Bilişim Dünyası 05 MART 2017 / 15:11

Gündemi baştan sona 5G belirledi

‘Mobil telefon sektörü’ buluşmasından çok daha fazlasını bir kez daha ortaya koyan MWC 2017’de 5G ve IoT odaklı yenilikler ön plana çıktı. Bu yönüyle otomotivden konuta ve kamu hizmetlerine, sektörler arasında bir buluşma halini alan MWC 2017 ile bağlantı gücü ve hız kadar, bu gelişimi destekleyen güvenlik teknolojileri, ağ yapıları, bulut bilişim gibi başlıklarda yenilikler de katılımcılara tanıtıldı. 
GSMA Mobile World Congress (MWC), 27 Şubat-2 Mart 2017 tarihleri arasında bir kez daha Barselona’da Fira Gran Via’da. ‘The Next Element’ mottosuyla mobil dünyanın paydaşlarını bir araya getirdi. 5G ve IoT odaklı yeniliklerin başı çektiği etkinlikte, mobil dünyanın temsilcileri, BT sektörünün küresel markaları kadar, otomobil şirketleri gibi reel sektör temsilcileri de yerlerini aldı. Böylece sektörel geniş bir etkinliğe imza atılırken, zirve de her yıl olduğu gibi binlerce şirketin yine 100 binin üzerinde ziyaretçi ile buluşma noktası oldu.
(Ancak gerek ziyaretçilerin gerekse katılımcı yerli-yabancı şirketlerin internet bağlantısı konusunda şikayetlerine de bilfiil şahit olduk.) MWC 2017 ile ilgili detaylar, zirveyi yeni müşterilerle bağlantı kurmak kadar, var olan müşterilerle buluşma noktası olarak da tanımlayan Türk şirketlerle röportajlarımız gelecek hafta yine BThaber’de olacak. Bu hafta ise makul bir özetle MWC 2017’de öne çıkanlar gündemimiz…
  • Vestel, Venus V3 5570’lerle yaptığı akıllı telefon duvarı ile Guinness rekoru kırdı. MWC’deki standında 504 Vestel Venus telefonla dünyanın en büyük telefon duvarını inşa eden Vestel’in inşa ettiği bu duvar, dünyanın en büyük akıllı telefon duvarı olarak Guinness Rekor’u kırdı. Türk Telekom ve Boni’nin eseri ‘Sesli Adımlar’ projesi de MWC’den ödülle döndü.
  • Zirve kapsamında Türkiye’nin yanında İngiltere, İsrail, Fransa, Ürdün, Kore ve İspanya standları ile ülkelerin BT şirketleri zirvede yerlerini aldı.
  • Akıllı araçlarıyla Ford’dan Peugeot’ya birçok otomotiv şirketinin yerini aldığı zirvede, Nokia standı da yepyeni 3310 ile tanışmak, ‘Snake’ oynamak isteyenlerle doldu. Şirket, yaz döneminde dijital sağlık odaklı Withings markalı ürünlerin artık Nokia markası ile pazarda olacağı bilgisini de verdi.
  • Nokia gibi ses getiren bir dönüşe imza atan BlackBerry de Çinli TCL ile BlackBerry KeyOne’ı tanıttı, dokunmatik ekranın yanısıra kendisinin en popüler cihazlarının klavye özelliğini buluşturdu. Kamera sistemi ile öne çıkan Huawei P10, Sony’den Xperia XZ Premium mobil telefon odaklı yeniliklerde öne çıkarken, bu yılki zirvede yeni bir Galaxy telefon yerine Galaxy Tab S3 ürünü tanıttı. 
  • 5G odaklı tüm bu yeniliklere ve ortaya çıkan potansiyele karşılık, gerek tüketicilerin bu konuda doğru bilgilendirilmesi gerekse ülkelerin bu konuda atması gereken adımlar üzerinde durulan toplantılarda, ‘bağlantılı bir dünyanın’ ihtiyaçları üzerinde duruldu.
 
ULAK’ta imzalar atıldı
Türk Telekom, iştiraki Argela’nın da dahil olduğu ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı tarafından hayata geçirilen, Türkiye’nin ilk yerli LTE baz istasyonu projesi ULAK’ta satışa ilişkin işbirliği sözleşmesini MWC 2017’de imzaladı. 27 Şubat’ta düzenlenen imza törenine Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı (UDHB) Müsteşarı Suat Hayri Aka, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Prof. Dr. Davut Kavranoğlu, UDHB Müsteşar Yardımcısı Galip Zerey, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan, Savunma Sanayi Müsteşarı (SSM) Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, ASELSAN Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Murat Şeker’in yanı sıra Türk Telekom adına ise Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Cengiz Doğan katıldı. Argela, Aselsan ve Netaş’ın yer aldığı ULAK projesinde dördüncü nesil mobil iletişim teknolojilerine sahip LTE teknolojili yerli baz istasyonları, hem mobil operatörlerin hem de kamu güvenliği kapsamında görev yapan kurumların kullanımına sunulacak. Zirvede konuyla ilgili yapılan açıklamada Aselsan tarafından baz istasyonlarında kullanılmak üzere geliştirilen ilk yerli anteni de en kısa zamanda Türk Telekom şebekesinde test etme ve ULAK’ın ilerleyen süreçte LTE-A şebekesinde kullanımının yaygınlaştırma hedefi üzerinde duruldu.  

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics