Bilişim Dünyası 03 AĞUSTOS 2015 / 09:01

Güvenlik süreçleri verimli yönetiliyor

'Bütünleşik güvenlik’ kavramı kapsamında çözümler sunan Securitas, özel güvenlik hizmetlerini teknoloji ile birleştiriyor.

Securitas Ülke Başkanı Murat Kösereisoğlu, hem Securitas’ın hem de Securitas Türkiye’nin yapı taşlarına değinerek 21 segmente özel güvenlik çözümleri sunduklarını kaydetti. Securitas, uzman güvenlik, teknoloji ve danışmanlık hizmetlerinin de yer aldığı geniş bir yelpazede; endüstriyel tesislerden, ofislere, mağazalardan, havalimanlarına kadar pek çok noktada, 53 ülkede 320 binden fazla çalışanıyla iş ortaklarının ihtiyaçlarına özel güvenlik çözümleri sunuyor. Kösereisoğlu, iş ortaklarının sektörel ve özel ihtiyaçlarına uygun güvenlik çözümleri sunmaya odaklandıklarının altını çizerek “Farklı segmentlerdeki iş ortaklarımıza sunduğumuz güvenlik hizmetinin başarısı, iş felsefemizin de temelini oluşturan ‘güvenlik bilgisi’. Temel hizmetlerimiz; uzman güvenlik, devriye hizmetleri, alarm  izleme, elektronik güvenlik çözümleri, danışmanlık ve araştırma. Securitas’ın 2014 yılındaki cirosu; yaklaşık 70,217 milyon İsveç Kronu, faaliyet geliri ise, yaklaşık 3,505 milyon İsveç Kronu” açıklamasını yaptı.

 

Hem üretimi hem de üretim kalitemizi artırmamız gerekiyor

Securitas’ın 1934 yılında bir güvenlik şirketi olarak İsveç’te kurulduğunu söyleyen Kösereisoğlu, Securitas Türkiye’nin süreçlerini de şöyle aktardı: “Securitas Türkiye, 8 bölge müdürlüğü ve 8 şube müdürlüğü ile Türkiye genelinde 556 projede, 2.143 hizmet noktasında 10 binden fazla güvenlik görevlisiyle hizmet veriyor. Türkiye genelinde telekomünikasyondan finansa, havacılıktan madenciliğe, enerji sektöründen endüstriyel tesislere kadar 21 segmente özel güvenlik çözümleri sunuyoruz. 1992 yılında, Türkiye özel güvenlik pazarında ilk kurulan şirketlerden biri olan DAK Güvenlik ile Securitas Türkiye’nin temeli atılmış oldu. 2006 yılına gelindiğinde DAK ile Kare Güvenlik, Securitas Güvenlik Hizmetleri adı altında birleşti. Securitas Türkiye bugün, Securitas Avrupa Güvenlik Hizmetleri’ne bağlı olarak faaliyetlerini sürdürüyor. Teknoloji ve bilgiyi, hizmetlerimize bütünleştiriyoruz.  Güvenlik çözümü yaratırken, uzman güvenlik hizmetleriyle güvenlik teknolojilerinin ne ölçüde ve nasıl bir araya getirileceği; sahadaki güvenlik görevlisinin ne yapması gerektiği ve izleme merkezindeki özel eğitimli operatörler tarafından ne yapılabileceği arasındaki ilişkiyi doğru kurgulamak gerekiyor. Bu denklem, geleneksel özel güvenlik hizmeti anlayışının dışında, küresel deneyim ve farklı uzmanlıkların bir araya getirilmesi sonucu iş ortaklarımıza artı değer yaratarak çözülebilir. Securitas olarak amacımız, daha güçlü ve daha uzun süreli iş birliktelikleri için uzmanlığımızı dünyadaki yeni güvenlik eğilimleriyle birleştirmek ve iş ortaklarımızın özel ihtiyaçlarına en uygun güvenlik çözümünü, ‘tek sözleşme’ ve ‘tek muhatap’ ile sunmak.”

Kayıt dışılığın sektördeki en önemli sorunlardan biri olduğuna da değinen Kösereisoğlu, ekonomik politikaların sağlam yapılması gerekliliğinin de altını çizerek “Hem üretimi hem de üretim kalitemizi yükseltmemiz lazım” ifadesini kullandı.

Güvenlik teknolojisine yapılan yatırım mali yük getirmez

Kösereisoğlu, Securitas Türkiye’nin özel güvenlik sektörüne kazandırdığı yeni hizmet modeli, ‘Bütünleşik Güvenlik Çözümleri’nden de bahsederek şunları aktardı: “Securitas, iş ortakları için danışmanlık, koruma ve uzman güvenlik hizmeti, resepsiyon, itfaiye, teknoloji, yatırım ve teknik destek konularını ‘bir’ çözümde birleştiren güvenlik çözümleri entegratörü. Bütünleşik  güvenlik çözümlerinin  yapı taşlarını; uzman güvenlik hizmetleri, teknoloji, uzaktan izleme hizmetleri, kontrol hizmetleri ile danışmanlık hizmetleri oluşturuyor. Bu da, yapı taşlarının en verimli şekilde bir araya getirilmesinden oluşan ve tasarruf sağlayan müşteri odaklı bir yaklaşım. Bütünleşik güvenlik çözümleri içerisindeki teknoloji kullanımıyla iş ortaklarımıza güvenlik süreçlerini daha verimli yönetme imkânı sağlıyoruz. Sanıldığının aksine, güvenlik teknolojisine yapılan yatırım mali yük getirmez. Güvenlik uzmanı tarafından yaratılan güvenlik çözümünün bir parçası olarak, ihtiyaca uygun yapılan teknolojik yatırım, makul sürelerde sağladığı verimlilik artışı ve güvenlik görevlisi sayısının azaltımından sağlanan tasarrufla kendisini amorti eder. Güvenlik teknolojilerinin kullanımı, daha az işgücüyle daha çok iş yapma, bu sayede maliyetlerden tasarruf etme, yeni iş alanlarında çözümler sunma konusunda büyük fayda sağlar.”

Elde edilen bu faydanın teknolojideki gelişmelere paralel olarak iş ortaklarının lehine artarak devam ettiğine dikkat çeken Kösereisoğlu,  genel yönetim giderlerinin düşürülmesi baskısı nedeniyle iş ortaklarının bu katma değerlere her zaman ihtiyaç duyduğunu söyleyerek, “Özellikle kriz dönemlerinde verimlilik artışı, maliyetlerde tasarruf sağlama ihtiyacı çok daha fazla hissedilir. Güvenlik söz konusu olduğunda bunun çözümü, daha fazla teknoloji kullanımından geçer. Securitas, video, erişim kontrol, alarm, çevre güvenlik, araç ve kişisel takip sistemleri gibi elektronik güvenlik sektöründe ihtiyaç duyulan tüm sistemleri, uzman mühendis ve teknisyen kadrosuyla iş ortaklarına sunuyor” dedi.

Özel video sistemleri ve analiz yazılımlarıyla aksamalar tespit ediliyor

Securitas, uzaktan izleme hizmetleriyle de ilgili bilgi veren Murat Kösereisoğlu, “Bunu, Securitas Alarm İzleme Merkezi aracılığıyla gerçekleştiriyoruz. Merkez, konut, küçük ve orta ölçekli işletmelerle kurumsal iş ortaklarına 7/24 hizmet veriyor. Alarm ve araç takip sistemlerinin izlenmesinin yanı sıra ‘Uzaktan Video İzleme’ Securitas Alarm İzleme Merkezi’nin sunduğu hizmetlerin arasında. Bir video görüntüsünün operatörler aracılığıyla uzaktan izlenmesi, yorumlanması olarak özetleyebileceğimiz bu hizmet; Sanal Devriye, Uzaktan Alarm Doğrulama, Uzaktan Çevre Koruma, Giriş-Çıkış Yönetimi, Uzaktan Refakat ve işletmelerin kendi iş alanlarını geliştirmek için kullanabilecekleri ‘Ticari Bilgi Edinme’ alt ürünlerini barındırıyor. Özel video sistemleri ve analiz yazılımları kullanılarak, örneğin bir imalat hattındaki ürün bozulmaları ve aksamaları tespit edilebilir. Kalabalık alanlardaki insan hareketleri analiz edilebilir, bir bölgeye ya da alana giren çıkan insanlar, araçlar sayılabilir, bir bölgeye bırakılan şüpheli cisimler ya da eşyalar anında tespit edilebilir, bir süpermarketteki boşalan raflar, bir müzenin duvarından alınan çok değerli bir resim anında otomatik uyarılarla belirlenebilir” şeklinde konuştu.

 

 
ETİKETLER : 1032

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics