Bilişim Dünyası 05 KASIM 2017 / 16:50

Güvenliğe ‘bütünsel’ bakış şart

Küresel bazda güvenli şehir teknolojileri sunan Ekin Teknoloji, Avrupalı güvenlik otoritelerine güvenli şehirlerin mümkün olduğunu anlattı. Avusturya Cezai Soruşturma Birliği tarafından Viyana’da gerçekleştirilen sempozyum, Almanya, İtalya ve Avusturya emniyet teşkilatlarından ve Interpol’den çok sayıda yetkiliyi, akademisyeni ve güvenlik uzmanını buluşturdu. Güncel güvenlik sorunlarının ve kamu düzenini sağlama hedefiyle geliştirilen güvenli şehir teknolojilerinin değerlendirildiği sempozyumun konuşmacıları arasında yer alan Ekin Teknoloji’nin Yönetim Kurulu Başkanı Akif Ekin, ‘Güvenli Kentin Ütopyası Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada güvenlik açığının entegre sistemlerle çözülebileceğini belirterek, “Günümüzde güvenlik konusu bütüncül şekilde ele alınmalı. Geliştirdiğimiz sistem ve teknolojilerle daha güvenli ve huzurlu şehirlere kavuşmak mümkün” dedi.
Avrupa’dan Ortadoğu’ya, pek çok kentin güvenlik teknolojilerini kuran ve güvenli şehir teknolojilerinde ‘mobil devriye’ dönemini başlattıklarını vurgulayan Akif Ekin, sempozyumda birbiriyle ilişkili son teknolojiler sayesinde güvenli şehirler kurulabileceğine dikkat çekti ve şöyle devam etti:
“Güvenlik açığı sorunu ancak entegre sistemlerle ortadan kaldırılabilir. Tüm şehri hatta tüm ülkeyi tek bir noktadan kontrol etmeyi sağlayan güvenli şehir işletim sistemleri hızlı karar alabilmek, anında müdahale edebilmek ve koordinasyonu sağlamak açısından büyük avantaj sağlar. Merkezi komuta kontrol sistemlerine entegre olabilen binlerce kamera sayesinde ihlal ya da şüpheli durumlar karşısında hızlı aksiyon alınabilir. Bu da güvenlik kuvvetlerine güçlü bir altyapı oluşturur. Havalimanlarından kamu binalarına, sınır kapılarından sokaklara kadar insanın olduğu her yer daha güvenli ve yaşanabilir hale getirilebilir.”

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics