Bilişim Dünyası 11 MART 2012 / 17:03

Google’ın yeni gizlilik ayarları ne ifade ediyor?

Google’ın yeni gizlilik ayarları tüm dünyada tepkilere neden oldu. Dev arama şirketi Amerika Birleşik Devletleri’nde kongreye bir mektup yazarak değişiklikleri açıkladı. Benzer bir mektup Avrupa Birliği’ne de gönderildi. Bu açıklama mektubu yeterli gelmemiş olacak ki Fransa’daki düzenleyici kurum, soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Yeni gizlilik ayarları neleri getiriyor?
Google’ın tüm servislerindeki verilerin toplanması, YouTube, Picassa, Blogger, Docs, Gmail ya da Google+ kullanıcılarının tüm hareketlerinin arama motoruna yansıtılması anlamını taşıyor.
Örneğin YouTube’da kedi videoları izliyorsunuz. Google aralamalarda karşınıza kedi maması reklamları çıkartacak. Bu sayede kullanıcılar daha kişiselleştirilmiş aramalar yapabilirken, reklam verenlerin de daha hedefli kampanyalar düzenlenmesi hedefleniyor.
Kullanıcı bilgilerinin üçüncü partilerle paylaşılarak paraya dönüştürülmesi tepki çekiyor.
E-posta attığınız herhangi biri bilgilerinize ulaşabilecek
Eğer bir kullanıcı sizden gelen bir e-postaya ya da başka bir bilgiye sahipse sizi algılıyor ve Google profilinizin o kişiye görünebilmesini sağlıyor. Bu da neredeyse hiç tanımadığınız kişiye sadece e-posta gönderdiğinizde, en azından isminiz ve fotoğrafınızın görüleceği anlamına geliyor.
Geçtiğimiz yıl da Facebook’un silinen bilgileri kendi sunucularında barındırmaya devam etmesinin ortaya çıkmasıyla sorun yaşamıştı. Ancak Google’ın da bu yola doğru ilerlediği görülüyor. Kullanıcı sözleşmesinde, “Siz bilginizi servislerimizde sildikten sonra hemen aktif sunucularımızdan ve sizin yedekleme sisteminizden kaldırmayabiliriz” bilgisi veriliyor.

Ne gibi tehditler ortaya çıkabilir?
Google’ın bilgilerimizi kullanarak milyar dolarlar kazanmasının dışında tüm kullanıcı bilgilerinin bir noktada toplanması, Sony’nin geçtiğimiz yıl başına geldiği gibi veri sızıntısı riskini ortaya çıkarıyor.
Bunun dışında Google, kullanıcıların internet üzerindeki tüm hareketlerini kaydedebilecek. Bu da yine internette ifade özgürlüğünün önüne geçmek için kullanılabilir.
ETİKETLER : Sayı:862

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics