Bilişim Dünyası 31 MART 2014 / 08:07

GPU Teknoloji Konferansı gerçekleştirildi

NVIDIA GPU Teknoloji Konferansı 2014, 24-27 Mart tarihleri arasında ABD’nin San Jose kentinde gerçekleştirildi.

Teknolojinin başkenti sayılan Silikon Vadisi’ne ev sahipliği yapan San Jose bu defa da teknoloji dünyasının yaramaz çocuklarını ağırladı. 24-27 Mart tarihleri arasında gerçekleştirilen NVIDIA GPU Teknoloji Konferansı katılımcıları birbirinden yeni ürünleri tanıma fırsatı da buldu. Etkinliğin ilk günü yeni ürün ve teknolojilerin tanıtıldığı paralel oturumlarla geçti.

Konferansın ikinci gününün açılış konuşmasını ise NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang yaptı. Yaklaşık 3 bin 500 kişinin takip ettiği konuşma renkli anlara da sahne oldu. GPU Teknoloji Konferansı’nın dünyanın çeşitli bölgelerinden teknoloji severleri bir araya getirdiğini belirten Huang, “Bu etkinliğimizde her yıl olduğu gibi birçok yeni ürünümüzü tanıtacağız. Teknolojinin bu kadar hızlı geliştiği bir dünyada biz de her yıl artan bir sayıda yeni ürünlerle karşınıza çıkmaktan son derece mutluyuz” dedi.

Jetson TK1 Geliştirici Seti
NVIDIA CEO’sunun tanıttığı ürünlerden bir diğeri olan NVIDIA Jetson TK1 platformu, geliştiricilere robotların kusursuz dolaşmasını, doktorların mobil ultrasonla taramalar yapmasını, pilotsuz uçakların hareketli cisimlerden kaçınmasını ve araçların yayaları tespit etmesini sağlayan sistemleri ve uygulamaları hazırlamaları için gereken araçları sunuyor. Benzer tümleşik platformların neredeyse üç katı olan 326 gigaflopluk performansıyla Jetson TK1 Geliştirici Seti’nde en kapsamlı paralel bilgisayar platformu ve programlama modeli olan NVIDIA CUDA mimarisini temel alan C/C++ araç seti yer alıyor.
NVIDIA CEO’su Jen-Hsun Huang, Jetson TK1 ile ilgili şunları söyledi:
“Jetson TK1, tümleşik bilişimi makinelerin eş zamanlı olarak etkileşime girip çevrelerine uyum sağladığı bir geleceğe doğru hızla götürmektedir. Bu platform sayesinde geliştiriciler bilgisayarla görme uygulamasını elde taşınan aygıtlarla tam olarak kullanıp düşük güçlü aygıtlara süperbilgisayar becerileri kazandırabilir.”

NVLink ile işlemciler uçacak
NVIDIA GPU Teknoloji Konferansı 014’ün en ilgi çeken ürünlerinden biri de NVLink oldu. NVIDIA etkinlikte gelecekteki GPU’larına NVIDIA NVLink adı verilen yüksek hızlı bir ara bağlantı bütünleştirerek GPU’ların ve CPU’ların bugüne oranla beş ile 12 kat daha hızlı veri paylaşımı yapabilmesini sağlamayı planladığını duyurdu. Böylece uzun süredir devam eden bir darboğaz aşılmış olacak ve bugünün birçok güçlü sisteminden 50-100 kat daha hızlı çalışan yeni nesil exascale süper bilgisayarların yolu açılacak. NVIDIA, bu yılın yeni NVIDIA Maxwell mimarisinin ardından, NVLink teknolojisini 2016 yılında piyasaya sürülmesi planlanan kendi Pascal GPU mimarisine ekleyecek. Yeni ara bağlantı IBM ile beraber geliştirildi ve bu IBM’in Power CPU’larının gelecekteki ürünlerinde kullanılacak.

Ekran kartında devrim: GeForce GTX TITAN Z

Jen-Hsun Huang’ın iki saatlik konuşmasında tanıttığı ürünlerden biri de GeForce GTX TITAN Z oldu. 5760 çekirdek ve 12 GB’lık 7 Gbps GDDR5 belleğe sahip olan TITAN Z, sunduğu gerçek anlamda yüksek performans ile bugüne kadar geliştirilen en hızlı grafik kartı olarak gösteriliyor. TITAN Z birinci sınıf bileşenler ile geliştirilmiş olup, olağanüstü sağlamlıkta ve çarpıcı bir tasarıma sahip tamamen alüminyum bir kasada seçkin bir akustik ve ısı performansı sunuyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics