Bilişim Dünyası 26 TEMMUZ 2016 / 14:25

Güneş enerjisiyle dünya turu

Brisa’nın ülkemizden tek destekçi olarak yer aldığı Solar Impulse programı, yenilenebilir enerji ve temiz teknolojilerin gücünü kanıtlayan güneş enerjisiyle dünya turu girişimini başarıyla tamamladı. Fosil yakıt kullanmadan, gece ve gündüz hiç durmadan uçabilen Solar Impulse 2 (Si2) hava aracı, dünya turuna başladığı Abu Dabi’ye 26Temmuz’da ulaştı. Toplamda 21 gün süren uçuşlar 17 seferde gerçekleştirildi ve 40 bin km’den fazla yol kat edildi. Bertrand Piccard ve André Borschberg bu süreçte elde ettikleri deneyim ve bilgi birikimini Uluslararası Temiz Teknolojiler Komitesi’ne (International Committee for Clean Technologies) aktaracaklarını, bu sayede Solar Impulse programı kapsamında yıllar içerisinde elde edilen bilginin temiz teknoloji ve yenilenebilir enerji alanındaki inovasyonlara rehberlik edeceğini duyurdular. Planlanan çalışmalar arasında güneş enerjisiyle çalışan pilotsuz hava aracı (drone) da bulunuyor.
 
Bu sıra dışı dünya turunun son uçuşunu gerçekleştiren Bertrand Piccard, Abu Dabi’ye inişinin ardından şunları dile getirdi: “Bu, sadece havacılık alanında değil, enerji alanında da tarihi bir ilk. Eminim ki 10 yıl içerisinde 50 kişilik güneş enerjisiyle şarj olan elektrikli uçakların kısa ve orta mesafede uçuşları gerçekleştirdiklerine şahitlik edeceğiz. Ama bu yeterli değil. Bugün Solar Impulse’ta kullandığımız temiz teknolojiler gündelik hayatımıza entegre edilebilir ve böylece çok karlı bir şekilde karbon emisyonunu yarı yarıya azaltabiliriz. Solar Impulse sadece bir başlangıçtı, şimdi bunu daha da ileriye taşıma vakti”. Güneş enerjisiyle dünya turunu tamamlayan Bertrand Piccard ve André Borschberg, yaşam kalitesini artıran yeni nesil, temiz teknolojilerin kullanımını teşvik etmek için çalışmalarına devam ediyor. Öncelikle “future is clean” (gelecek temiz) inisiyatifi kapsamında Temiz Teknolojiler Uluslararası Komitesi’ni kurarak hükümetlere ve şirketlere enerji politikaları hakkında bağımsız ve güvenilir bir danışmanlık sunmayı hedefliyorlar.
 
Ayrıca Solar Impulse mühendislik ekibi yüksek dayanıklılığa sahip, yüksek irtifalarda aylarca uçabilen, pilotsuz hava araçları üretmek üzere çalışmalarını sürdürüyor. Bu proje başarıya ulaştığında çok büyük çaplı katma değer sağlayan hizmetler verilebilecek ve bugün uyduların sağladığı hizmetler çok daha esnek ve sürdürülebilir bir şekilde sunulmaya başlanacak. 9 Mart 2015’te André Borschberg’in pilot koltuğunda oturduğu Solar Impulse, Abu Dabi’den tarihi dünya turuna başladı. Sadece güneş enerjisiyle şarj olan elektrikli, solo hava aracını Piccard ve Borschberg sırayla kullanarak tam 17 uçuş gerçekleştirdiler ve 40 bin km’den fazla yol kat ettiler. Asya, Pasifik Okyanusu, Amerika, Atlantik Okyanusu, Akdeniz ve Orta Doğu üzerinden dünya turunu tamamladılar. Dünya Hava Sporları Örgütü tarafından Piccard ve Borschberg’in bu tarihi dünya turuyla şimdiye dek 19 rekora imza attıkları açıklandı. Bunlar arasında Borschberg’in kontrolünde Japonya’dan Hawaii’ye, Pasifik Okyanusu üzerinde 5 gece ve 5 gün hiç durmadan yaptığı uçuş ile bir solo uçağın en uzun süre havada kalış rekoru ve Piccard’ın güneş enerjisiyle çalışan hava aracıyla ilk kez Atlantik Okyanusu’nu geçişi yer alıyor.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics