Bilişim Dünyası 18 NİSAN 2010 / 18:00

Güvenlik yayılıyor

Tedas adı verilen tesis duyarga ağı sistemini geliştiren Genetlab, 2009 yılında 1 milyon dolar ciro yapmayı başardı. Genetlab Genel Müdürü Burak Mengi, 2010 hedeflerinin ise 2,5 milyon dolar ciro olduğunu açıkladı.
Tüpraş ve Sabancı Üniversitesi gibi büyük yerleşkesi olan alanlarda kullanılan Tedas sistemi yerleşkeye izinsiz giriş ya da saldırıları anında sisteme bildirerek binayı koruma altına alıyor. Ürünün 2.0 sürümünün hazır olduğunun altını çizen Burak Mengi, “2011’de sürüm 3.0’ı çıkaracağız. Her yeni sürüm yenilenmiş ve eksiklerinden arınmış olarak geliyor. 3.0’da ürün çocukların bile kullanabileceği kolaylığa erişecek” dedi.
Genetlab, insan kaynağı olarak da büyümesini sürdürüyor. Kadrolarının 12 kişiden 18’e yükseldiğini belirten Mengi, “2010 yılının ikinci yarısında 28, 2011’in ikinci yarısında ise 55 kişilik bir ekibe ulaşmayı planlıyoruz” şeklinde konuştu. Çevre ülkelerde havaalanı, radar güvenliği gibi projeler takip ettiklerini de belirten Mengi, hedef ülkelerin Libya, Bulgaristan gibi yakın çevredeki ülkeler olduğunun da altını çizdi.
Kamu projeleri devam ediyor
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Burak Mengi, “TSK, görüşmeye başladıktan 2,5 sene sonra duyarga ağlarıyla ilgilenmeye başladı. Milli Tank gibi çok önemli projeleri de var. Bence TSK, dünyanın en modern görüş açısına sahip organizasyonlarından bir tanesi. Kamu tarafında DDY, BOTAŞ ve TEİAŞ ile görüşmelerimiz sürüyor. Özellikle işimiz bina güvenliği olduğu için cezaevleri için önemli bir ürün sunmuş oluyoruz ve o tarafta da görüşmelerimiz var. 2010 ve 2011’in bu anlamda çok hareketli geçeceğini söyleyebilirim” dedi.

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics