Bilişim Dünyası 10 MART 2014 / 08:11

Gündemde önce uzmanlık sonra çözümler paylaşılıyor

Büyük veri, sosyal medya, mobilite ve bulut bilişim Software AG’nin odaklandığı temel başlıklar. Bu konularda müşterileri bilgilendirmek, kapsamlı danışmanlık sunmak ise stratejinin temeli.

Software AG, küreselde ve Türkiye’de kapsamlı bir değişim sürecinden geçiyor. Küreselde logoyu da içeren köklü bir değişim hayat bulurken, Türkiye Genel Müdürü de, bilişim sektörünün deneyimli ismi Nil Bağdan oldu. Software AG APJ & META Kıdemli Başkan Yardımcısı Steve Keys’e göre, bu değişimin birçok yönü var. Çekirdek iş süreçlerini daha iyi yönetebilmek ve bunların bütünleştirilmesi ile bütünsellik yakalamak öncelik halini alıyor. Değişim de bu başlıkların etkisiyle hayata geçti. Satın alma ve birleşmelere eşlik eden Ar-Ge çalışmaları ile bu değişimi hayata geçirirken, çözüm portföyünün varolan kullanıcılar kadar, yeni kullanıcılar için de yeterli olduğunu bildiklerini söyleyen Keys, kullanıcıların bu değişime dönüşlerini şöyle anlattı:
“Milyonlarca dolar Ar-Ge’ye harcayıp farklı teknolojiler yaratırken yeni kullanıcılar kazandığımız gibi, varolanları korumak önceliği ile de hareket ediyoruz. Sunduklarımız, aslında sayısal bir transformasyon ve bunun bütünsel olarak anlaşılabilmesi gerekiyor. Onlara bu yolculuklarında yardımcı olabilmek önemli. Çözüm sunmakla kalmıyor, yeni teknoloji eğilimlerini öğrenmenin, bu konuda onlara rehberlik yapmanın gerektiğine inanıyoruz. Satış konusunda uzun yılları kapsayan uzmanlığım var ve öğrendiğim temel şey; kendinizi farklılaştırmanız gerektiği.”
Bu öğreti ışığında Keys’e göre, ürün ve hizmetlerde farklılaşmayı sağlamanın yolu kullanıcıya bilmediği şeyleri öğretmekten geçiyor. Zaten bu nedenle sadece satış önceliği ile yol almadıklarının altını çizen Keys, “Onlara yapıları anlatırken kendi ihtiyaçları için en doğru çözümü sunuyoruz. Bu nedenle yaptığımızı ‘terzi usulü bir danışmanlık’ olarak tanımlamak uygun” dedi. Software AG Ortadoğu ve Türkiye CTO’su Vijay Jaswal ise, bu stratejinin uzun ömürlü müşteri ilişkisini beraberinde getirdiğine dikkat çekti. Buna göre, sunular ürünler ve her bir şirkete yönelik danışmanlık hizmeti fayda anlamını taşıyor. Kullanıcı referansları önem kazanırken, Jaswal, Türkiye pazarında da bu strateji ile yol aldıklarını söyledi.
Büyük veri, sosyal medya, mobilite ve bulut bilişim Software AG’nin odaklandığı temel başlıklar. Steve Keys’e göre, iş yapmanın yeni kuralları bu yapıda yatıyor. Şirketlerin bu başlıklardaki değişime en doğru biçimde uyum sağlamasını hedeflediklerinin altını çizen Keys, “İş modellerini bu değişime uyumlu hale getirirken, ek iş verimi elde etmeleri de önemli” dedi. Büyük veri, bulut bilişim, mobilite ve sosyal medya önceliğinde şirketlere rehberlik yapılırken, Keys ve Jaswal net biçimde “Varolan sistemi yıkıp yeni bir şeyler inşa etmeye inanmadığımız gibi, bu yapıları sunarken reçete bazlı bir yaklaşım da izlemiyoruz” açıklamasını yaptı. Bunun yerine, yine Keys ve Jaswal’ın ‘pragmatik bir yaklaşım’ olarak tanımladığı süreç izleniyor. Şirketin eksiklerini anlamak, çözümleri saptarken danışmanlık yaklaşımı ile hareket etmek söz konusu. Bu da farklılaşma için neler gerektiğini daha iyi anlama fırsatı demek.

“Ankara ofisi ile kamuya daha yakın olacağız”

Nil Bağdan, yeni çözümler ekseninde yeni bir ekip oluşturduklarını söyledi. Kamu sektörüne verilen önem ışığında, Ankara operasyonları için bir süre önce bir satış müdürü ile el sıkıştıkları bilgisini veren Bağdan, çok yakında Ankara’da ofislerinin olacağı detayını paylaştı. Bağdan, yeni çözümleri destekleyecek satış, satış öncesi pazarlama gibi birimleri kurduklarını vurguladı. Bağdan, “Türkiye büyüyen bir pazar ve bu pazara uzun yıllardır yatırım yapıyoruz ve çözümlerimiz de bu pazar için uygun. Türkiye BT pazarında birkaç büyük yazılım çözüm sağlayıcısı hakim, bunlar küçük şirketleri satın aldılar. Artık her çözümü tek bir şirketten almaktan ziyade, seçici davranan kurumsal müşterilerin ‘her alanda en iyisi’ni seçmeye özen gösterdiği görülüyor. Bu da, doğru analizler ekseninde doğru bütünleştirmelerin önemini artırıyor” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics