Bilişim Dünyası 23 OCAK 2016 / 14:59

Güvenlik korkusu, IoT’de talebi de sınırlıyor

 
Accenture’ın CES 2016 kapsamında 28 ülkede, 28 bin tüketicinin katılımıyla hayata geçirdiği araştırma, yükselen güvenlik endişeleri ile akıllı telefon, tablet ve PC’lere talepte azalma olduğunu, akıllı saat, giyilebilir fitness ve akıllı ev termostatları gibi cihazları kapsayan IoT pazarındaki durgunluğun da tüketici elektroniği endüstrisinin önünde engel yarattığını ortaya koyuyor.
Araştırma, Ekim-Kasım 2015 tarihleri arasında; Almanya, Amerika, Avusturalya, Birleşik Arap Emirlikleri, Brezilya, Çek Cumhuriyeti, Çin, Endonezya, Filipinler, Fransa, Güney Afrika, Güney Kore, Hindistan, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İtalya, Japonya, Kanada, Macaristan, Meksika, Polonya, Romanya, Rusya, Slovakya, Suudi Arabistan ve Türkiye’de 28 bin tüketiciyle online olarak gerçekleştirdi.
 
Güvenlik endişesi ön planda 
Araştırmaya katılanların yüzde 47’sinin, akıllı telefon, giyilebilir cihazlar, akıllı ev cihaz ve uygulamaları ile benzeri IoT cihaz ya da servislerini satın almada en önemli engelini güvenlik endişesi ve kişisel bilgilerin gizliliği oluşturuyor. Bu yıl içinde IoT cihazı almayı planlayanların yüzde 69’u ise bu ürünlerin haklanabileceğini, bunun da veri çalınması ve ürünlerde bozulma ile sonuçlanabileceğini bildiğini söylüyor.
 
Temkinli olmayı tercih edecekler 
IoT cihazı sahipleri ya da önümüzdeki yıl bir ürün almayı planlayanların yüzde 37’si bu cihazları ya da servisleri kullanırken daha temkinli olmayı tercih ederken, yüzde 24’ü IoT ürünlerini satın almayı ertelediğini belirtiyor. Yüzde 18’i ise mevcut IoT ürün ya da servislerinin güvenli olduğundan emin olana kadar bunları kullanmayı bıraktığını söylüyor. 
 
Talep gelişim hızı yavaşladı 
Araştırma, geleneksel teknoloji cihazlarına talebin de ağır bir ilerleme içinde olduğunu ortaya koyuyor. Örneğin; akıllı telefon almayı düşünenlerin oranı geçtiğimiz yıla oranla 6 puan gerileyerek yüzde 48’de kalıyor. Yeni bir TV ya da tablet almayı planlayanların oranı ise geçen yıla göre 8 puan düşerek yüzde 30 oluyor.
Accenture Türkiye Teknoloji Grubu Lideri ve Yönetici Ortağı Emre Hayretci’ye göre rapor; tüketici teknolojileri pazarındaki yavaşlamanın küresel boyutta olduğunu gösteriyor. Pazar, artık sadece gösterişli cihazlarla değil, daha çok güvenlik sağlama, inovatif ve pratik dijital servisler ile açık işbirlikleri yapabilmek ile ilgili. Bu tanımı yapan Hayretci, “Bilgi güvenliği kaygıları artarak devam ediyor. Şirketlerin bu konuyu ciddiye alarak bu alandaki yatırımlarını gözden geçirmesi gerek. Giderek azalan cihaz taleplerine karşın, endüstrinin müşterilerin güven içinde kullanabilecekleri inovatif, katma değerli servisler sunma konusunda keskin bir dönüş yapmaya ihtiyacı var” açıklamasında bulundu.
 
‘Giyilebilir’ ilgisi sınırlı 
Araştırma, IoT cihazları pazarındaki hareketsizliği gösteriyor. Önümüzdeki yıl akıllı saat almayı planlayanların oranı, geçtiğimiz yıla oranla sadece 1 puan artış göstererek yüzde 13 oldu. Giyilebilir fitness araçları ve sağlık cihazları, akıllı termostatlar ve bağlantılı ev güvenlik kameralarını kapsayan çeşitlilikteki cihazlardan birini almayı planlayanların oranı ise yüzde 9 ile geçtiğimiz yılla aynı seviyede.
Araştırmaya göre, ürünler tüketicilerin pil ömrü, kullanım kolaylığı ve tasarım beklentilerini karşılamakta yeterli performans da gösteremiyor. Hayretci; bu pazarı hareketlendirmek için tüketici teknolojileri şirketlerinin ekosistem, veri paylaşımı ve birden fazla şirketle entegre servis yaratma gibi konuları göz önünde bulundurmaları gerektiğinin altını çiziyor.
ETİKETLER : 1056 Accenture CES 2016

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics