Bilişim Dünyası 14 ŞUBAT 2016 / 14:57

Göz içi lens maddesinde inovasyon Türkiye’den

VSY Biotechnology; Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndan onaylı Ar-Ge Merkezi’nde, TÜBİTAK desteğiyle göz içi lens hammaddesini üretti. Şirket, Türkiye’den ve yurtdışından üniversiteler ile gerçekleştirdiği testlerle bu materyalin kalitesini kanıtladı, bu yeni formülü ile ABD’den ve Türkiye’den patent aldı.
 
VSY Biotechnology tarafından geliştirilerek üretilen hammadde materyali, Enova markalı yeni göz içi lenslerin imalatında kullanılıyor. Materyal hidrofobik yapıda ve glistening-free (parlama yapmayan) özelliğe sahip olan dünyadaki ilk ve tek göz içi lensin üretilmesine olanak sağlıyor. Materyalin camsı geçiş sıcaklık değerinin (Tg) yüksek olması, yapısı itibariyle göz ameliyatlarında kolay kullanım imkânı, tek kullanımlık kalıplama teknolojisi ile üretimi de öne çıkan diğer özellikleri. 
 
Yeni hammadde materyali ile Enova lensler, robot sistemi ile el değmeden tek kullanımlık plastik kalıplama yöntemi ile üretiliyor. Lensler, yüksek optik kaliteye ve düşük üretim maliyetine sahip. Enova göz içi lenslerinin refraktif indeksinin yüksekliği ile lensler benzer standartlara göre daha ince üretilebiliyor ve daha dar alandan (1,8 mm) göz içine yerleştirilebiliyor, ameliyat sonrası hızla iyileşme sağlanabiliyor. VSY Biotechnology CEO’su Dr. Ercan Varlıbaş, yaptıkları çalışma ile ilgili şu bilgileri verdi:
 
“Projemiz ülkemizde öncelikli alanlardan biri olan biyoteknoloji alanına yönelik Ar-Ge faaliyetlerine katkı sağlayacak. Ön yüklü göz içi lensi yerleştirme sistemi ile doktorlar, operasyonlarını daha hızlı ve kolay şekilde gerçekleştirebilecekler. Katma değeri yüksek olan bu üründen elde edeceğimiz kazanımları diğer Ar-Ge projelerinde kullanarak, ürün çeşitliliğimizi artıracağız.” 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics