Bilişim Dünyası 06 KASIM 2013 / 11:10

Google, Türkiye'de daha aktif olmalı

Google Kıdemli Başkan Yardımcısı Vint Cerf'in ev sahipliğinde Ankara’da 5 Kasım tarihinde Cer Modern’de düzenlenen Google Big Tent’in açılış konuşmasını BTK Başkanı Tayfun Acarer gerçekleştirdi.

Dünyanın fikir önderlerini, siyasetçileri ve iş dünyası temsilcilerini bir araya getirerek internetin geleceğinin ve sunduğu fırsatların masaya yatırıldığı bir platform olan Big Tent etkinliğinde; internet devriminin inovasyon ve girişimciliğin ülke ekonomilerine sağladığı katkılar tartışıldı. Açılış konuşmasını yapan Tayfun Acarer, "Türkiye'de geçen sene BT cirosu yaklaşık 44 milyar dolar olarak gerçekleşti. Türkiye'de genişbant abone sayısı 34 milyonu aştı, kullanıcı sayısı ise 56 milyon civarında. Dünyada Brezilya'dan (yüzde 75) sonra yüzde 69 oranıyla sosyal paylaşım sitelerini kullanan ikinci ülkeyiz" dedi.

Veri trafiği artarken hızlı bir şekilde altyapıya ihtiyaç duyuluyor

Türkiye'de internet kullanımıyla beraber internet kapasitesinin de son 6 yılda 63 kat arttığını kaydeden Acarer, "Fiber yatırımlar da bu süreç içinde iki kat arttı. Fiber altyapımız 230 bin kilometreye ulaştı. Diğer yandan mobil internet gelirleri de son dönemlerde hızlı artış gösteriyor. Oradaki rakam da yaklaşık 4 milyar dolara ulaşacak. İnternet reklamcılığı ortalama yüzde 16 hızla büyüyor. 2012 sonunda 600 milyon dolar civarında olan internet reklamcılığı cirosu, 2016'da 1,3 milyar dolara çıkacak. Veri trafiği ülkemizde son dört yılda 15 kat artış gösterdi. Dolayısıyla hızlı bir şekilde altyapıya ihtiyaç bulunuyor. Seste de artış devam etmesine rağmen, işletmelerin cirosu içinde ses gelirlerinin oranı düşüyor. Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattı çalışmaya başladığında, yolcular kesintisiz genişbant internet hizmeti alacaklar" açıklamasını yaptı.

youtube.com.tr'nin bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz

Tayfun Acarer, "Google'dan, Türkiye'de daha fazla veri merkezi ve IXP (internet değişim noktaları) görmek istiyoruz.

YouTube'un yerelleşme yönünde attığı adımlar çok önemli. youtube.com.tr'nin de bir an önce hayata geçirilmesini bekliyoruz. Sosyal paylaşım sitelerini dünyada en çok kullanan ülkelerden birisiyiz. İnterneti çok yoğun kullanıyoruz. Çok genç bir nüfusuz, kıvrak bir zekâmız var. Ar-Ge'de bizden daha ideal ülke yok. Google'ı, Türkiye'de çok daha büyük boyutlu olarak görmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Tüketimde internette yakaladığımız enerjiyi üretimde nasıl yakalayabiliriz?

Etkinlikte gerçekleştirilen 'İnovasyonun Ekonomiye Etkisi' paneline; TEPAV İnternet Politikaları Çalışma Grubu Direktörü Ussal Şahbaz, Bilkent Cyberpark Genel Müdürü Canan Çakmak, Pozitron Kurucusu ve Melek Yatırımcı Fatih İşbecer, Markofoni Yönetim Kurulu Başkanı Sina Afra katıldı. "Tüketimde internette yakaladığımız enerjiyi üretimde nasıl yakalayabiliriz?" sorusu gündeme getirildi. Big Tent'in sonunda Vint Cerf ile 'Dijital Çağda Nasıl Bir Gelecek Bizi Bekliyor?" söyleşisi gerçekleştirildi.