Bilişim Dünyası 18 ARALIK 2012 / 10:11

GSM sektörünün medyadaki karnesi belli oldu

GSM sektörünün 2012 yılındaki medya görünümlerini mercek altına alan Medya Takip Merkezi (MTM), detaylı bir analiz raporu hazırladı. Sektöre en fazla yer veren mecra internet medyası olurken, Turkcell GSM sektörünün en başarılı yansımalarını sağlayan marka oldu. İşte, analiz raporunun detayları…

 MTM’nin analiz ekibi tarafından, sektörle ilgili yayınlanan tüm haberlerin tek tek incelenmesi sonucu elde edilen raporda, GSM sektörüne en fazla ilgi gösteren mecranın, tüm haberlerin yüzde 65’ine sahip olan internet medyası olduğu gözlendi. Sektörün, adından en fazla söz ettirdiği diğer mecra ise yüzde 31 oranıyla yazılı basın oldu. TV’lerde ise 5 bin 343 haberle yer alan GSM markaları, 256 saat süresince ekranlarda kaldı.

Ocak-Kasım 2012 döneminde, GSM sektörünün basın yoluyla yarattığı izlenimleri masaya yatıran Medya Takip Merkezi, sektöre dair haber ve yazıları inceledi. 3 mecrada yapılan analiz çalışmasında, sektörün 146 bin 311 haber ve yazıda yer aldığı tespit edilirken, en başarılı medya yansımaları ise Kasım ayında gerçekleşti.

Medya Takip Merkezi’nin hazırladığı analiz raporuna göre, sektörün medyada en çok konuşulan markası Turkcell oldu. 3 mecra toplamında 52 bin 620 haber ve yazıda yer alan marka, en başarılı yansımalarını Mart ayında sağladı.

Van için Türkiye Kumbarası, Turkcell’in adından en çok söz ettirdiği konular arasında gelirken; yılın birinci, ikinci ve üçüncü çeyreğini kapsayan bilanço açıklamaları, Turkcell Cüzdan Uygulaması, bayram konuşma verileri ve Turkcell Liderler Konferansı, markanın medyada en fazla ses getirdiği diğer konu başlıkları oldular.

Türk Telekom’un yansımalarında olumlu haberler ağırlıkta

Ocak-Kasım 2012 tarihlerini içeren analiz çalışmasına göre, Türk Telekom medyanın en çok ilgisini çeken diğer marka oldu. Toplamda 38 bin 994 haber ve yazı ile medyada yer alan markanın en fazla yansıma bulduğu mecra ise, haberlerin yüzde 63’ünü gerçekleştiren internet medyası oldu.

 Vodafone’un en başarılı yansımaları Kasım ayında       

Sektörün önemli oyuncularından Vodafone, üç mecrada toplam 32 bin 91 haber ve yazı ile adından söz ettirmeyi başardı. En başarılı yansımalarını Kasım ayında elde eden Vodafone’un marka adı, başlık, alt başlık, üst başlık ve spot gibi yazılı basında okuyucunun fark etme ihtimali yüksek alanlarda kullanıldı.

Medyada yüzde 62 ile en fazla internet medyasında yer bulan Vodafone, en geniş yansımalarını 34. Vodafone Avrasya Maratonu ile sağlarken, Vodafone CUP Futbol Turnuvası ve ICT Summit Eurasia & Bilişim Zirvesi etkinlikleriyle de basında sıkça yer aldı.

 Avea haberlerinin yarısı yüksek algı derecesine sahip

MTM’nin aynı araştırmasına göre, sektörün bir diğer markası olan Avea toplamda 30 bin 252 haber ve yazıda yer buldu. Sektörün diğer markaları gibi, yansımalarının büyük çoğunluğu internet medyasında yer alan Avea, basında 7 bin 111 haber ve yazı, TV’de ise bin 108 haber spotu ile adından söz ettirdi.

 

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics