Bilişim Dünyası 12 ŞUBAT 2018 / 10:00

Güvenlikte öncelikler değişiyor

‘IBM Güvenlik: Kimliğin Geleceği Araştırması’na müşterinin bakış açısı ve kimlik doğrulamaya yönelik öngörülerin elde edilmesi adına ABD, Asya Pasifik (APAC) ve Avrupa genelinde 4 bine yakın yetişkin katıldı. Elde edilen bazı bulgular şöyle:

  • Güvenlik, konforun önüne geçiyor: İnsanlar, özellikle parayla ilgili uygulamalarda oturum açarken güvenliği en öncelikli konu olarak değerlendiriyor.
  • Biyometrik kimlik tercih ediliyor: Katılanların yüzde 67'si biyometrik kimlik doğrulamayı kullanırken rahat olduğunu, yüzde 87'si de gelecekte bu teknolojileri kullanmanın onlara konfor sunacağını ifade ediyor.
  • Yeni nesil parolaları aşıyor: Y kuşağının yüzde 75'i biyometriği kullanırken rahat ediyor, yarısından azı karmaşık parolaları kullanıyor ve yüzde 41'i aynı parolayı tekrar kullanıyor.
  • Biyometrik kullanımında Asya Pasifik öncü: Asya Pasifik ülkelerindeki katılımcılar biyometrik kimlik doğrulama konusunda en bilgili ve en rahat kesim olarak öne çıkıyor, ABD ise bu kategorilerde en geride kalmış bölge.

 

IBM Güvenlik Yönetici Güvenlik Danışmanı Limor Kessem, gelişen tehdit ve teknoloji ortamının, çevrimiçi platformda kimlikleri doğrulamak için büyük ölçüde kişisel bilgilere ve parolalara dayalı geleneksel oturum açma yöntemleriyle hemen herkesin bildiği birtakım engeller yarattığını belirterek, şöyle devam etti:

“Kişisel verilerin ihlali ile geçmişte kimliklerimizi kanıtlamak için kullandığımız bilgilerin artık hacker'ların ellerinde ortak bir sır olduğuna şüphe yok. Tüketicilerin parolaların yetersizliğini kabul etmesi ve güvenliğe daha fazla öncelik vermesiyle birlikte birçok seviyede kimliği kanıtlayan ve davranışa ve riske dayalı uyarlanabilen, daha gelişmiş yöntemlerin benimsenmesinin olumlu sonuçlarından yararlanmanın tam zamanı.”

 

22 Yıl Önce Bu Hafta

 
 
 
 
  Web Analytics