Bilişim Dünyası 08 HAZİRAN 2015 / 07:04

Güvenli şehirler için çözümler

Motorola Solutions, Barselona’da düzenlenen Critical Communications World 2015’de kamu güvenliğini en üst düzeye çıkarmayı amaçlayan yeni teknolojilerini, cihazlarını, yazılımlarını ve hizmetlerini tanıttı.

Tüm dünyadaki kritik iletişim alanında ürün ve çözüm geliştiren şirketleri bir araya getiren Critical Communications World’ün 17’incisi bu yıl İspanya’nın Barselona şehrinde gerçekleştirildi. TETRA ve Critical Communications Association işbirliği ile gerçekleştirilen etkinliği 4.000’in üzerinde ziyaretçi takip etti.

Aynı zamanda etkinliğin sponsorları arasında yer alan Motorola Solutions, olaylara ilk müdahale eden yetkililerin kullanacağı akıllı cihazlar ve kamu güvenliğini tehdit edecek olayların tahmin edilmesi ve önlenmesini sağlayacak yeni çözümlerini duyurdu. Aslında bir ekosistem sayılabilecek bu ürün ve çözümler çeşitli yazılımlar, son kullanıcı cihazları ve diğer altyapı sistemlerinden oluşuyor.

Etkinlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan Motorola Solutions Avrupa, Afrika, Latin Amerika ve Karayipler’den Sorumlu Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Manuel Torres, “Kamu güvenliği ve görev kritik örgütlerde kullanılan veri miktarı her geçen gün katlanarak artarken bu verilerin hızla analiz edilmesi ihtiyacı da büyüyor. Kurumlar daha sofistike ve bilgiye dayalı altyapılara ihtiyaç duyuyor.  Verilerin akıllı bir şekilde toplanması, analiz edilmesi ve bilgiye dönüştürülmesi sadece olaylara müdahale zamanını kısaltmakla kalmıyor aynı zamanda olayların doğasını da değiştirebilme potansiyeli sağlıyor. Bu sayede olaylar daha meydana gelmeden tahmin edebilme ve bunlara müdahale edebilme şansını elde ediyoruz. Dolayısıyla çok daha güvenli bir şehirde yaşama imkanı buluyoruz” dedi.

Frost & Sulivan’ın yaptığı bir araştırmaya göre insanların yüzde 60’ının 2025 yılında şehirlerde yaşayacağı tahmin ediliyor. Bu tarihte toplanan veri miktarının ise zetabayt (milyar terabayt) ile ölçüleceği bekleniyor.  Bu yüksek hızlı şehirleşme ve “büyük veri” görev kritik iletişim sistemlerinde çok daha kapsamlı bir zekanın olmasını gerektirecek.

Gelecekteki bu ihtiyacı gören Motorola Solutions şimdiden çeşitli sistemler üzerinde çalışıyor ve bunları hayata geçiriyor. Örneğin video, fotoğraf, sosyal medya, sensör ağları ve diğer yerlerden gelen verileri gerçek zamanlı bilgiye dönüştüren ve bunların kamu güvenliği ile görev kritik örgütlerde kullanılabilmesini sağlayan çözümler geliştiriyor. Ortaya çıkan iletişim platformu, bağlanan kullanıcılara işbirlikçi bir ortam sağlarken kullanılan cihaz ya da ağdan bağımsız olarak doğru bilgiye en kısa zaman içerisinde ulaşılabilmesini sağlıyor
Motorola Solutions etkinlikte verileri bilgiye dönüşmesini sağlayan Motorola Real-Time Intelligence Client; bilginin son kullanıcıya kullandıkları cihaz ve ağdan bağımsız olarak doğru zamanda ve doğru bir şekilde eriştirilebilmesini sağlayan WAVE Work Group Communications;  olaylara kısa sürede müdahale edilebilmesini sağlayan TETRA ve LEX LTE destekli görev kritik cihazlar, Akıllı Veri Portalı; gelişmiş güvenlik, daha fazla kapasite, TEDS (TETRA Enhanced Data Service) ve tümleşik uygulama hizmetleri sağlayan Dimetra IP 8.X platformunu duyurdu.

Etkinlikte ayrıca zorlu şartlar altında çok daha iyi performans verebilmeleri için yeniden tasarlanan MTP8500Ex ve MTP8550EX TETRA ATEX el telsiz cihazları da tanıtıldı. Çeşitli sensörlerle ve diğer aksesuarlarla birlikte çalışan yeni telsiz cihazları çok daha geniş bir kapsama alanı da sağlıyor.  LEX 10 LTE avuçiçi cihazı da sahip olduğu Public Safety Experience arayüzü ve diğer uygulamalarla görev kritik olaylarda çalışan kullanıcılar için gelişmiş özellikler sağlıyor.

Geleceğin teknolojileri de sergilendi

Motorola Solutions’ın standında gelecekte sokaklarda sıkça göreceğimiz çeşitli yeni teknolojiler ve cihazlar da sergilendi. Bunlar arasında en ilginç olanları ise akıllı gözlükler ve Drone’lar oldu. Etkinlik alanında deneme fırsatı bulduğumuz zor şartlarda kullanım için tasarlanmış olan gözlük olaya müdahale eden yetkililere birçok kolaylık sağlıyor. Telsiz görüşmesine gerek kalmadan olay yerindeki arkadaşlarının yerini görebilme, olay yeri ile ilgili bilgileri alabilme, olay yerinin video kaydı gibi özellikler sağlıyor. Örneğin bir polis memuru olay yerine geldiğinde silahını kılıfından çıkarttığı anda gözlük üzerindeki kamera devreye giriyor ve hem yayın hem de kayıt yapmaya başlıyor. Yine gelecekte oldukça sık görmeye başlayacağımız bir diğer teknoloji ise Drone’lar olacak. Motorola Solutions’ın geliştirdiği cihaz bele takılıp rahatça taşınacak kadar küçük ve hafif. Üzerinde birden fazla kamera bulunuyor. Örneğin bir itfaiye memuru yanan bir binaya girmeden önce bu Drone’u binaya göndererek durumun ciddiyeti ile ilgili bilgi alabilecek ve gerekli önlemleri alabilecek. Ya da bir polis memuru bir olaya müdahale etmeden önce bu Drone’u göndererek olay yerinde kaç kişi olduğu kaçının silahlı olduğu gibi bilgileri önceden alabilecek. Kısacası hem olay yerine müdahale edenlerin işini kolaylaştıracak hem de hayat kurtaracak. Etkinlikte ayrıca birçok teknoloji ile donatılmış polis araçları ve çeşitli gözetleme sistemleri de tanıtıldı.

Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen kamu güvenliği ve kritik iletişime ihtiyaç duyan uzmanları bir araya getiren etkinlikte Motorola Solutions Türkiye Genel Müdürü Bora Gürçay ile kısa bir söyleşi yapma fırsatı da bulduk.

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye’de büyüme hedeflerimiz var. Şu an tamamen telsiz altyapıları ve terminallere odaklanmış durumdayız. Geçen yılın rakamlarına göre yüzde 30 gibi bir büyüme rakamımız var. Türkiye’de analogdan dijitale geçiş süreci devam ediyor. Türkiye’de yüzde 45’in üzerinde bir pazar payımız var. Birçok kullanıcıya hitap eden geniş bir ürün yelpazemiz var. Kanal tabir ettiğimiz distribütörlerimiz ve bayilerimiz üzerinden büyümeye devam edeceğiz. Yapımızı daha da güçlendirerek mevcut müşterilerimiz ile ilişkilerimizi geliştirirken yeni müşterilere de erişebilme imkanı bulacağız. Türkiye’de Motorola Solutions’ın kendi ofisi var, bu ofiste bulunan satış ve destek ekibimiz ile hizmet veriyoruz. Motorola uzun yıllardır Türkiye’de varlığını sürdürüyor ve Türkiye en önemli pazarlardan birisi olmaya devam edecek.

Türkiye’de özellikle kamu, enerji, madencilik gibi sektörler bizim hedeflerimiz arasında yer alıyor. Son yıllarda özelleştirmenin de etkisi ile birlikte enerji alanındaki şirketlerle yakın çalışmaya başladık. Mevcut altyapılarını yenileriyle değiştiriyorlar. Belediyeler ve kamu sektöründe çeşitli tamamen ihtiyaçlara göre çözümler geliştiriyoruz.
ETİKETLER : 1025

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics