Bilişim Dünyası 14 NİSAN 2014 / 08:10

Güvenli e-ödeme sistemleri yaygınlaşıyor

Son yıllarda özellikle mobil cihazların da artması ve internet üzerinden alışverişin alışkanlık haline gelmesiyle birlikte güvenli e-ödeme sistemlerine duyulan ihtiyaç arttı.

Geçtiğimiz on yıla baktığımızda yüksek hızlı sabit internet, mobil internet, mobil cihazların yaygınlaşması gibi çeşitli etkenlerden dolayı internet üzerinden alışverişin inanılmaz bir şekilde arttığını görüyoruz. Kredi kartı bilgilerinin internet üzerinden alınıp işlemlerin elle yapıldığı bir dönemden süreçlerin tamamen çevrimiçine dönüştüğü bir döneme girdik. Bu ödemelerin daha güvenli olması ve kullanıcıların daha rahat alışveriş yapabilmeleri için şirketler ürün ve hizmetlerini geliştirmeye devam ediyorlar.
Bu alanda hizmet veren şirketlerden birisi olan Asseco SEE’nin Güvenli E-ödeme Çözümleri Grup Yöneticisi Burak Kutlu ile Türkiye’de çevrimiçi ödeme sistemleri ve pazar hakkında kısa bir söyleşi gerçekleştirdik.

Türkiye’deki çevrimiçi ödeme sistemlerinde ne durumdayız? Sizce ne gibi geliştirmeler yapılması gerekiyor?
Türkiye’de e-ticaret hacmi son yıllarda inanılmaz bir hızla büyüdü ve büyümeye devam ediyor. BKM verilerine baktığımızda internet üzerinden yapılan kartlı ödemelerin hacmi 2013 yılında yüzde 37 artış göstererek 35 milyar liraya yükseldi. Bu artış internet üzerinden yapılan tüm ödemelerle ilgili yeni ürünleri ve çözümleri de beraberinde getirecek E-ticaret ayrıca “mail order” tahsilat altyapısı olarak da kullanılmaya başlandı. Uzmanlığımız olan e-ödeme alanında ise şu anda farklı ödeme türlerinin de internet ve mobil ortamlara kaydığını gözlemliyoruz. E-devlet uygulamaları, vergi tahsilatları, düzenli aidat ödemeleri gibi ödemelerin ortam değiştirdiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle mobil cihazlardan yapılan alışverişlerin de artması, bu tür cihazlardan kart bilgilerinin girilmesinin zorluğu düşünüldüğünde piyasada var olan e-cüzdan çözümlerinin sayısının artacağını söylemek mümkün. Ayrıca bu artış internet üzerinden yapılan sahtekârlıkların sayısında da artış anlamına geleceğinden, üye iş yerlerine özelleştirilmiş sahtekârlık izleme ve önleme çözümlerinin önem kazanacağını söyleyebiliriz.

Ödeme sistemleri konusunda hangi hizmetleri sunuyorsunuz?
Güvenli e-ödeme sistemleri alanında, Türkiye’de geniş bilgi birikimine ve tecrübeye sahibiz. Türkiye’nin önde gelen bankalarına hizmet, ürün satış ve bakım ve 25 bine yakın iş yerine 7x24 operasyonel ve teknik destek hizmeti sağlıyoruz. 12 ayrı ülkede hizmet vermeye devam ediyoruz. 2000 yılından bu yana e-ticaret sektörüne sanal POS altyapı hizmetleri sunuyoruz. Üye işyerlerinin kredi kartı ile çevrimiçi ödeme kabul etmelerine olanak sağlayarak, fiziksel dünyada yapılan tüm işlemlerin güvenli bir şekilde sanal dünyada da gerçekleştirilmesini sağlıyoruz. Dışkaynak hizmeti olarak sunduğumuz bu çözüm, banka ortamında değil, kendi bünyemizde barındırılan güvenli bir altyapı üzerinde çalışıyor. Türkiye’de sunduğumuz hizmeti kullanan 10 bankanın, üye işyerlerine, 7x24 hizmet veren operasyon ekibimizle destek veriyoruz.

KOBİ’lere yönelik çözüm ve hizmetleriniz bulunuyor mu?
Müşterilerine hızlı ödeme deneyimi yaşatmak isteyen e-ticaret üye işyerlerine ve abonelik, üyelik gibi tekrarlayan ödemelerini sanal POS altyapısıyla yönetmek isteyen şirketlere, güvenli kart saklama ve e-ödeme sistemi olan Merchant Safe Unipay çözümümüzü sunuyoruz.
Merchant Safe Unipay, tekrarlayan ödeme ve ödeme talimatı alma özellikleriyle sanal POS’larını tahsilat amaçlı kullanan şirketlerin kayıtlı kredi kartı bilgilerini kullanarak, tahsilatlarını gerçekleştirmesini sağlıyor. Tek bir arayüzle tüm sanal POS altyapısının yönetilebilmesi ise işyerlerine kullanım kolaylığı sağlıyor. Ek olarak, Merchant Safe Unipay’in görsel ve işlevsel olarak özelleştirilebilen güvenli ödeme sayfası sayesinde, kart sahipleri, yani müşteriler farklı bir ödeme aracı kullandıklarını hissetmeden, ödeme işlemlerini gerçekleştirebiliyorlar.

Türkiye’deki yatırım ve projelerinizden bahsedebilir misiniz?
Türkiye’deki büyüme hedeflerimiz çerçevesinde ürün yelpazemiz her geçen gün zenginleşiyor. Asseco SEE olarak öncelikli hedefimiz, müşterilerimize katma değer yaratacak çözümlerle, satış öncesinden, teknik destek sürecine kadar en kaliteli hizmeti sunmak. Türkiye’de sunduğumuz çözümleri, aynı zamanda Asseco’nun aktif olduğu ülkelerde de sunuyoruz. Güvenli e-ödeme çözümlerimiz şu anda 12 farklı ülkedeki banka ve finansal kurumlar tarafından kullanılıyor. 2014 yılı içinde Türkiye’de ve yurtdışında NestPay sanal POS altyapısını kullanan bankaların sayısını artırmayı hedefliyoruz. E-ticaretin hızla geliştiği ülkemizde, kart saklama çözümlerini yaygınlaştırmak da öncelikli hedeflerimiz arasında. Ayrıca, Merchant Safe Unipay çözümümüze katma değerli servisler ekleyerek, üye işyerlerinin e-ticaret sektöründe fark yaratmalarına olanak sağlayacak çözümleri ve hizmetleri kullanıma almayı planlıyoruz.
ETİKETLER : Sayı:967

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics