Bilişim Dünyası 15 NİSAN 2011 / 21:11

Globalstar Avrasya araç takibinde yerli üretime gidiyor

Proje özellikle yurtdışına yönelik ihracat ve ithalat yapan şirketlerle, nakliyat yapan şirketleri yakından ilgilendiriyor. Araç takip sistemi ürünün 2012 yılında seri üretime geçmesi planlanıyor.
TÜBİTAK ve KOSGEB desteğiyle araç takibine yönelik yerli cihaz üretimi için hazırlıklar yapan Globalstar Avrasya ürünlerinin prototiplerini üretme aşamasında. Projeyle ilgili bilgiler veren Globalstar Avrasya Genel Müdürü Hüseyin Çağlar, “Bu cihaz hem uydu hem GSM bütünleştirmesi olan melez cihaz olacak. Hâlihazırda uydu takip sistemlerimiz mevcut ancak bunları yurtdışından getiriyoruz ve sadece uydu takibi üzerine kurgulanmış durumdalar. Buradaki avantajımız şu olacak. Geliştirdiğimiz cihazlar yurtiçinde GSM kapsama olan yerlerde GSM’i kullanacak yurtdışında ya da GSM kapsaması dışına çıktığı zaman ise Globalstar uydularını kullanmaya başlayacak. Bu sayede müşteriye çok daha ucuz fiyatlarla hizmetler sunulmuş olacak” şeklinde konuştu.
GSM takip sistemlerinin şu anda Türkiye’de hâkim konumda olduğunu söyleyen Çağlar, “Ancak yurtdışında da çalışan şirketler için “Roaming” gerekliliği ücretlendirmelerde şirketlere yüksek maliyet getirdiği gibi GSM kapsamasının yeterli olmadığı Hazar ve Ortadoğu bölgesine giden araçların takibinde de sorun yaşanmakta. Ama Globalstar uydularının tüm dünya kapsamasında ücretler aynı olduğundan ve dolaşıma girmediği için hem servis daha ucuza gelmekte hem de araçlar kesintisiz olarak denizde ya da ıssız bölgelerde de takip edilebilmekte” dedi.

150 ülkeye ihracat olanağı
Globalstar araç takip sisteminin üretime geçmesiyle birlikte sadece Türkiye’de değil tüm dünyadaki Globalstar ürün portföyüne gireceğini açıklayan Hüseyin Çağlar, bu sayede Globalstar Avrasya’nın 150 ülkesine aktif satışının ve ihracatının gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Huseyin CaglarGlobalstar Avrasya Viyana kapılarına dayandı
Globalstar’ın İtalya’da faaliyet gösteren Finmeccanica grubuna ait Elsacom şirketinin çalışma odağını istasyon işletmekten ve operatörlük yapmaktan ziyade yüzde 33 hisse ile hali hazırda ortağı olduğu Thales Alenia Space şirketi yeni Globalstar uydularının yapımına yönelik şekilde kaydırmasının ardından kapsama alanındaki ülkelerin önemli bir bölümünün servis kalitesindeki istikrarından ötürü Globalstar Avrasya’ya bir bölümünün de İrlanda’da ki Globalstar Europe’a devredildiğini anlatan Çağlar, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: “Çok önemli 17 ülke artık Gölbaşı’ndaki yer istasyonumuz üzerinden servis almaya başladı ve Globalstar Avrasya kapsama alanına dâhil oldu. Kuzey Afrika’da en önemli ülke olarak Libya’nın da yoğun girişimlerimiz sonucu kapsama alanımıza dahil olduğu gibi Avrupa’da da Viyana kapılarına kadar dayanmış durumdayız. Avrupa’daki yeni ülkeleri de kapsama alanımıza almak için görüşmelerimiz devam etmekte. Hedef olarak 2013 yılına endekslenmiş durumdayız. Önümüzdeki yıl bizim için çok ciddi yatırım yılı olacak. 2012 de hem kapsama alanı, hem servis hem de kendi ürünlerimizin üretimi açısından önemli gelişmeler yaşayacağımız bir yıl olacak.”
ETİKETLER : Sayı:817

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics
" Bu sitede yer alan yazılar (içerik) üzerindeki 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu altında düzenlenen tüm maddi ve manevi haklar eser sahibi olan BThaber'e aittir. Söz konusu içerikler eser sahibinin izni olmadan kopyalanamaz, çoğaltılamaz, işlenemez, değiştirilemez veya başka internet sitelerinde ya da basılı veya görsel yayın yapan diğer mecralarda yayınlanamaz. "
Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli Plaza C Blok No: 7 D: 5 34704 Ataşehir / İstanbul
+90 (216) 291 13 90
E-BÜLTEN