Bilişim Dünyası 04 EKİM 2010 / 14:30

Günü ısıya dönüştüren teknolojiler


Kayseri merkezli Ezinç, güneş enerjisi ile su ısıtma sistemleri pazarı öncülerinden. Şirket geldiği noktada 80 ülkeye ihracat yapıyor.
Kayseri merkezli güneş enerjisi sistemleri üreticisi Ezinç, yaklaşık 30 yıllık bir geçmişe sahip. Alüminyum üretimiyle yola çıkan şirket, gelinen noktada özellikle su ısıtma sistemlerinde öncü markalar arasında yerini almış durumda. Yurtiçinde çözümleriyle yedi bölgede yaygınlaşan Ezinç, Almanya ile başlayan ihracat serüveninde 80 ülkeye erişmiş durumda.
Sektörün hızlı büyümesi, bu alanda öncü olmanın verdiği avantaj ve zaman içerisinde insan kaynaklarına yapılan yatırımlarla bugünkü noktaya geldiklerini belirten Ezinç Genel Müdürü A. Hakan Alaş, “Türkiye’de en büyük üretici konumundayız. Aynı zamanda en yaygın satış ağına sahibiz. Ezinç’in 600’ün üzerinde bayisi bulunuyor. Kayseri’deki merkezin yanı sıra dağıtım merkezi ve pazarlama ofisleri olarak Samsun, İzmir ve Antalya’da ofislerimiz mevcut” dedi.
Güneş enerjisiyle su ısıtma teknolojilerinde de önemli gelişmeler kaydedildiğini belirten Alaş, bu kulvarda hiçbir ithal girdinin olmamasının yanı sıra yeterli teknolojiye sahip olunmasının önemli olduğunu vurguladı. Su ısıtma sistemlerinde uzun soluklu çözümler ürettiklerini kaydeden Alaş, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu çözümlerde bölgesel ve coğrafi koşullara göre ürünler çeşitleniyor. Bunun yanı sıra hastanelerden otellere kadar pek çok sektöre hitap eden endüstriyel çözümlerimiz de söz konusu. Şirketimiz bünyesinde bir proje üretme ve uygulama departmanı var. 2009 yılında bu kapsamda 150 tane proje üretmiş durumdayız. Bunun 51 tanesinin satışı gerçekleşti.”

Gün ışığını ölçen yazılım
Ezinç, üretim çalışmalarını Ar-Ge ile güçlendirmeyi hedefliyor. Otomasyonu da dahil olmak üzere üretimde kullanılan pek çok makineyi de kendilerinin ürettiğini ifade eden Alaş, Ar-Ge çalışmalarıyla hayata geçirdikleri yazılım Günsoft hakkında ise şu bilgileri verdi: “Güneş enerjisi hesaplama yazılımı olan Günsoft, Türkiye’nin her yerleşim biriminde güneş ışınımının 365 gündeki şiddetini veri merkezine kaydediyor. Son 40 yıl içindeki güneş ışınımlarının ortalaması veri merkezine girilmiş durumda. Burada kullanıcının hangi sistemi kullanması gerektiği; konuyla ilgili sorulara alınan yanıtlarla belirleniyor. Satış kanalının işini kolaylaştıran Günsoft’u yeni sürümlerle geliştiriyoruz. Gelecek yıl başında üçüncü sürümünü hayata geçirmeye hazırlanıyoruz.”

Bayiler eğitiliyor
Ezinç, güneş enerjisi sistemlerinin yaygınlaşması amacıyla çözüm sunan bayilerine eğitimler ve proje desteği veriyor. Bunun önemini vurgulayan Alaş, “Yanlış uygulamalar da sektörün önünde ciddi bir sıkıntı haline geliyor. İnsanlar güneş enerjisinin sağladığı avantajlara olan inancını kaybediyor” dedi.
Ezinç toplam 240 kişilik bir kadroya sahip. Bu insan kaynağının 225 kişilik kısmı Kayseri’de konumlanmış durumda.

Devlet desteği pazarı hareketlendirecek
Ezinç’in uzmanlık alanına işaret eden Alaş, güneş enerjisiyle su ısıtma sistemlerinin yanı sıra güneş enerjisiyle elektrik üretimi üzerine de çalışmalarının olduğunu kaydetti. Alaş konuyla ilgili şunları aktardı: “Elektrik üretimi konusunda pazar henüz çok sınırlı. Bu konuda beklenti içerisindeyiz. Güneşten elektrik üretimi sistemlerinde maliyet sorunu da söz konusu. Bileşenler çok pahalı.”
Teminat bedeline değinen Alaş, düşük destek bedeli nedeniyle amorti süresinin uzadığını; dolayısıyla bu durumun yurtdışından yatırımcı gelişini engellediğini kaydetti. Türkiye’de güneş enerjisi santrallarının kurulması fikrinin ön planda olduğunu belirten Alaş, Enerji Bakanlığı’nın Türkiye’nin güneşlenme haritasını çıkardığını; bu haritalarda güneş santrallarına uygun noktaların belirlendiğini kaydetti ve ekledi:
“Güneş enerjisinden elektrik üretimi sektörü bütün dünyada olduğu gibi Türkiye’de de devletin gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği düzenlemelerle büyüyecek.”

Mobil ısıtma sistemi: Nanosol
Ezinç, gerçekleştirdiği Ar-Ge çalışmalarıyla taşınabilir bir su ısıtma sistemi geliştirmiş durumda. Nanosol olarak isimlendirilen bu ürün, güneş gören bir balkon, teras ya da benzeri bir yere konuyor. Sisteme soğuk su girişi sağlandığında, gün boyunca sıcak su sağlıyor. 85 litrelik kapasitesi bulunan ürün, 4 kişilik bir ailenin sıcak su ihtiyacını karşılayabiliyor. Bu ürünün özellikle yaz aylarında verimli olacağını söyleyen Alaş, taşınabilir ve ekonomik olmasının yanı sıra kolay kullanılabilmesinin avantaj sağladığını sözlerine ekledi.
ETİKETLER : Sayı:790

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics