Bilişim Dünyası 22 EKİM 2013 / 17:12

Google sansüre karşı çalışıyor

Google, geliştirdiği “UProxy” uygulamasıyla hükümetler tarafından uygulanan internet sansürüne karşı çalışıyor.Chrome ve Firefox ile birlikte çalışacak olan uProxy  tüm internet kullanıcılarını  özgür internet yasalarına sahip ülkelerdeki arkadaşlarının sunucularına bağlanıp interneti  kullanacak. Uygulama sayesinde sadece güvendikleri, arkadaş listelerinde olan bağlantılarının internetini kullananlar, özgür internete erişebilecek.

Brave New Software şirketi ve Washington Üniversitesi bilim insanları uygulamanın  herkesin anlayabileceği, kullanıcı dostu bir şekilde tasarlandığını ve şu anda beta versiyonunun deneme aşamasında olduğunu belirtti.

Google Fikirler yöneticisi Jared Cojen “Kendini ifade etme özgürlüğünden mahrum bırakılan milyarlarca insana, bizlerin sahip olduğu erişim imkanlarını sunmak istediklerini. Bunu kullanıcılarına karşı bir sorumluluk olarak gördüklerini ifade etti. Kuzey Kore, İran, Suriye ve Küba gibi ülkeleri örnek göstererek,  yaşanan  güçlüklerin çok büyük olduğuna dikkat çekti.

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics