Bilişim Dünyası 10 HAZİRAN 2016 / 14:22

Güvenlik risklerine karşı işbirliği şart

Intel Security, “İşbirliği Güvenlik Operasyonlarını Nasıl Geliştirebilir - Gelişmiş Tehditlere Karşı Yeni Gizli Silah” isimli küresel bir rapor yayınladı. Rapor, siber güvenlik yetersizliklerine karşı hazırlıklı olmak ve çözüm üretmek için, güvenlik teknolojileri ve otomasyon ile bu teknolojileri kullanan insanlar arasındaki işbirliğinin önemine dikkat çekiyor. Raporda öne çıkanlar şöyle: 
 
SOC (Security Operations Center) analistleri, olay müdahale ekipleri ve uç nokta yöneticileri arasında geliştirilmiş bir işbirliğinin, olaylara müdahale etkinliğini yüzde 38 oranında artıracağı beklenmektedir.
Bir güvenlik probleminin tespiti ve giderilmesi için ortalama olarak 64 saat gerekirken; uzaktan gelişmiş tehdit ve olay yönetimi (ATIM) ile şirketlerin yaklaşık yarısı daha hızlı keşif, müdahale ve iyileştirme sağlamaktadır.
Kuruluşlar, bir olayı araştırmak ve çözümlemek için ortalama olarak dört farklı ürün kullanmaktadır. Şirketlerin yüzde 20’si araştırma ve çözümleme sürecini tamamlamak için 6 ile 15 arasında ürün kullandıklarını belirtmiştir. 
Şirketlerin güvenlik yatırımlarında önceliklerini, yüzde 40’la tespit araçları,  yüzde 33’le önleme araçları ve yüzde 32 ile SOC analistleri, olay müdahalecileri ve uç nokta yöneticileri arasında geliştirilmiş işbirliği oluşturuyor. Intel Security tarafından gerçekleştirilen araştırma, dağınık güvenlik operasyonlarının günümüzün gelişmiş güvenlik tehditlerine karşı etkisiz olması sebebiyle şirketlerin işbirliğine yatırım yapmak istediklerini ortaya çıkarıyor. Katılımcılar, manuel olarak gerçekleştirdikleri birçok görevi otomatikleştirmek ya da yarı otomatikleştirmek için hazır olduklarını belirtiyor.
ETİKETLER : Intel Security

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics