Bilişim Dünyası 25 ŞUBAT 2013 / 08:07

Güvenlikte ‘büyük veri’ etkisi sorgulanıyor

EMC’nin güvenlik birimi RSA, şirketlerin sayısal varlıklarını farklı iç ve dış tehditlere karşı korumaları için özel olarak tasarladığı “RSA Security Analytics” adlı çözümünün detaylarını düzenlediği basın toplantısında aktardı.

RSA’in yeni çözümüyle ‘Güvenlik Bilgi ve Olay Yönetimi (SIEM)’, ‘Adli Bilişim’ ve ‘Büyük Veri Analitiği’ gibi yapılar, yeni nesil güvenlik operasyon merkezlerinin temeli olabilecek bir platformda buluşuyor. RSA Security Analytics, güvenlik uzmanlarının güvenlikle ilgili zayıf noktalarını ve olası saldırıları görmeleri ve anlamaları için gereken görünürlüğü sunarak, risklerin anında tespit edilebilmesini sağlıyor. Büyük veri platformlarından faydalanan bu yapı yalnızca tehditleri ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla kalmıyor, aynı zamanda güvenlikle ilgili mevzuatlara da uyum sağlamanıza yardımcı oluyor.

Sorunlar hızla algılanıyor ve takip ediliyor
Güvenlik algısının, değişen tehdit yapısıyla birlikte büyük bir değişim geçirdiğini söyleyen EMC Türkiye Genel Müdürü Önder Sönmez, BT ortamları karmaşık hale geldikçe tehditlerin neden olduğu zararların niteliğinin de değiştiğine dikkat çekti. Bu gibi durumlar için RSA’in uygun çözüm arayışına girdiğini söyleyen Sönmez, amacın karmaşık saldırıların neden olabileceği zararları daha iyi anlamak ve minimuma indirmek olduğunu ifade etti.
RSA Özel Müşteriler Müdürü Vedat Finz de konuya ilişkin şunları söyledi:
“Riskler karmaşıklaştıkça kurumların müdahale gücü azalıyor, eski önceliklere göre önlem alınmaya çalışılıyor. Oysa yeni nesil tehditlerin sisteme giriş yapabileceği çok kapı var. Bizim yapmaya çalıştığımız saldırganın içerde vereceği zararı en aza indirmek. Bu amaçla ürünün izleme kapasitesine ayrı bir önem verdik, çünkü tehditi her zaman durdurmak mümkün olmuyor.”
Bu yapıda geçmişe ve bugüne ait verinin harmanlanarak kuruma özel bir yaklaşım üretildiğini belirten Finz, “Türkiye’de bankacılık alanında bunu kullanan kullanıcılarımız var. Yurtdışında ise bu yapı kamu sektörü, telekom ve finans alanları, stratejik değeri olan noktaların istihbarat birimleri tarafından halihazırda kullanılıyor” dedi.
ETİKETLER : Sayı:910

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics