Bilişim Dünyası 17 MART 2014 / 08:17

Google gözlük Türkiye’de ev arıyor

Metrekare.com, teknolojisini emlak sektörüyle bütünleştirdi.

Emlak sektöründe teknolojik bakış getiren Metrekare.com, bilgilerin, aramaların ve bilgilerin emlak sektöründe bütünleştirilmesi ve web ortamına aktarılan seri ilanların, çağımızın teknolojik donanımıyla kullanılması için geliştirildi. İnternet üzerinden yapılan aramaların, kağıt kalemle listelenen telefonları aramaya ve tek tek adresleri kaydetmeye dönüşüyor. Emlak konusunda alınan bilgiler bütünlükten uzak. Ancak yetkin yazılımlarla bulunduğunuz noktadaki ilanları, bilgisayardan, mobil cihazdan hatta Google Gözlük’ten bile aynı anda görebiliyorsunuz.
Metrekare.com’un yatırımcıları Aslanoba Capital Kurucusu Hasan Aslanoba, Earlybird Venture Capital Yönetici Ortağı Cem Sertoğlu, girişimin destekleyicilerinden Trendyol CEO’su Demet Mutlu ve Metrekare.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Serhat Karahan’ın katılımıyla 6 Mart’ta gerçekleştirilen tanıtım etkinliğinde, Metrekare.com’un Türkiye’de hayata geçirdiği Google Glass uygulaması da tanıtıldı. Google Gözlük’le baktığınız noktadan civardaki Metrekare.com emlak ilanlarını görebiliyorsunuz.
Emlak sektöründeki teknoloji ve bilgi açığını fark eden Metrekare.com Kurucu Ortağı ve CEO’su Serhat Karahan yaptığı konuşmada “Metrekare.com’da sadece emlakla ilgili gerekli bilgileri üretmek için kurduğumuz bir departmanımız var. Bu ekip, ilanlar için mahallenin geçmiş fiyatlarını, bölgenin özelliklerini, en yakın eczane, okul ve AVM’yi, ulaşım olanaklarını ve kısacası oradaki yaşamın bir özetini çıkarıyor ve bu gibi araştırmalar, emlak konusunda bazı soru işaretlerini de ortadan kaldırarak süreci kısaltıyor” dedi. Verilerin güvenli olması konusunda titiz olduklarını ve kullanım kolaylığına özen gösterdiklerini ifade eden Karahan, Metrekare.com’un gelecek dönem planlarından da bahsetti. Metrekare.com’un 3 yıl içinde; 15 milyon TL ciro, ayda 10 milyon ziyaretçi ve yaklaşık 100 milyon dolarlık şirket değerine ulaşması hedefleniyor.

“Google Glass’tan sonra akıllı saatler için de Metrekare.com uygulaması geliştireceğiz”
Emlak sektöründe faaliyet gösteren bir teknoloji portalı olduklarını ifade eden Serhat Karahan “Teknoloji artık hayatımızın merkezinde yer alıyor. Öyle ki akıllı telefonlarımız ve tablet bilgisayarlarımız her an yanımızda. Biz de kullanıcılarımıza birbiriyle tamamen bütünleşen, kullanımı oldukça kolay ve pratik web ve mobil uygulamalar sunuyoruz” dedi. Yakın dönemde giyilebilir teknolojinin hayatımızda çok daha fazla yer alacağına inandıklarını ve Türkiye’de Google Glass uygulamasını hayata geçirdiklerini söyleyen Karahan, Metrekare.com uygulamasının ilerleyen zamanlarda akıllı saatler için de uygulanacağını ifade etti.
Aslanoba Capital Kurucusu Hasan Aslanoba, “Metrekare.com, emlak sektöründeki ilk yatırımım olması nedeniyle benim için çok özel. Peki neden Metrekare.com? Metrekare.com kullanıcılarına fiyat, ulaşım, çevre gibi özellikleri karşılaştırmalı olarak sunuyor ve böylece süreci oldukça kısaltıyor. Ayrıca teknolojiyle iç içe olması da Metrekare.com’un önemli ayrıcalıklarından. Metrekare.com’un emlak sektörüne yeni bir boyut kazandıracağına inanıyorum” dedi.
Earlybird Venture Capital Yönetici Ortağı Cem Sertoğlu, “Hepimiz ister satılık ister kiralık olsun ev aramanın ne kadar sancılı bir süreç olduğunu biliyoruz. Metrekare.com olarak kullanıcılarımıza yüksek kalitede bir emlak portföyü sunarak bu süreci oldukça kolay ve keyifli bir hale getirmeyi amaçlıyoruz” ifadesini kullandı. Erken aşama girişim sermayesi verirken büyük çaplı projeleri tercih eden yatırımcılar, bu projede ekibin uzmanlığı, özverili çalışmaları dikkate aldıklarını ve bu girişime çok inandıklarını ifade ettiler. Yatırımların yüzde 25’i e-ticaret alanında gerçekleştiriliyor.
Girişimin destekleyicilerinden Trendyol CEO’su Demet Mutlu “Metrekare.com’u tasarlarken bir hayalle yola çıktık. Aslında bizim hayalimiz, herkesin ortak hayaliydi ‘Herkesin hayalindeki evi bulması’. Bugün, binlerce ilan arasından size en uygun olanı bulmak oldukça zor. Biz Metrekare.com’u aktardığımız deneyimlerle, sunduğumuz ayrıcalıklarla farklılaştırmayı amaçladık” şeklinde konuştu.

Uygulamaya www.metrekare.com adresinden ulaşabilirsiniz.
ETİKETLER : Sayı:963