Bilişim Dünyası 25 KASIM 2017 / 12:18

Güvenlik ve gizlilik temel başlıklar oldu

Innovera tarafından bu yıl üçüncü kez düzenlenen SHIELD Güvenlik Konferansı, “Dijital Geleceği Güven Altına Almak” teması ile 21 Kasım’da İstanbul Çırağan Palace Kempinski’de gerçekleştirildi. Okan Bayülgen ve Burcu Bakdur’un sunuculuğunu üstlendiği konferansta, siber güvenlik odaklı yenilikler ve çözümler ele alınırken, ulusal ve uluslararası çapta uzman isimler konuşmaları ile yer aldı. 
Siber güvenliğin dijital dönüşümde kilit rolüne dikkat çektiği açılış konuşmasında Innovera Genel Müdürü Gökhan Say, “Innovera olarak 10’uncu yılımızı kutluyor, Bilişim 500 listesinde tüm güvenlik entegratörleri arasında birinci olmanın mutluluğunu yaşıyor, bu kapsamda yatırımlarımıza da hız kesmeden devam ediyoruz. İki yıl önce Innovera çatısı altında başlattığımız Ar-Ge ürünümüz Atar, Diffusion Capital Partners’dan (DCP) aldığı çekirdek yatırım ve güçlü yönetim kadrosuyla bugün Atar Labs olarak Ortadoğu ve Avrupa’da birçok ülkede faaliyet gösteriyor”dedi.
Siber saldırılar ve veri güvenliğinin, sadece şirketlerin değil, ülkelerin de önemli bir gündem maddesi olduğunu belirten DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş ise konuşmasında finans teknolojilerinin ötesinde, siber güvenlik de dahil olmak üzere tüm teknolojik gelişmeleri yakından takip ettiklerini söyledi ve şu bilgileri verdi:
"Teknoloji iştirakimiz InterTech’in öncülüğünde, finans sektörüne teknoloji alanında pek çok inovatif ürün ve uygulamayı kazandırdık. Dijitalleşmenin hayatımıza her gün daha fazla nüfuz ettiği günümüzde, bilgi güvenliği de artarak önem kazanıyor. Bu süreç, bir ekosistem ihtiyacı ve bu ekosistem içinde rakip gibi görünen ama aslında yeni partnerlerinizi ortaya çıkarıyor. Biz de hem rekabetin hem de iş birliğinin bir arada olduğu "Rekaberlik" ifadesi ile tanımlayabileceğimiz anlayışa evriliyor, finansal teknoloji şirketlerini (FinTech) rakip değil, bir arada sonuç üreteceğimiz yapılar olarak görüyoruz." 
ABD’li siber güvenlik ve bilgisayar uzmanı Edward Snowden da etkinlik kapsamında ilk kez Türkiye’de sektör uzmanlarıyla bir araya geldi. “Yeni Jenerasyon Mahremiyet & Güvenlik İkilemi Nasıl Çözülecek?” başlıklı konuşması ile Snowden, dijitalleşme ile önem kazanan mahremiyet ve güvenlik konularına değindi ve “Güvenlik problemlerinin arttığı karanlık bir dönemdeyiz.  Bize sunulan dünyayı olduğu gibi kabul etmek zorunda değiliz. Dünyayı değiştirmek ve daha iyi bir yer haline getirmek için çalışmalıyız” yorumunu yaptı. 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics