Bilişim Dünyası 01 NİSAN 2013 / 08:06

Görüntüden güçlü kanıt yoktur

Telsizde yüksek kalitede görüntü çekme özelliğini katan Motorola Solutions, TETRA teknolojisi ile emniyet güçlerinin ve yargının iş süreçlerini hızlandırmayı hedefliyor.

Motorola Solutions, TETRA (Terrestrial Trunked Radio-Karasal Gövdeli Telsiz) sayısal telsizler için ilk görüntü yönetim sistemi yapısını Londra’da düzenlenen bir toplantıda tanıttı. Kamu güvenliği ve adli birimlerin etkili ve hızlı soruşturma yapabilmelerini, bunun sonucu olarak doğru yargı kararına hızla ulaşabilmelerini hedefleyen çözüm, ‘Safer, Smarter, Faster’ (Daha güvenli, daha akıllı, daha hızlı) sloganıyla tanıtıldı. MTP6750 TETRA, beş megapiksellik bir sayısal kamerayla bütünleşik telsizi içeriyor. Görüntü çekimi ve işleme becerilerinin telsiz platformunda sunulması kanıt odaklı iş süreçlerini rahatlatıp hız kazandırırken, emniyet görevlilerinin görüntü kaydı için farklı cihazlar kullanma ihtiyacını da ortadan kaldırıyor.
TETRA ürünleriyle kurumsal ve kamu alanında iddialı olduklarını söyleyen Motorola Solutions Global TETRA Organizasyonu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Tom Quirke, bu alanda her yıl 1 milyar dolar Ar-Ge yatırımı yaptıklarını anlattı. Basın toplantısında vurgulanan ‘Bir fotoğraf yüz kelimeye bedeldir’ sözünü röportajımızda da yineleyen Quirke, şöyle devam etti:
“Emniyet güçleri küresel alanda temel müşteri ağımızı oluşturuyor. Bölgesel olarak Türkiye, Ortadoğu, Afrika ve Asya Pasifik bu yeni ürünümüzle odak noktamız. Geleneksel çözümlere kıyasla, bu yeni yapıda yatırım geri dönüşünün hızlı olması en önemli fark noktamız. Cihaz, kamunun ilgili birimlerine kısa zamanda önemli maliyet avantajı getirme potansiyelini taşıyor. Ama tüm bu çalışmalar, kamuda üst seviyede görüşmeleri gerektiriyor. Birçok ülkede kameralı takip sistemleri var. Ama bu görüntüleri bir adım ileri taşımak, gerektiği biçimde depolamak yeni bir anlayış demek. Yargı süreçlerinin de rahatlaması söz konusu. Bu çözüm, oyunun kurallarını, özellikle görsel içeriklerin kullanımında değiştirme gücüne sahip olacak.”

“Yatırımın kaynağı, vergi verenlerin parası”
TETRA yapısı ülke bütününe yayılmak, kamunun en tepesindeki yapılardan onay almak, üst seviyede yürütülen görüşmelerle atılan adımlar demek. Ama Quirke, çok daha önemli bir gerçeğin bilincinde olarak ilerlediklerini şu sözlerle anlattı: “Bu yatırımın kaynağı vergi verenlerin parası. Bu nedenle ihtiyaca en uygun ve yerinde çözüm olması gerek. Bir şeyler kurup ertesi yıl ‘Pardon teknoloji değişti, hadi sil baştan’ demeyiz. Harcamalar konusunda kamu otoritelerine doğru soruları sorarak yol almak önemli. Çekirdek ağ yapımız farklı teknolojileri desteklemek üzere geliştirildi ve bu, bize ve kullanıcılara esneklik sunuyor. Yapının üstüne istenen eklemeler kolayca yapılabiliyor. İşin temeli bu ağı doğru kurmaktan geçiyor. TETRA çekirdek yapı ve bunun üstüne sadece cihaz yatırımı yapılıyor.”

Kamuda buluta bakış değişecek

TETRA MTP6750 ile polisin bir adli vaka görüntüsünü çekmesi hem kolay hem hızlı. Her ülkede farklı yasal ve adli süreçlerin olması ışığında, örneğin fotoğraf çekimi özelliğini devre dışı bırakmak, sisteme sadece olay bilgilerinin girişini sağlamak da mümkün. Kamuda kullanımı kolay ve etkili teknolojik cihazların sunumunun önemine işaret eden Tom Quirke, “Bu yapıyla bir polise günde 20’ye yakın fotoğraf veya yüksek kalitede video çekme imkanı sunuyorsunuz. Bu da, veritabanına günde yüzlerce, Londra Olimpiyatları gibi özel durumlarda binlerce görüntü girişi demek” hatırlatmasını yaptı. Quirke, bunun kamunun buluta olan bakışını da değiştirebileceğini sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:915

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics