli kalemlerinden biri olarak yer aldı.

“Yedekleme karmaşık bir ada haline geliyor”
Büyük veri, bulut, sanal ortamların gelişmesi durmadan veri gelişmesini sağlıyor. Bu konuda Emre Pekar “Yedekleme tek başına bir ada oluyor. Üstelik her alana değinen düzenlenmesi zor ve karmaşık bir adaya dönüşüyor. Müşterilerimizden karmaşıklaşan operasyonlarının kontrol edilmesi ve desteklenmesi gibi talepler geliyor” dedi. Glasshouse müşterilerinin destek talebine yanıt verirken, hizmetlerini hâkim oldukları ürünler etrafında konumlandırıyor. Çok büyük şirketlere de destek verdiklerini ve bu süreçte kendilerinin olmayan ürünlerle de ilgili olarak da ürün bağımsız operasyonel hizmet vermeye başlayacak olan Glasshouse’un, bu destek hizmetinin satış kanalından konumlandırılması beklenmiyor.

2014 hedefleri yüzde 100 büyüme
Glasshouse’ta 2014 yılında ana kalem yine yedekleme olacak. Son çeyrekte çok büyük bir sürpriz olmazsa geçtiğimiz yıla oranla yüzde yüz büyüme bekleniyor. Büyüme bu ve önümüzdeki çeyrekte ekosistemde de devam edecek. Yönetim Kurulu Başkanı Emre Pekar, “Marka odaklı güven dalgası değişiyor. Niş şirketlerle çalışmanın tercih edildiği, uzmanlığa önem verilen bir dönemdeyiz. Bu durum bizim gibi alanında uzman bir şirketin geleceği açısından önemli bir avantaj sağlıyor” dedi.
Emre Pekar, “Nüfus yoğunluğunun bu kadar fazla olduğu bir şehirde, kentle doğrudan ilişkisi olmayan bir sektörün taşınması düşünülebilmeli. BT sektörü bence bu şehirden çıkabilmeli. İstanbul’dan çıkabilmek için sektörel bir teşvik yeterli olur. Yapılacak birkaç ekonomik düzenleme ve anlaşma, hem şehir içindeki yoğunlaşmayı azaltır hem de daha rahat çalışma imkânı sağlar.” Sözleriyle kent içinde yaşanan kaotik duruma ilişkin bir öneride bulunuyor.

Dünden bugüne Glasshouse...

Glasshouse, 2003 yılında A’dan Z’ye yedekleme alanında çalışmak için kuruldu. 2007’de büyüme yoluyla borsaya girmek isteyen Amerikan şirketlerince satın alındı. Amerika’ da yaşanan ekonomik kriz, yatırımların beklenen hedefe ulaşmasına engel oldu. Bunun üzerine şirket, 2012 ortasında büyümüş haliyle geri satın alındı.
ETİKETLER : Sayı:943

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics